Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-05

Baobab

Baobab powstał w roku 2009 w Tychach chociaż faktyczną iskrą, która spowodowała powstanie tej grupy było spotkanie 4 muzyków już w roku 2007. Przez długi czas zespół kształtował swoją finalną postać eksperymentując na różnych stylach swoją grę, lecz momentu w którym powstał ich ostateczny i niepowtarzalny styl sami do końca nie potrafią określić. Z czterech wspomnianych muzyków do dziś zachowało się trzech: Bartosz (Buła) Wiśniewski, który sprawuje pieczę nad mikrofonem oraz trąbką, Grzegorz Krempel jako gitarzysta rytmiczny oraz Sebastian Kiepura – perkusja.

Od 2007 roku zespół powiększał się coraz bardziej, instrumentów przybywało a skład ciągle się zmieniał. Czwartym z wymienionych wcześniej muzyków był Sławek Seńczyszyn (bass), który pożegnał zespół w roku 2008, lecz nim to nastąpiło w zespole pojawiły się nowe osoby – Aleksandra Małek (klawisze), Marcin Plewa (Konga/djembe) oraz Bogusław (Vadim) Radzewicz jako gitarzysta solowy. Na miejsce Sławka (bass) po jego odejściu wskoczył Kamil Jędryszek i w takim składzie zespół istniał bardzo długo. Po pewnym czasie ze względów osobistych z zespołem pożegnał się kolejny członek – Vadim – na którego miejsce po krótkim czasie wskoczył Tomasz (Johnny) Kohut, lecz i on w roku 2013 opuścił zespół. Gitarzystą solowym po dzień dzisiejszy jest Michał Wala, który ma na swoim koncie występy z takimi zespołami jak Strefa, Sami i wiele innych zespołów, w których udzielał się jako sesyjny muzyk. Zmieniły się również osoby przy klawiszach i gitarze basowej. Instrumentami klawiszowymi zajął się Michał (Misiek) Knieżyk, a basem – Daniel Pejs. Po długim czasie „polowania” przez grupę Baobab na muzyków do sekcji dętej udało się znaleźć odpowiednie osoby. Puzonista – Szymon Herbuś – oraz saksofonista – Dominik Smagacz.

W roku 2013 zespół postanowił o nagraniu swojego pierwszego albumu. Na przestrzeni listopada 2013 do stycznia 2014 grupa pracowała przy rejestrowaniu i realizacji materiału w HoM Studio mieszczącego się w Kłobucku współpracując z realizatorem Michałem Dylikowskim, który nagrywał również między innymi takie zespoły jak Habakuk, Cała Góra Barwinków, Bakshish, Makabunda i wiele innych. W styczniu 2014 roku, po zakończonych pracach nad materiałem światu ukazał się singiel „Obiecuję”, do którego został nagrany teledysk przez firmę AT Vision. Klip jak i sam utwór zyskał sobie ogromne zainteresowanie na portalach społecznościowych, radiu oraz podobnych środkach masowego przekazu, co znacznie poszerzyło krąg fanów zespołu. W marcu 2014 roku zespół wydał 4-utworową EPkę, która również okazała się „małym sukcesem” bo niedługo po tym, w kwietniu tego samego roku na współpracę w kierunku wydania pierwszego oficjalnego albumu grupy Baobab zdecydowała się Wrocławska firma Lou and Rocked Boys. Premiera płyty przewidywana jest na przełom września/października, a sam album ma się ukazać pod nazwą „Niech się dzieje”.

Zespół ma za sobą wiele koncertów na dużych plenerowych scenach jak i tych bardziej kameralnych w klubach muzycznych. Koncerty odbywają się nie tylko na Śląsku z którego pochodzą, lecz w całej Polsce - grupa zdobyła sobie tym serca fanów w niemalże każdym zakątku kraju. Szczególnym rokiem rozkwitu oraz poczynienia ogromnych i stanowczych kroków Baobabu był rok 2013; prócz wielu koncertów zespół wystąpił między innymi na „Bałtyk Festiwal – Media i Sztuka”, w którym był nominowany aż do dwóch nagród – nagrody głównej i nagrody dziennikarzy Radia Koszalin, które emitowało cały konkurs na żywo na swojej antenie. W maju 2014 roku zespół wystąpił na festiwalu „Reggae Fedruje Fest”, na którym zdobył 1 miejsce i główną nagrodę, oraz nagrodę publiczności. Baobab przez lata zdobywał wiele wyróżnień na przeglądach i konkursach, w większości jednak ich występy to autorskie koncerty.

Muzyka Baobabu oscyluje wokół ogólnie pojętego gatunku reggae. Style jakie pojawiają się w ich twórczości to w większości reggae / ska / dub / roots. Z racji tego, że każdy z członków zespołu wychowywał się w innych klimatach muzycznych ich stylu nie da się porównać z twórczością żadnego innego zespołu, a każdy utwór różni się od poprzedniego dzięki czemu w trakcie koncertów mogą się pochwalić zróżnicowanym materiałem.

Skład:

- Bartosz Wiśniewski - wokal/ trąbka

- Grzegorz Krempel – gitara

- Sebastian Kiepura – perkusja

- Michał Knieżyk - klawisze/wokal

- Daniel Pejs – bas

- Dawid Kajdy – puzon

- Michał Wala - gitara solowa

- Dominik Smagacz - saksofon


Dyskografia

Niech się dzieje...!
Debiutancki album zespołu Baobab z października 2014 roku. Znaleźć można na nim 11 autorskich utworów w tym przeboje „Obiecuję” (które jako singiel zyskało ogromne zainteresowanie na listach przebojów w wielu stacjach radiowych) czy „Policjant”, który jeszcze przed premierą albumu pojawił się na składance wytwórni Lou and Rocked Boys zatytułowanej „Our Roots Are Here”. Niech się dzieje...! to potężna mieszanka kilku styli łączących się w jeden niepowtarzalny, który określa to jak brzmi Baobab, jednocześnie każdy utwór na tej płycie jest inny niż poprzedni. Elektryzująca sekcja dęta, charyzmatyczny wokal i bogate zaplecze instrumentalne to chyba najbardziej trafne słowa na opisanie zawartości tego krążka.
Lista utworów:
 1. Paranoje
 2. Nic się nie stało
 3. Błogosławię
 4. Przekaz
 5. Biegnę do Ciebie
 6. Już nie boję się
 7. Obiecuję
 8. Ręce
 9. Ogrzej mi serce
 10. Oddechy
 11. Policjant
Niech się dzieje...!