Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

Dreadsquad

Dreadsquad to Sound system założony w Łodzi w 2001 roku przez dwóch DJ’ów – Marka Bogdańskiego (Selecta MMF: DJ, producent, grafik, promotor) oraz Łukasza Rodziewicz (DJ Funksion).

Oprócz grania imprez zajmują się również nagrywaniem mixtape’ów i produkowaniem własnej muzyki. W kręgu ich zainteresowań poza dancehall’em pozostaje również soca i reggaeton.

W latach (2003 i 2004) zdobyli pierwsze miejsce na ogólnopolskim sound clash’u. Występowali na wielu imprezach w Polsce i wielu imprezach za granicą w takich krajach jak: Niemcy, Holandia, Portugalia, Austria, Słowacja, Litwa. Od początku swojego istnienia współpracowali z wieloma raperami m.in. O.S.T.R., Tede, Numer Raz.

Wydali kilka mixtap’ów i winyli:

- Na dobry początek - mixtape 2003

- Raggamafia - mixtape 2004

- WySoca temperatura - mixtape 2004

- PLay that BLEND - Dreadsquad and dj Twister - 12" - winyl z blendami i remiksami 2006

- Back In Town 2007 - mixtape 2007

- PLay that BLEND vol.2 - Dreadsquad & Papa Zura - 12" - winyl z blendami i remiksami 2007

- Caravan - 12" winyl z remiksami 2010


Dyskografia

Dread za Dreadem
Debiutancka płyta łódzkiej formacji Dreadsquad to pierwsza w Polsce producencka płyta z klimatów reggae-dancehall. Za całość produkcji muzycznej odpowiedzialny jest MMF z formacji Dreadsquad, a wokalnie pojawia się cała plejada gwiazd zaproszonych specjalnie na tę produkcję. Oprócz reprezentującego Wielkie Joł Tedego pojawiają się również: Natural Dread Killaz, Numer Raz, Banda Tre, Sidney Polak, Mercedresu, Pablopavo i inni. Album ten to najlepszy dowód na to, że kultura jamajska w Polsce ma się jak najlepiej, a tej forma muzyczna trafia do szerokiego grona odbiorców. Cała produkcja to 15 różnorodnych utworów swobodnie balansujących pomiędzy przeróżnymi odmianami reggae: od roots po dancehall. Zaproszeni goście stworzyli niesamowity klimat, a ich wystąpienia stały się swoistą wizytówką muzyczną każdego z nich. Swoboda w wyborze tematyki zaowocowała płytą pełną hitów które rozbujają każdą imprezę.
Lista utworów:
 1. Intro feat. Natural Dread Killaz
 2. Budzisz się rano
 3. Efficace feat. Papastyle and Baldas
 4. Mówi mówi feat. Tede
 5. Nasza banda feat. Banda Tre
 6. Ja wiem feat. Ras Luta
 7. Gaz feat. Sidney Polak
 8. Toń feat. Banda Tre
 9. Alegria feat. Tony Junior Big
 10. Miau miau feat. Mista Pita, Deer, Smokin Bway
 11. Ragga dynamit feat. Fu, Pablopavo, Reggaenerator
 12. Właśnie tu feat. Mercedresu
 13. Cudak feat. Numer Raz
 14. Edukacyjny skit
 15. Mistrzowie mikrofonu feat. Pablopavo
 16. Mama feat. Ras Luta
 17. World of creation feat. Globus
Dread za Dreadem

Stara Szkoła
Album utrzymany w stylistyce reggae, raggamuffin, ska, dub. Jest to 16 nowych utworów produkcji MMF’a z łódzkiego soundsystemu Dreadsquad, z ciekawymi i żartobliwymi tekstami warszawskiego wokalisty KaCeZeta. Płyta wydana została w 4 grudnia 2009 roku. Jest w niej sporo nawiązań do jamajskich klasycznych riddimów, dużo taśmowego echa, sprężynowego pogłosu, oldschoolowych brzmień Casio MT-41 jak i dźwięków rodem z Commodore 64. Pomimo tych retro inspiracji i specyficznego instrumentarium muzyka podana jest w nowoczesnej formie ze świadomością upływu czasu i rozwoju technologii.
Lista utworów:
 1. Kłaniam się nisko
 2. Dla dziewczyny
 3. Dla moich ludzi
 4. Gadżet i kicz
 5. Nic tu po nas Odpowiada mi
 6. Wukau
 7. Gadka ta gadka
 8. Ja nie ściemniam
 9. Intrygantka
 10. Łajba
 11. Maruda
 12. Czego ona chce
 13. Księga życia
 14. Caravan [dub]
Stara Szkoła