Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

Daab

Daab jest polskim zespołem muzyczny sceny reggae, działającym pod hasłem Daab - muzyka serc. Powstał w 1983 roku w Warszawie dzięki Dariuszowi Gierszewskiemu, Andrzejowi Zeńczewskiemu, Arturow Miłoszewskiemu i Piotrowi Strojnowskiemu. Niedługo później dołączyli do składu Waldemar Deska, Andrzej Krzywy i Jarosław Woszczyna. W takim składzie powiększonym o trębacza Fryderyka Pawelca grupa nagrała pierwszy singel Do plastica oraz Przed nami wielka przestrzeń, wydany w 1984 roku.

Po przeniesieniu się Zeńczewskiego na stałe do T.Love partie wokalne spoczęły na Strojnowskim. W tym czasie Daab intensywnie koncertował, m.in. odwiedził festiwale w całej Polsce. Zespół grywał także w Holandii, Francji, Danii, Szwecji, ZSRR i Bułgarii.

W roku 1985 grupa nagrała debiutancki album Daab, wydany na wiosnę następnego roku. Na płycie znalazło się wiele przebojów takich jak Ogrodu serce, który cieszył się wyjątkową popularnością i stał się największym hitem w historii Daabu. W momencie wydania płyty zespół działał już w innym składzie odszedł Woszczyna, usunięto Strojnowskiego. Tego pierwszego zastąpił Tomasz Pierzchalski, rolę drugiego wokalisty przejął Krzywy, doszedł też gitarzysta Krzysztof Zawadka. W tym zestawieniu zespół nagrał płytę Ludzkie uczucia, która ukazała się pod koniec roku 1987. Okładkę zaprojektowała Anna Socha VanMatre.

 

Po ukazaniu się Ludzkich uczuć Krzywy podjął współpracę z De Mono, by wkrótce na rzecz tego zespołu opuścić Daab (wrócił, podobnie jak i Strojnowski, na koncert w Jarocinie w 1989). W tej sytuacji na powrót z T. Love zdecydował się Zeńczewski, Miłoszewskiego natomiast zastąpił Dariusz Chociej. Ci muzycy wystąpili na koncercie w katowickim Spodku z okazji dziesięciolecia Dżemu w czerwcu 1989 oraz, używając automatu perkusyjnego, nagrali album III w 1989 roku, który brzmiał niczym amatorskie demo.  daab Dlatego trzy lata później Daab zdecydował się na ponowną rejestrację tych utworów, wydając je wraz z kilkoma nowymi i ze zmienioną kolejnością piosenek jako kompaktową wersję trzeciego albumu. W tym czasie skład ustabilizował się, a jego trzon tworzyli współzałożyciele Zeńczewski, Miłoszewski i Gierszewski, z którymi współpracowali: gitarzysta Michał Grymuza oraz Grzegorz Rytka, Piotr Korzeniowski, Jacek Wojcieszuk.

W dziesiątą rocznicę powstania Daab wydał składankowy album To co najlepsze 1983-93 (1993). Wszystkie umieszczone na nim piosenki muzycy nagrali ponownie. Swój jubileusz zespół uczcił także serią koncertów, z których największe odbyły się na festiwalu Węgorzewo 1993 oraz Rock Famie w Świnoujściu. Zespół ciągle prowadzi ożywioną działalność koncertową, ale już rzadziej występuje na większych scenach.

1 sierpnia 2008 zespół wystąpił na przystanku Woodstock. 14 sierpnia 2008 roku Daab wystąpił na Ostróda Reggae Festiwal, obchodząc tam 25-lecie swojej działalności.

 

Skład:

- Andrzej Zeńczewski - wokal, gitara, instrumenty perkusyjne

- Artur Miłoszewski - gitara basowa

- Dariusz Gierszewski - perkusja

- Grzegorz Rytka -saksofon

- Piotr Korzeniowski - trąbka

- Jacek Wojcieszuk - gitara


Dyskografia

Daab
Debiutancki album zespołu wydany w 1986 roku nakładem wytwórni Arston. Nagrania dokonano w studio w okresie kwiecień - maj 1985 w studio Tonpressu na Wawrzyszewie. Reżyser dźwięku - Tadeusz Chechak i Włodzimierz Kowalczyk. Miks - Mariusz Zabrodzki, Sławomir Wesołowski, Tadeusz Czechak oraz Włodzimierz Kowalczyk. Kompozycje i aranżacje - Daab, z wyjątkiem Do Plasticka komp. Andrzej Żeńczewski. Teksty piosenek - Piotr Strojnowski. Projekt graficzny - Andrzej Ozi Sudoł. Album wydany na winylu.
Lista utworów:
  1. Kalejdoskop moich dróg
  2. Fala ludzkich serc
  3. Patrząc w słońce
  4. W zakamarkach naszych dusz
  5. Fryzjer na plaży
  6. Do Plastička
  7. Ogrodu serce
  8. Po trzykroć pytam
  9. Wieczny pielgrzym
Daab

Ludzkie uczucia
Drugi album zespołu Daab wydany w 1987 roku nakładem wytwórni Wifon. Nagrania dokonano w styczeń 1987 roku w studio Izabelin. Realizacja dźwięku przypisana jest Andrzejowi Puczyńskiemu. Produkcją zajął się Waldemar Deska. Okładkę zaprojektowała Anna Socha VanMatre. Łączna długość to nieco ponad 42 minuty.
Lista utworów:
  1. Huana
  2. Papierowy świat
  3. Moje paranoje
  4. Podzielono świat
  5. Nienazwane barwy
  6. Przesłanie z daleka
  7. Słowo ciałem się stało
  8. Lecą anioły, lecą demony
  9. Niech śmierć ustąpi przed życiem
Ludzkie uczucia

Daab III
Trzeci album zespołu wydany w 1989 roku nakładem wytwórni Pronit. Nagrań dokonano w studio Izabelin. Realizacja dźwięku - Andrzej Puczyński. Projekt graficzny - Mieczysław Jędrzejewski. Album został nagrany z pomocą automatu perkusyjnego i brzmiał jak amatorskie demo. Dlatego też w 1992 roku grupa ponownie nagrała i wydała wraz z dodatkowymi nagraniami i zmienioną kolejnością utworów płytę Daab III.
Lista utworów:
  1. Imaginacje
  2. W poszukiwaniu
  3. Nie wolno nie ufać
  4. Będziemy mówić jeszcze raz
  5. Wiara w…
  6. Obok siebie
  7. Otaczają nas ludzie
  8. Wyjdź na drogę
  9. To się powtarza
  10. Przesłanie z daleka (bonus 1992)
  11. Moje paranoje (bonus 1992)
  12. Redemption Song (bonus 1992)
Daab III

To co najlepsze z dziesięciu lat (1983-93)
Album zespołu Daab, wydany w 1993 roku z okazji dziesięciolecia istnienia grupy przez wytwórnię MJM Music PL. Album zawiera największe przeboje zespołu nagrane w nowych wersjach, zyskując tym samym energię i studyjny blask.
Lista utworów:
  1. Fala ludzkich serc
  2. Kalejdoskop moich dróg
  3. Serce jak ogień
  4. To się nie powtarza
  5. Podzielono świat
  6. Słowo ciałem się stało
  7. W zakamarkach naszych dusz
  8. Moje paranoje
  9. Fryzjer na plaży
  10. W moim ogrodzie
  11. Przesłanie z daleka
  12. Obok siebie
  13. Nie wolno nie ufać
  14. Przed nami wielka przestrzeń
To co najlepsze z dziesięciu lat (1983-93)