Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-04

Abradab

Marcin „Abradab Marten” (ur. 12 listopada 1978) – polski raper i producent muzyczny. Marcin Marten znany jest przede wszystkim z występów w zespole hip-hopowym Kaliber 44, którego był współzałożycielem. Od 2002 roku prowadzi także solową działalność artystyczną tworząc muzykę na pograniczu hip-hop, rap oraz reggae.

Kiedy w połowie lat dziewięćdziesiątych objawił się hardcore psycho-rap, polska scena muzyczna przeżyła trzęsienie ziemi. Psychodeliczne rymy zburzyły zastane schematy i wlały potężną dawkę nowości w uszy i umysły. Jednym z ludzi, którzy odpowiadają za tę muzyczną rewolucję, jest Abradab – współtwórca hardcore psycho-rapu i jeden z założycieli formacji rapowej Kaliber 44.

Abradab wraz z Kalibrem 44 sięgnął po najważniejsze nagrody polskiej fonografii. Zaczęło się od nominacji do Fryderyka dla debiutanckiego krążka „Księga Tajemnicza – Prolog” (1996), następnie album „W 63 minuty dookoła świata” (1998) otrzymał status złotej płyty, z kolei za „3:44” (2000) zespół doczekał się Fryderyka za najlepszy album hip-hop w Polsce. Utwór „Konfrontacje” z tego albumu przez ponad 200 tygodni utrzymywał się na liście przebojów Radiostacji, ustanawiając tym samym rekord dla polskiego hip-hopu.

W roku 2000, po wydaniu trzeciej płyty i siedmiu latach obecności na scenie, Kaliber 44 zawiesił działalność. W tym momencie Abradab był już legendarną postacią polskiego hip-hopu. Mając za sobą doświadczenie w rapowym składzie, który zmienił oblicze polskiej muzyki, zdecydował się na karierę solową. Solowe wcielenie Abradaba to także nowa stylistyka: hip-hop z domieszkami przeróżnych stylów, z wyraźnymi wpływami funku oraz reggae. Zniknęły charakterystyczne dla Kalibra 44 mroczne brzmienia, pozostał oryginalny styl i przemyślane teksty.

„Czerwony Album” (2004) to pierwsza solowa płyta, za którą Abradab odebrał Fryderyka w kategorii najlepszy polski album hip-hop. Teledysk do utworu Rapowe Ziarno 2. Szyderap otrzymał nagrodę MTV oraz Yacha Publiczności . Na płycie po raz pierwszy pojawili się goście: Gutek, Tede oraz WSZ and CNE. Pochodzące z tego albumu utwory jak: Miasto Jest Nasze czy Rapowe Ziarno 2. Szyderap szturmem zdobyły publiczność i na stałe zapisały się w klasyce hip-hopu.


Dyskografia

Czerwony Album
Jest to pierwsza solowa płyta Abradaba, wydana przez S.P. Records dnia 8 czerwca 2004. Gościnnie brali w niej udział m.in. Gutek, Tede oraz WSZ and CNE. Nagrania dotarły do 14. miejsca listy OLiS. W 2004 roku album został wyróżniony nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego Fryderykiem w kategorii „najlepszy album hip-hop/R’n’B”. Pochodzący z albumu utwór pt. „Miasto jest nasze” znalazł się na 65. miejscu listy „120 najważniejszych polskich utworów hip-hopowych” według serwisu T-Mobile Music.
Lista utworów:
 1. Domino
 2. Miasto jest nasze feat. Gutek
 3. Poprawny wokal
 4. Tu mam swój skład (Baku Baku) feat. WSZ and CNE
 5. Idealnie
 6. Piosenka o G.
 7. Rapowe ziarno 2 (Szyderap) feat. Gutek
 8. ... (Indios Bravos RMX)
 9. Noc całą feat. Frenchman
 10. Lubiędobre feat. Gutek
 11. Państwo jest nasze feat. Gutek, Tede
 12. Chobcy
Czerwony Album

