Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

Erijef Massiv

Erijef Massiv to poznańska formacja grająca muzykę reggae i dancehall, która swoją twórczością niesie radość, zabawę oraz niesamowitą energię. Zespół powstał w stolicy wielkopolski w 2005 roku i od tego czasu zagrał wiele koncertów na terenie całego kraju, nierzadko towarzysząc największym gwiazdom polskiej i zagranicznej sceny. Można ich było bowiem usłyszeć na największych krajowych festiwalach m.in. Heineken Opener Festival, Ostróda Reggae Festival, Reggaeland, One Love czy też jako pierwszych artystów alternatywnych podczas Global Gathering Polska.

Erijef Massiv to grupa dziesięciorga przyjaciół połączona pasją. Zróżnicowane muzyczne korzenie wszystkich członków zespołu sprawiają, że tak nagrania jak i występy Erijef Massiv są niecodzienną mozaiką o wspólnym jamajskim mianowniku. W ich twórczości zdecydowanie przeważa reggae oraz dancehall, jednakże nietrudno odnaleźć elementy hip-hopu, funku czy też domieszkę jazzu. Teksty Erijef Massiv są mocno opowiadające się po stronie prawdziwych wartości, takich jak honor, miłość, wiara i nadzieja są pełne energii.

Zespół w 2012 roku wydał swoją pierwszą i ostatnią płytę zatytułowaną „Siedem lat później...”. Kompilacja jest podsumowaniem kilkuletniej pracy oraz muzycznego dojrzewania artystów.

W połowie 2013 roku zespół ogłosił zamknięcie grupy pisząc na swojej stronie oraz fanpage’u:

„Wakacje 2013 roku zapamiętamy do końca życia. Podsumowaliśmy naszą 8-letnią współpracę, wszystkie sukcesy, dziesiątki koncertów, tysiące spędzonych godzin na próbach i wyjazdach, kilometry kartek z tekstami i niezliczone muzyczne pomysły i inspiracje. Przez te 8 lat dość sporo się tego nazbierało. Z każdym elementem związanym z Erijef Massiv wiążą się jedynie pozytywne wspomnienia. Teraz, każdy z nas jest już dużo dalej na drodze swoich życiowych doświadczeń. Przyszedł czas, w którym podjęliśmy decyzję o zamknięciu etapu w naszym życiu o nazwie Erijef Massiv z dorobkiem jednej płyty. Dziękujemy Wam za wsparcie na każdym kroku, obecność na koncertach i kibicowanie w codziennej pracy nad nowym materiałem. Nie oznacza to końca muzycznej działalności - wręcz przeciwnie! Mamy nadzieję, że solowe projekty Fiołasa i Robaka, wsparte muzycznie przez część muzyków, przypadną Wam do gustu tak samo, a może i bardziej. Jeszcze raz wielkie dzięki za wiarę w nas i energię, jaką od Was otrzymywaliśmy na koncertach i nie tylko! BIG UP!”


Dyskografia

Siedem lat później...
Album z 2013 roku jest ciepłą i przyjemną mieszanką ragga nawijki i współcześnie rootsowych, oraz dancehallowych riddimów. Utwory są fajnie skomponowane i czuć, że kilka lat wspólnego grania pozwoliło tej grupie przyjaciół z Poznania dotrzeć się muzycznie - co zresztą udowadniają grając z zagranicznymi wokalistami jako riddim band K.J. Klan. Bardzo urocze kobiece chórki dopełniają jasności brzmienia, a czasem wychodzą wręcz na pierwszy plan w utworach takich jak semi-akustyczne „Widzę”, lub bardziej funkowe „Zwolnij”. Ekipa nie boi się eksperymentować, jednocześnie zachowując spójność materiału, która utrzymuje się pomimo pewnej rozpiętości gatunkowej.
Lista utworów:
 1. Intro
 2. Nikomu Z Reki
 3. Braggamuffin
 4. Gdzie Jest Selecta?
 5. Z Serca Smakuje Inaczej
 6. Który to Raz?
 7. Nie Ma Granic
 8. Spliff
 9. Dźwięk
 10. Widzę
 11. Definitywnie
 12. Dem Never Gonna Let Me Down
 13. Zwolnij
 14. Outro
Siedem lat później...