Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

Etna Kontrabande

Etna Kontrabande to ośmioosobowy skład muzyków z Pomorza reprezentujący muzykę z gatunku reggae-ska. Zespół powstał latem 1999 roku występując oficjalnie na jednym z festiwali. Początkowo muzyka, którą grała grupa, miała charakter etniczny kojarzący się bardziej z world music (stąd też nazwa zespołu). Czteroosobowy skład, folkowe instrumenty (niejednokrotnie wykonane przez siebie) skłaniały muzyków ku muzyce korzeni.

Po roku skromnej działalności Etna zmieniła swój skład personalny a jednocześnie stylistykę coraz częściej sięgając po reggae i ska. Owocem tego była nagrana w 2000 roku w Częstochowie płyta „Na Syjon”. W tym samym roku grupa, została doceniona również przez muzyków reprezentujących rozmaite pisma muzyczne na festiwalu Viva Polska Bartoszyce 2000. W kategorii folk, reggae, ska zespół otrzymał Grand Prix festiwalu. Kolejne lata działalności to przede wszystkim koncerty na terenie całego kraju.

Zimą 2004 roku w okolicach Wrocławia znacznie odmłodzony skład nagrał drugi album zatytułowany „W kierunku słońca"”. Płyta odznaczała się bardziej stonowanym brzmieniem a jej producentem był znany w środowiskach jazzowych wrocławski muzyk Robert Szydło. Po ukazaniu się płyty grupa ruszyła w trasę koncertową.

W 2006 roku do zespołu dołączyli kolejni muzycy. Szczególnie sekcja dęta została wzbogacona o kolejne instrumenty. W maju zespół zarejestrował 12 utworów w stylistyce najbardziej zbliżonej do reggae ska. Nowy materiał obfituje także we współczesne trendy ragga, dancehall. Produkcją płyty zajął się Jaras (autor muzyki i tekstów), jeden z założycieli zespołu, a realizacją Ryszard Szmit związany na codzień z Pro Studio Radio Olsztyn, mastering to dzieło: Smoka i Activatora ze studia AS One.

W ciągu dziesięciu lat działalności Etna zdobyła wiele nagród a także zagrała ponad 300 koncertów na terenie całego kraju oraz poza jego granicami, uczestnicząc w wielu prestiżowych imprezach muzycznych takich jak m.in: Africa Is Hungry - Toruń, Ostróda Reggae Fest, Reggaeland - Płock, Reggae na Piaskach - Ostrów Wlp., Reggae nad Wartą - Gorzów Wlkp i wielu innych.

Zespół ma na swoim koncie prezentacje multimedialne w TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, Polonia 1. Pulsacyjna muzyka prezentowana jest również w rozgłośniach radiowych m.in. Pr 1,Pr 2, Pr 3 Polskiego Radia, Radio Bis, Radio Praga, Radio Plus, Radio Kraków i wiele innych.

Skład:

- Jarosław „Jaras” Pacanek - wokal, gitara

- Łukasz „Golas” Godlewski - wokal, sampler

- Marcin "Siekier" Siekierka - bas

- Agnieszka Kozieł-Pacanek – wokal, instrumenty klawiszowe

- Piotr „Turbin” Urbanowicz - saksofon

- Marcin "Fifa" Fifielski - trąbka

- Adam „Moto” Jankowski - puzon

- Piotr Brajewski– perkusja

- Marcin "Kruko" Krukowski - gitara


Dyskografia

Na Syjon
Debiutancki album z listopada 2000 roku w Studio Edycji Św. Pawła w Częstochowie. Za mix odpowiada Edward Sosulski. Natomiast mastering należy do Grzegorza Piwkowskiego.
Lista utworów:
 1. Wake Up
 2. Na Syjon
 3. Anti Babilon
 4. XXL
 5. Duszagra
 6. Train on Zion
 7. Prawda
 8. Heya Naya
 9. Trzymam się
 10. Światło na Syjonie
Na Syjon

W kierunku słońca
2004 roku w Mix Studio Dźwięku Wrocław.
Lista utworów:
 1. Ye’maya
 2. Dobra i zła
 3. Twój czas
 4. Revolution
 5. Otwórz oczy
 6. Secret in my soul
 7. Jak lew
 8. On the green grass
 9. Chins no longer bind me
 10. Latinoska w kierunku słońca
 11. Dobraska
 12. Hallelu jah
W kierunku słońca

Polityczna Ganja
Trzeci album grupy z Pomorza nagrany w maju 2007 roku w w Pro Studio Radio Olsztyn. Z nową płytą Etna ostatecznie zrywa z tą nadaną im niefortunnie łatką (Etna to zespół grający muzykę chrześcijańską). Już tytuł trzeciego krążka kapeli wskazuje, że nie będzie typowo i poprawnie. Polityczna Ganja to niewątpliwie płyta zaangażowana politycznie, objawiająca obłudę tych, którzy nami rządzą. Na nowym krążku Etna rozwinęła się także muzycznie. Po raz pierwszy stara się bawić konwencją reggae i ska, rozbudowując je o inne gatunki. Kawałki są bardziej przestrzenne, co odbija się na ich niesamowitej energii. Doszukuję się w tym zasługi Activatora Mario Dziurexa i Jarka Smoka Smaka odpowiedzialnych za mastering nagrań.
Lista utworów:
 1. Barca la mumio
 2. Niejedna rzeka
 3. Rozmawiaj ze mną dancehall party feat. Martinez
 4. To czego pragnę
 5. Polityczna ganja
 6. Dalej
 7. Goń
 8. Zdelegalizujcie
 9. Wołaj
 10. Między wampirami
 11. Popłyńmy wolnym stylem
 12. Trainonzion remix jaras version
Polityczna Ganja

Stylem dowolnym
Album wydany w marcu 2015 roku, na który słuchacze zespołu musieli poczekać 8 lat. Już pierwszy utwór „Wracamy do gry” jest huczną zapowiedzią powrotu grupy na reggaeowe sceny muzyczne. Nowy materiał grupy z piętnastoletnim stażem przekonuje swoim pomysłem na muzykę i dojrzałym podejściem do tekstów. Oprócz stricte modern reggae’owych brzmień na płycie nie brakuje zaskakujących aranżacji ocierających się o rock, ska, oraz dub.
Lista utworów:
 1. Wracamy do gry
 2. Daj mi to czego nie da nic
 3. Fire Burning
 4. Betonowa kwestia
 5. Open taniec
 6. Football Fire
 7. Więcej warty
 8. Nic nie znaczą słowa
 9. Na czarnej liscie
 10. Martwa cisza
Stylem dowolnym