Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-05

Bas Tajpan

Bas Tajpan, a właściwie Damian Krępa znany również jako Bass Doc. z Dąbrowy Górniczej położonej w Zagłębiu Dąbrowskim. Bas to polski wokalista i autor tekstów, wykonawca muzyki z pogranicza reggae, hip-hopu i raggamuffin. Znany jest m.in. z występów w takich zespołach jak: 13 Chilli Pół Fuksa, HaiHaieR, Mustafarai oraz Ushat Sound System, ale prowadzi także solową działalność artystyczną.

Sam mówi, że jego priorytetem jest mówienie o miłości, braterstwie, równości i pokoju na świecie a także pokazywanie poprzez muzykę swojego stanowiska wobec otaczającej nas niesprawiedliwości.

Działalność artystyczną podjął w drugiej połowie lat 90. Wraz z Gano i Jajonaszem był członkiem krótkotrwałego tria HaiHaieR mającego w dorobku współpracę z DJ 600V. Bas Tajpan szerzej zaistniał na początku nowego wieku jako artysta solowy, wystąpił m.in. na albumach producenckich IGS-a Ekspedycje (2000) oraz Alchemia (2001). W międzyczasie wraz z Jajonaszem uczestniczył w solowym projekcie Gutka Mustafarai. Efektem współpracy był album pt. Mamto wydany w 2002 roku przez Gigant Records.

W 2003 roku związał się z formacją 13 Chilli Pół Fuksa. W jej skład poza Bas Tajpanem wchodzili Tomek, Mikael oraz Maciek. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Doperacja. W wyniku konfliktów wewnętrznych ostatecznie nie ukazał się żaden oficjalny materiał. Wkrótce potem grupa została rozwiązana. Natomiast jej dorobek w postaci nagrań demo został udostępniony w Internecie.

W latach późniejszych Bas Tajpan gościł na płytach takich wykonawców jak: Projektor, Junior Stress, Tabu Duby, Waves oraz Druga Strona Lustra. Pojedyncze nagrania wokalisty ukazały się na kompilacjach różnych wykonawców: Spoko Epka (2005), Silesia Na Kradzionych Bitach (2006) oraz Specjal Ganja Reggae Tunes Vol. 1 (2008). W 2007 roku wraz z Miuoshem założył projekt Fandango Gang. Efektem był wspólny album o tym samym tytule. Gościnnie na płycie wystąpili Bob One, Hemp Gru, Chvaściu oraz Siwydym. W ramach promocji do utworu „Jestem sobą” został zrealizowany teledysk.

W 2011 roku wystąpił gościnnie na licznych produkcjach w tym: duetu Moral i Gano Przeminęło z dymem, Nasza broń to nasza pasja zespołu Firma czy Skorupa – Etos kowboja.


Dyskografia

Korzenie i kultura
Jest to pierwszy album, który ukazał się 18. września 2010 roku po dziesięciu latach działalności artysty. Na płycie znalazło się 14 utworów łączących w sobie reggae, dancehall i rap. Muzykę do albumu przygotował w większości Bob One. Gościnnie udzielili się znajomi Bas Tajpana z Fandango Gang, czyli Bob One i Miuosh. Ponadto pomógł również Jr. Stress oraz formacja Textyl.
Lista utworów:
 1. Wycelowany
 2. Nie zatrzymasz mnie feat. Bob One, Miuosh, Solo Banton
 3. Sklep szatan feat.
 4. Benjahmin, Perun, Textyl
 5. Banery
 6. Nowa inwazja
 7. Mój świat
 8. Bohaterowie cyberświata feat. Bosski
 9. Łapa lwa feat. Jabaman
 10. Korzenie i kultura
 11. Historia pewnego dębu
 12. Potęga majestatu feat. Jr. Stress
 13. Wiza
 14. Wolna wola
 15. Czy bardziej
Korzenie i kultura

Made in Tajpan
Album wydany w roku 2012 zatytułowany Made in Tajpan to jego pierwszy owoc współpracy z wytwórnią Hemp Records. Po płycie Korzenie i kultura jest to drugie solowe wydawnictwo artysty. Na krążku znajdziecie 14 utworów, w których powstaniu udział wzięli m.in. Bilon, Rychu Peja, Bob One i Paluch.
Lista utworów:
 1. Intro
 2. Made in Tajpan
 3. Dla Moich Ludzi
 4. Polandia feat. Bob One, Paluch
 5. Wolność feat. Tribuman, Gutek, Benjahmin
 6. Raduj Się feat. Marta Wydra, Cozer
 7. Spuścizna feat. Luksmamilion, Junior Stress Bas Tajpan
 8. Żmija feat. Cozer
 9. Podróż feat. Deadly Hunta, Marta Wydra, Cozer
 10. Lepszy od samego siebie feat. Bilon, Pasterz, Peja
 11. Radio Partyzant feat. Kłak
 12. Umarł Babilon
 13. Outro / Intro
Made in Tajpan

Slavic Rasta
Jest to trzeci solowy album wywodzącego się z Dąbrowy Górniczej wykonawcy znanego z solowej działalności, jak i duetu z Bob One’m. Album został wydany przez wytwórnię Slavic Rasta Label jesienią 2015 roku.
Lista utworów:
 1. Intro
 2. Matka Natura feat. Soulja Hooligans (Radykalna Wieś) and Rusałki Spod Czartowskiej Skały
 3. Niebo (skrecz Dj Hopbeat)
 4. Ziomki feat. Lisano
 5. Muzyka Buntu feat. Sobota, Bob One
 6. Głupota feat. Insity
 7. Kłamstwo Powtórzone 100 Razy feat. Audiophone
 8. Skit
 9. Ukorzeniony Rap
 10. Hajs Hajs Hajs feat. Kasia Malenda prod. Radek „EMZK” Ciurko
 11. To Twój Czas
 12. Baby Myślą Inaczej
 13. Stereotypy feat. Kasia Malenda
 14. Osiedla (skrecz Dj Roka)
 15. Nonsensy Codzienności
 16. Outro
Slavic Rasta

Boso, ale w ostrogach
Jest to czwarty solowy album Bas Tajpana – dąbrowskiego wykonawcy reggae/rap wydany 2. czerwca 2017 roku. Album ukazał się nakładem Slavic Rasta Label przy wsparciu dystrybucji Step. Za produkcję odpowiadają głównie zagraniczni producenci tacy jak Bizzarri Records czy LionRiddims ale nie zabrakło też bitów od Pawulona, Balomana i Bob One’a, na płycie znalazł również jeden riddim od D’Roots Brothers. Gościnnie udzielili się KŁAK/Slavic Rasta i Bob One a cała płyta została zrealizowana w dąbrowskim Vibe Studio.
Lista utworów:
 1. Ja Jestem
 2. Żyj
 3. Dookoła Świat
 4. Dzieci
 5. Wiem Dokładnie
 6. Akcja bezpośrednia
 7. Boso ale w ostrogach
 8. Rzeka
 9. Ręka rękę myje feat. KŁAK
 10. Przesłodzili Reggae od środka
 11. I Chuj feat. BOB ONE
 12. Trzy Życzenia 2017
Boso, ale w ostrogach