Emisja Spalin
Druga solowa płyta Abradaba. Wydana została 1 grudnia 2005 r. Gościnnie brali w nim udział Joka, Gutek, Numer Raz, Czarne Złoto. Nagrania dotarły do 38. miejsca listy OLiS. W 2006 roku album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii „najlepszy album hip-hop/R’n’B”
Lista utworów:
 1. Dźwięk
 2. Emisja spalin
 3. Rap to nie zabawa już feat. Joka
 4. Nieśmiertelność (muzyka daje)
 5. 38 mln ziomów
 6. Hasło
 7. Kumam feat. Numer Raz, Gutek
 8. Augustus (dla mojej córki kawałek)
 9. Kiedy zaczynasz feat. Czarne Złoto
 10. Zielona eminencja
 11. Pętla
 12. Emisja spalin (IGS Rmx)
 13. Pozdro pozdro
Emisja Spalin

Ostatni Poziom Kontroli
Trzecia solowa płyta Abradaba. Wydana została 3 października 2008 r. Gościnnie brali w nim udział Gutek, DJ Feel-X, DJ Bart, Grubson, Marika, JareX, Losza Vera, IGS. Nagrania dotarły do 42. miejsca listy OLiS. W 2009 roku album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii „najlepszy album hip-hop/R’n’B”.
Lista utworów:
 1. Raz dwa raz dwa feat. Gutek
 2. Intro
 3. Dżungla
 4. Zaskocz mnie
 5. Prywatny wszechświat
 6. Dla każdego jego raj feat. Losza Vera
 7. Leszcze w grze
 8. Liwing la wida zajebiste
 9. Odór feat. GrubSon
 10. Minimum Szukam cię pod swój rytm feat. Marika
 11. Rachuj do pięciu
 12. Fanatyk feat. JareX
 13. Ciężko jest żyć lekko feat. Gutek
 14. Opk
Ostatni Poziom Kontroli

Abradabing
Czwarta solowa płyta Abradaba. Wydana 4 października 2010 r. Warstwą muzyczną i producencką zajął się raper O.S.T.R., zaś za większość skreczy odpowiedzialny jest DJ Feel-X. W tworzeniu albumu gościnnie udział brali: Koniu, Abdul, Frenchman, O.S.T.R., DJ Haem, Cadillac Dale oraz Gutek. Album był promowany utworem „Mamy królów na banknotach”. Płyta zadebiutowała na 19. miejscu listy OLiS w Polsce. Album otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii album roku hip hop/R’n’B/reggae.
Lista utworów:
 1. ON
 2. Usłysz mój głos 2010
 3. Mamy królów na banknotach
 4. Zawalidroga
 5. Dzik feat. Koniu and Abdul
 6. Choć na słowo
 7. Globalne ocieplenie
 8. Gniew feat. Frenchman Czy słyszycie (skit)
 9. Czuję się jak feat. O.S.T.R., DJ Haem
 10. Śmierć wielu serc
 11. Yo yo
 12. Więc wiedz feat. Cadillac Dale
 13. Język giętki" feat. Gutek
 14. Spadam
 15. Autro
Abradabing

Extravertik
Piąty solowy album polskiego rapera Abradaba. Został wydany 21 kwietnia 2012 roku nakładem własnej wytwórni Inna-My-Twórnia. Na albumie gościnnie wystąpił tylko starszy brat Abradaba - Joka.
Lista utworów:
 1. IntroVertik
 2. Pół na pół
 3. Kiedywejde
 4. Dzikołaj
 5. O mamo!
 6. Więcej słów
 7. ExtraVertik
 8. Ostrzegawczy strzał
 9. Moje demony feat. Joka
 10. Na wszystko przyjdzie czas
 11. Sprawiedliwość
 12. OutroVertik
Extravertik