Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

Druga Strona Lustra

Druga Strona Lustra to polski zespół grający muzykę reggae, który powstał w 2002 roku. Tworzą go Jarosław „Maxim”  Szklarczyk oraz Zygmunt „Zigi” Tomala.

Początki muzycznej drogi Drugiej Strony Lustra sięgają roku 1994, kiedy to Max udzielał się jako wokalista i kompozytor w post-punkowych grupach reggae Apokalipsa i Propaganda. W tym okresie Zigi współpracował jako grafik z rockowymi zespołami Acid Drinkers, Flapjack i Bandog. W 1998 roku z inicjatywy Maxa powstał projekt muzyki eksperymentalnej „Persona”, który po dołączeniu Zigiego do składu, przyjął psychodeliczno hip-hopową stylistykę. Grupa zadebiutowała na albumie kompilacyjnym 19 Południk - Własnym Torem (Blend Records 2001), oraz LP Strefa Cienia (Gigant Records 2002). W roku 2002 Persona zawiesiła działalność, dzieląc się na dwa projekty: Druga Strona Lustra, Siła NaRasta. Po ostatecznych roszadach personalnych w składzie DSL pozostali Max i Zigi.

We wrześniu 2005-go dzięki wytwórni „W Moich Oczach” wydany został singel „Fundamental / Propaganda”, a w lutym 2006. Debiutancki album „Język Żywiołów”. Warstwę instrumentalną albumu wzbogacili członkowie zespołu Bakshish. W ramach promocji „Język Żywiołów” zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów, w tym na największych polskich festiwalach muzyki reggae, gościli na antenach stacji radiowych i telewizyjnych.

W 2006 roku utwór „Płonę” zasilił kompilacyjny album czołowych polskich artystów reggae „Far Away From Jamaica”. W roku 2007 muzycy postanowili zastąpić ideę sound systemowego grania na rzecz prawdziwych instrumentów, dzięki czemu powstał  „Maxim Jammin Band” - zespół instrumentalistów, wspomagających Drugą Stronę Lustra na koncertach. W tym także roku utwór „Selekta” znalazł się na płycie „Tabu Duby”.

8 września 2008 roku ukazał się drugi album „Maxim Jammin”. Płyta została ciepło przyjęta zarówno przez słuchaczy jak i recenzentów z branży muzycznej. W pracach nad albumem gościnnie udział wzięli muzycy z koncertowego składu Maxim Jammin Band oraz Jah-Rex (Bakshish, T.Duby), Maleo (Maleo Reggae Rockers, Izrael), Bob One i Silesian Sound.

 

Skład:

- Jarosław „Maxim” Szklarczyk - wokal

- Zygmunt „Zigi” Tomala - wokal

- Magdalena Rakowska - wokal ( Maxim Jammin Band )

- Szymon Klimkiewicz - gitara basowa ( Maxim Jammin Band )

- Tomasz „Młody’ Mańkowski - perkusja ( Maxim Jammin Band )

- Dawid „Maniek” Mańkowski - gitara ( Maxim Jammin Band )


Dyskografia

Język żywiołów
Debiutancka płyta zespołu Druga Strona Lustra, na który znajdziemy piętnaście utworów stanowiących przebojową mieszankę muzyki dancehall, reggae i hip-hopu. Zaangażowane społecznie teksty, pełne nawoływania do duchowej rewolucji oraz oparta na dźwiękach gitar, skreczach i sekcji dętej melodyka nadają muzyce zespołu mocno żywiołowe i spontaniczne oblicze. Wśród specjalnych gości pojawiają się tacy wokaliści jak : Bas, Mad Mike, Mewa, Benjahmin, ), Żoołv, Breff Masta oraz członkowie zespołu Bakshish. Doskonała propozycja dla fanów takich zespołów jak Senk Że, czy Vavamuffin.
Lista utworów:
 1. Ogień – początek
 2. Głos pokolenia
 3. Własną drogą
 4. Duchowa rewolucja
 5. Ziemia
 6. Fundamental
 7. Kiedy nadejdzie ten dzień
 8. Propaganda
 9. Ile z siebie dasz
 10. Powietrze
 11. Pierwszy płomień słońca
 12. Dzieciak
 13. Siła Jah
 14. Zwolnij
 15. Woda – koniec
Język żywiołów

Maxim Jammin
Druga płyta DSL, która pojawiła się 8 września 2008 roku. Na „Maxim Jammin” muzyka przesunęła się w stronę roots reggae, z racji, że dzisiejsza odsłona grupy to skład z żywymi instrumentami. Max sam chwycił za gitarę i zaczął więcej śpiewać, podczas gdy Zigi, nadal pełni rolę rapera. Dzięki tym minimalnym zmianom twórczość zespołu zyskała na świeżości i żywiołowości, co niestety nie spotkało się z dużym entuzjazmem mediów. Tym samym zespół utracił na własnej promocji. O Języku żywiołów było naprawdę głośno. Mało kto jednak zauważył i odnotował premierę Maxim Jammin. Szkoda, bo cały krążek trzyma równy, bardzo wysoki poziom. Zaskakują szczególnie kompozycje z gościnnym udziałem Jarexa z Bakshisha (Powtarzaj to zaklęcie), Bob One’a (Decyduj) i Silesian Sound (Positiv Ragga). Jamajskie korzenie dały się grupie bardzo we znaki, co słychać nie tylko w warstwie muzycznej, ale również wokalnej. Zigi stara się nadal dużo rymować, ale zdaje sobie sprawę, że to już inny DSL niż przed dwoma laty. Na polskiej scenie dancehall zespół był swego rodzaju zjawiskiem dzięki wpływom psycho-rapu, teraz musi walczyć o nową pozycję.
Lista utworów:
 1. Witaj Wędrowcze
 2. Niesione Falami
 3. A Gdyby Tak... feat. Maleo
 4. Coraz Dalej, Coraz Bliżej
 5. Barykady
 6. Okno Na Świat
 7. Przedwieczne Słowo
 8. Powtarzaj To Zaklęcie feat. Jarex
 9. Otwórz Oczy
 10. Positive Ragga feat. Silesian Sound
 11. Decyduj feat. Bob One
 12. Dwanaście Plemion
 13. Jedno
 14. Dobry Dzień
Maxim Jammin