Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

ComeYah

Początki ComeYah sięgają lipca 2008 roku, kiedy z inicjatywy Damiana Skoczylasa sformował się po kilkumiesięcznym okresie poszukiwań i zmian personalnych, pełny skład zespołu w lipcu 2008 roku pełny skład zespołu. Debiut w charakterze suportu dla CGB i Dubska nastąpił już w cztery miesiące później 04 października, na scenie lubelskiego klubu muzycznego Graffiti.

17 lutego 2009 roku grupa nagrała metodą na setkę , czyli w całości na żywo, sześć utworów, które ukazały się na płycie DEMO 2009, przychylnie przyjętej przez odbiorców i krytyków muzycznych. Producentem materiału został Bartek Bhakti Mrówczyński, z którym ComeYah kontynuowała współpracę powierzając mu zmiksowanie piosenki Przewiń do początku, opublikowanej w marcu 2010 r. na kompilacyjnym krążku Rastastacja vol. 3.

Wiosną 2010 r. zespół zarejestrował w Rising Sound Studio utwór Wolny, a jego mastering powierzył w ręce ekipy, renomowanego studia As One.We wrześniu 2010 r. ComeYah zwyciężyła w finale Przeglądu Młodych Kapel Treffowisko, wygrywając sesję nagraniową w Pozytywnym Studio w Nowym Sączu.

Zwiastunem pierwszej w dorobku zespołu płyty długogrającej stał się singiel Na Wschód wydany 1 sierpnia 2011 r. w formacie digital download. Utwór ten zebrał niezwykle przychylne opinie wśród słuchaczy, radiowców, dziennikarzy i środowiska muzycznego. Piosenka trafiła również na kompilację Wyjadacze i Debiutanci – wydaną w 2012 r. przez Free Colours – jedyne w Polsce czasopismo poświęcone muzyce reggae.

ComeYah mimo stosunkowo krótkiego istnienia zagrała już kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, od początku grając koncerty głównie w oparciu o swój autorski repertuar. Dzięki temu studyjne brzmienie oddaje lekkość smaków poszczególnych instrumentów oraz rytmiczne, zróżnicowane dynamicznie i pulsujące zgranie muzyków, wydobywając charakterystyczny styl Grupy, którego można posłuchać w singlowym numerze „Bez Końca”.

Formacja konsekwentnie trzyma się obranej przez siebie drogi, grając muzykę głównie inspirowaną przez roots, nie unikając przy tym wycieczek stylistycznych w inne rejony muzyczne począwszy od ska, rocksteady przez dub, raggamuffin, aż do r’n’b. Wśród pozostałych składników pełnego magicznej mocy muzycznego wywaru, wyczuć można wrażliwość oraz smak przestrzeni typowej dla sztuki dubu.

Skład:

- Syjon Fam - wokal

- Gabriel - gitara, chórki

- Ricky - bass

- Dysiu - perkusja

- Phet - klawisze

- Luzik - gitara

- Kiliano - klawisze, chórki


Dyskografia

Na Wschód
Album wydany 16. czerwca 2012 roku zawiera solidną dawkę reggae, które co prawda wyrosło na afro-karaibskim fundamencie, ale zostało zagrane ze wschodnim temperamentem i nasycone słowiańską wrażliwością. W ten sposób powstała niezwykle świeża i bogata w dobre brzmienia mieszanka muzyczna, dopełniana przez bezkompromisowy przekaz, dotykający uniwersalnych wartości. Jednolitą, ale nie jednostajną warstwę muzyczną oparto na mocnym filarze sekcji rytmicznej. Można narzekać, że momentami brakuje charakterystycznego dla roots reggae ciepłego brzmienia, ale surowe aranżacje wspaniale wspierają instrumenty dęte. Zaraz po wyróżniających się, singlowych numerach „Na Wschód”, „Bez Końca” i dynamicznym „Ogniu” tempo muzyki wyraźnie zwalnia. Płytę zamyka zawieszony w zdubowanych przestrzeniach utwór „Coraz Więcej Słońca” i stonowane „Musimy Coś Zrobić” z wiodącym motywem gitary akustycznej. W albumie udało się zaśpiewać o rzeczach ważnych nie wpadając w banał.
Lista utworów:
  1. Bez Końca
  2. Siła Słów
  3. Na Wschód
  4. Dawni Ludzie
  5. Cud Intro
  6. Cud Prawdziwy
  7. Nic Poza Tobą
  8. Bun It
  9. Skit
  10. Razem Ze Mną
  11. Ogień
  12. Coraz Więcej Słońca
  13. Musimy Coś Zrobić
  14. Coraz Dub Dubrising Version
Na Wschód