Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-05

Bakshish

Bakshish powstał wiosną 1982 r. w Kluczborku na bazie kilku lokalnych zespołów. Muzyczne poszukiwania rozpoczęte od ska i rocksteady po kilku miesiącach przyjęły formę reggae. Rok 1982 oprócz koncertów w całym kraju przyniósł pierwsze sukcesy - awans do finału i pierwszej dziesiątki w konkursie „Kto najlepszy w tym Rocku?”.  Rok później znów pierwsza dziesiątka - tym razem w Jarocinie. Popularni i obecni na wszystkich ważniejszych koncertach rockowych, nie otrzymali żadnych propozycji od firm płytowych. Wielu muzyków pozbawiło to entuzjazmu i chęci do grania.

W 1991 roku odbyli swoją pierwszą trasę po Niemczech, gdzie nagrali kolejne piosenki. Na potrzeby tej trasy wydali kasetę demo pt. „Open Your Heart” zawierającą piosenki ze studia w Opolu i pierwsze próby twórczego podejścia do dubu, ale ich prezentacja firmom płytowym nie przynosi żadnych efektów.

Po 10 latach istnienia w 1992 roku w studio Złota Skała zrealizowali swój pierwszą płytę „One Love”, która sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. Dwa lata później - w 1994 roku - przy wsparciu producenta Felixa Woltera z niemieckiej formacji reggae The Vision nagrali album „Eye”.

 W ramach promocji płyty zagrali wiele koncertów, wśród których znalazł się niezapomniany występ dla kilkunastu tysięcy osób w trakcie Dni Chaosu w Hanowerze, w samym środku walk pomiędzy policją, a anarchistami.

Ze względu na chorobę wokalisty Jarexa grupa musiała niestety potem ograniczyć koncertową aktywność. W 1996 roku w domowym zaciszu Jarex stworzył, pierwszy w Polsce projekt techno-dubowy Tabu Duby, który doczekał się już trzech wydawnictw.

W 2007 roku podczas Ostróda Reggae Festiwal Bakshish w towarzystwie wielu gości zagrał pamiętny koncert z okazji 25-lecia istnienia. Na przestzeni lat wydali albumy, których znaczenie jest niepodważalne. Obecnie Bakshish, prowadzony przez założyciela i lidera Jarka Jarexa Kowalczyka. Znowu koncertują, po ponad rocznej przerwie, a podczas występów obok klasyków usłyszeć można nowe kompozycje. Przez lata przez Bakshish (kiedyś Bakszysz) przewinęły się dziesiątki muzyków, z których wielu obecnie stanowi absolutny top polskiej sceny muzycznej.

 

Skład:

- Jarek „JAreX” Kowalczyk – wokal

- Radek Wocial - keyboard, wokal

-Monika Biczysko - wokal, klawisze, saksowaon

-Mariusz „Mario Tolo” Litner - gitara, wokal

- Krzysztof Niedźwiecki - gitara, wokal

- Andrzej Rak – perkusja

- Damian Poprawa - bass


Dyskografia

One Love
Debiutancki album jednaj z najstarszych i najdłużej działających zespołów reggae w Polsce w którego skład wchodzi 13 utworów. Album został wydany dopiero p o 10. latach istnienia zespołu - był to rok 1992. Płyta została wydana w studiu Złota Skała. Płyta sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy.
Lista utworów:
 1. Life
 2. Rocket
 3. Czas
 4. Gravitation
 5. Samotność
 6. Man & Woman
 7. Illegal?
 8. Manifestation
 9. Good Life
 10. Worker
 11. Respect
 12. Do U Know
 13. Good Life (extended version)
One Love

Eye
Druga płyta zespołu Bakshish wydana w 1994 roku przy wsparciu producenta Felixa Woltera z niemieckiej formacji reggae The Vision. Płyta powtórzyła sukces debiutu, a Bakszysz (Bakshish) po kilkunastu latach istnienia miał wreszcie możliwość funkcjonowania na rynku oficjalnym.
Lista utworów:
 1. Intro
 2. Feelin
 3. Non sens
 4. Trzymaj się
 5. Arise
 6. Słuchaj mnie
 7. Kfas
 8. High agents
 9. We no dead
 10. 4-U
 11. Dyskryminacja
 12. Pol-ska
 13. Letarg
 14. Gdzie jesteś
 15. I want to know
 16. Żyjąca muzyka
 17. Kfas no breaks mix
 18. Outro
Eye

B 3
Płyta wydana w 2000 roku, której nagrania dokonano w studiu Radia Opole. Przygotowywane przez kilka lat piosenki zaskakują przebogatą aranżacją, a z pomocą elektroniki studyjnej uzyskują nową jakość. Melodyjność poszczególnych piosenek i łatwość w mieszaniu wielu muzycznych gatunków, znakomicie współgra z odważną wizją producencką Jarexa. Płyta B 3, tkwiąca korzeniami w muzyce reggae, pokazuje, że BAKSHISH wyznacza w tej muzyce nowe obszary. Dzięki temu śmiało można uznać B 3, że jest jedną z najciekawszych propozycji w polskiej muzyce. Album zawiera wszystko to, co się nagromadziło w muzykach przez kilka lat spotykania się z fanami na koncertach. Dlatego żartobliwe twierdzą, że testowali ten materiał na swych licznych wielbicielach. Gościnna atmosfera studia nagraniowego w Polskim Radio Opole dała możliwość bezstresowej pracy produkcyjnej. Rozciągnięte w czasie sesje umożliwiły korektę błędów i dopieszczenie nagrań
Lista utworów:
 1. In – tro
 2. Jak łzy
 3. B 3
 4. One Love
 5. Lonely
 6. My Music
 7. Reflex
 8. Getting Hard
 9. Never Forget
 10. Don't Blame Me
 11. Gangstars
 12. Nowa sytuacja
 13. I Am There
 14. Stay At Home
 15. Daj mi siłę
B 3

I-4-VER
Czwarty oficjalny i autorski album zespołu Bakshish. Jak często się określa to nowa płyta na nowe czasy. Krążek zawiera kompozycje utrzymane w klimacie dub / reggae / soul / jazz. Nie zabrakło na nim odważnych eksperymentów muzycznych połączeń i pozornie odległych podróży stylistycznych.
Lista utworów:
 1. Drogi nasze
 2. Alarm
 3. Ostatnia szansa
 4. Safety place
 5. 1 Kropla
 6. Day by day
 7. Opty-mistyk
 8. I-boat
 9. Sobą być
 10. Złodziej
 11. Nobody’s perfect
 12. Bezpiecznie
I-4-VER

Alive
Album stanowi spis nagrań z koncertów. Wydany został 30.06.2017 przez Universal Music Polska
Lista utworów:
 1. Medley
 2. Jak łzy
 3. I Boat
 4. Alarm
 5. Ostatnia szansa
 6. Słuchaj mnie
 7. Źrenica
 8. Letarg
 9. Diament
 10. Złodziej
 11. Sytuacja
 12. Daj mi siłę
 13. Bezpiecznie
 14. Otwórzcie oczy
Alive