Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

EastWest Rockers

EastWest Rockers w skrócie EWR to polski zespół i Sound system z Opola grający muzykę raggamuffin i dancehall. Zespół powstał dzięki Kubie 1200 w listopadzie 2004 po jego powrocie z Amsterdamu. Przez pierwsze pół roku skład grał na imprezach w opolskich klubach. Po pewnym czasie zaczęły napływać również propozycje z innych miast. Oprócz Kuby 1200 od początku w składzie byli wokaliści Grizzlee i Cheeba i selektor JahLaptop. Z czasem sound system zdobywał coraz większe uznanie w środowisku i umacniał swoją pozycję na szczycie. Pojawiały się kolejne zaproszenia na imprezy i festiwale, także za granicą (m.in trasa po Niemczech, Chorwacji, Węgrach). Zagrali na festiwalach Reggae Seasplash w Chorwacji, LB27 Reggae Camp pod Budapesztem, Nie zabijaj, Ostróda Reggae Festiwal 2005, One Love 2005 we Wrocławiu. W październiku 2005 do składu dołączył wokalista Ras Luta.

Na początku 2006 wygrali plebiscyt magazynu Free Colours w kategorii najlepszy polski sound system 2005. Następnie z największą liczbą głosów EWR dostaje się do pojedynku „Soundclash 2006”. W czerwcu 2006 Germaican wraz z TamTam Records wydało składankę „Polski ogień”, na której znalazło się 5 utworów z udziałem członków EWR.

W drugiej połowie 2006 Karrot Kommando wydało ich pierwszy singel 7’ Bless Ya / Wielka Energia, a 18 grudnia 2006 pojawił się debiutancki album „Ciężkie Czasy”. W październiku 2008 zespół podpisał umowę z hip-hopową wytwórnią Prosto znaną z wydawania ulicznego hiphopu i wspierania nowych twórców tego gatunku. Najnowsza płyta zespołu zatytułowana „Jedyna Broń” ukazała się 20 grudnia 2008 roku. Powstała podczas długich nagrań w studiu Contrabanda.

Każdy członek składu EastWest Rockers aktywnie udziela się w innych projektach. Grizzlee stale koncertuje z Jamalem, ma tez duży wkład w drugą płytę tego składu. Ras Luta nagrał swoje solowe utwory. MC Cheeba i Jah Laptop (VJ) należą do Respecta Crew - największych promotorów muzyki ragga jungle w Polsce. Kuba1200 reprezentuje interesy EastWest, dba o brzmienie i selekcję płyt, pracuje też jako dźwiękowiec dla wielu koncertujących składów.

Wokale EastWest są obecnie jednymi z bardziej rozchwytywanych polskich głosów reggae - na winylu ukazały się już dwa riddim albumy z ich udziałem biba!riddim i Pillar of Salt, w planach mają następne numery.Muzycznie Eastwest Rockers proponują to, co najlepsze w sound systemach reggae - mix roots reggae, klasyków dancehall i powalających brzmieniem współczesnych produkcji, w towarzystwie porywających niezwykłych niepowtarzalnych wokali na żywo.

W 2012 zespół zawiesił działalność, ponieważ każdy z członków chciał zając się swoimi solowymi nagrywkami.

Po 4 latach przerwy w 2016 członkowie East West Rockers zapowiedzieli powrót do regularnej działalności grupy. Wystąpili nieoczekiwanie na Ostróda Reggae Festiwal 2016 i zaplanowali koncerty oraz wydanie nowego albumu w 2017 roku. W 2017 liczbę otworzeń utworu „Dotknąć Cię” zwiększyło również radio RMF Maxxx.

Skład:

- Kuba 1200 – selektor

- JahLaptop – selektor

- Grizzlee - wokal

- Cheeba - wokal

- Ras Luta - wokal


Dyskografia

Ciężkie czasy
Debiutancki album polskiego sound systemu EastWest Rockers z 18 grudnia 2006 roku. Płyta została wydana przez wytwórnię muzyczną Karrot Kommando. Na płycie gościnnie wystąpili Rastuch, Miód, Junior Stress, DJ Feel-X oraz Blakk Iggla. Opolanie chętnie nawiązują w tekstach do rastafariańskich tradycji, ale poruszają równie wiele tematów uniwersalnych - o wartości życia, miłości, zabawie - co z pewnością pozwala na dotarcie do szerszej publiczności. Ich teksty w tej płycie to prosty przekaz pozbawiony poetyckiego uniesienia i nadmiernej metaforyki rasta.
Lista utworów:
 1. Ciężkie czasy
 2. Proste słowa
 3. Rockers anthem feat. Rastuch
 4. Dokąd tak biegniesz
 5. Energia feat. III Inspecta
 6. Transparenty feat. Miód
 7. Sufferers voice
 8. H.I.M
 9. Irie irie irie feat. DJ FEEL-X
 10. Więcej ognia! feat. Junior
 11. One
 12. Kochaj swoje życie
 13. Dotknąć Cię
 14. Bless ya feat. Blakk Iggla
Ciężkie czasy

Jedyna broń
Drugi album EastWest Rockers z 20 grudnia 2008 roku. Album został wydany przez Prosto Label. Na płycie gościnnie wystąpili: Tomson, Grubson, DJ Romi, S-Master, Junior Stress, Promoe, Mista Pita i inni.
Lista utworów:
 1. Graj w to! feat. Tomson, Grubson, DJ Romi
 2. Łap oddech
 3. Do wiadomości
 4. Mój głos
 5. Biba nie lada
 6. Ciemne szkła feat. Lilu
 7. Tempe Jany feat. S-Master
 8. Ile warte jest życie
 9. Nic do stracenia
 10. W jedności siła
 11. Kolejny krok
 12. Be with me tonite
 13. Wstaję rano feat. Junior Stress
 14. Stop feat. Promoe
 15. Gangsta
 16. Spadają w ogień
Jedyna broń

EastWest.FM
Trzecia płyta jednego z najpopularniejszych zespołów reggae/dancehall w Polsce i w tych klimatach został utrzymany album. Płytkę promuje singiel „Na Imprezę” nagrany wraz z gwiazdą jamajskiej muzyki reggae Kosheensem. Premiera płytki Eastwest.FM odbyła się 8 października 2011 roku. Wydawcą zostało Karrot Kommando.
Lista utworów:
 1. Kontakt
 2. Na Imprezę feat. Konshens
 3. Kawałek Szczęścia
 4. Nie Ma Miejsca Jak Dom
 5. Stare Dobre Dni
 6. Oczy Wpatrzone W Cel
 7. Ile Jeszcze Serc
 8. Mentalne Getto
 9. Tak Niewiele Czasu
 10. Sen
 11. EastWest Ambasada
 12. Kiedy Wchodzimy
 13. Purpurowa Mgła feat. Jahdan Blakkamoore
 14. Loop
EastWest.FM