Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-05

Bob One

Bob One, a właściwie Bogumił Morawski z Pyskowic urodzony 1985 roku w Katowicach, gdzie obecnie mieszka. Polski raper, wokalista i producent muzyczny, a co ważniejsze jeden z najbardziej charakterystycznych wokali na polskiej scenie reggae/dancehall. Jego muzyka oscyluje wokół hip-hop, rap, reggae, ragga, dancehall.

Debiutował w roku 2001 razem z kolektywem Rainbow Hi-Fi, którego jest założycielem, i z którym po raz pierwszy spróbował swoich sił przy mikrofonie. Następnie zasilał skład Sound Systemu Rub Pulse, do którego dołączył w 2003 roku.

W ciągu kilkunastu lat koncertowania miał okazję wystąpić między innymi przed popularnym Gentlemanem, Sizzlą, Tippą Irie, i wieloma innymi. W 2008 roku Bob One wydał pierwszą solową płytę pt. „Jeden”. W trakcie kolejnych lat nagrywał wspólne utwory z takimi wykonawcami jak Hemp Gru, Firma, Onar, Tabu czy Junior Stress.

Artysta stale współpracuje z Bas Tajpanem, z którym na początku 2012 roku nagrał EPkę „Wszystko na sprzedaż”, a następnie wyruszył we wspólna trasę koncertową.


Dyskografia

Jeden
Album z 17. listopada 2008 roku, który nagrany został w King Stone Studio na warszawskim Tarchominie. Chociaż jest to pierwszy album tego artysty, to Bob One zadebiutował już w 2001 roku. Krążek zawiera 16 utworów utrzymanych w klimacie dancehallu z elementami muzyki hip-hop, reggae i dub. Na płycie gościnnie pojawiają się Miodu (Jamal), Grizlee (EastWest Rockers), Jarex (Bakshish), Junior Stress oraz reprezentant libańskiej sceny MC Moe. Produkcją płyty zajął się duet JuniorBwoy, w skład którego wchodzą muzycy zespołu Vavamuffin - Mothashipp i Jahcob Junior. Na płycie znalazły się również tracki autorstwa Magiery, Mouse Studio, Łukasza Mroza, Piotrka Krakowskiego oraz autorskie remiksy Kadubry i stołecznego składu Ba-Lan Soundsystem.
Lista utworów:
 1. Boom feat mc Moe
 2. Żyję w kraju
 3. Lojalny skład feat. Grizlee and Miodu
 4. Top-a-top
 5. Możesz wszystko feat. Junior Stress
 6. W górę
 7. Nie ma czasu
 8. Ogień
 9. Znana
 10. Plastik
 11. Nie pytaj
 12. Stodoła
 13. Jeden krok
 14. Duma feat. Jarex
 15. Nie pytaj(kadubra rmx)
 16. Boom(ba-lan rmx)
Jeden

Twój Ruch
Druga solowa płyta Bob One’a zatytułowana Twój Ruch. Jak mówi sam artysta - materiał bardziej osobisty od tego z debiutanckiego krążka Jeden wydanego w 2008 roku. Nie zabrakło też na niej luźniejszych, imprezowych traków. Muzycznie jest to mieszanka hip hopu, dancehallu i reggae. Większością produkcji zajął się sam Bob One, jednak oprócz niego usłyszymy dźwięki takich producentów jak Grrracz, GPD, Zetena, Redi, HWR i Młody. W doborze gości Bob One ograniczył się do swojej najściślejszej muzycznej rodziny. Na płycie pojawią się: Bas Tajpan, Bu (3oda Kru) oraz zaprzyjaźniony wokalista reggae z UK, Chieftain Joseph. Na gramofonach Bob One wspierany jest przez DJ’a Gondka. W kilku utworach pojawi się też znana z singlowego „Widzę dziś” sekcja UpBeat Quartet. Masteringiem zajęło się Studio AS One. Okładkę zaprojektował Cristofer Luca, a w książeczce można znaleźć podróżnicze fotografie autorstwa Światosława Wojtkowiaka.
Lista utworów:
 1. Otwarcie
 2. Widzę dziś
 3. Insomnia
 4. Zostawiam
 5. Jak jest
 6. Daj z siebie wszystko feat. Bas Tajpan
 7. Twój ruch
 8. Przestań
 9. W co wierzysz
 10. Polskie zoo
 11. Nie trzeba
 12. Słychać nas feat. Bu
 13. Może tak
 14. Brokat
 15. Granice feat. Chieftain Joseph
Twój Ruch