Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

Gedeon Jerubbaal

Gedeon Jerubbaal to jeden z prekursorów muzyki reggae w Polsce obok takich grup jak: Izrael, Daab czy Bakszysz. Kompozycje Gedeona utrzymane są w melodyjnej stylistyce bliskiej stylowi zespołu Daab, a teksty są pełne odniesień do Biblii, co z kolei zbliża jego twórczość do stylu grupy Izrael.

Gedeon Jerubbaal po raz pierwszy wystąpił we wrześniu 1983, po czym w ciągu pierwszych pięciu lat istnienia zagrał blisko 300 koncertów. W latach 1984-1988 zespół grał na kolejnych edycjach wielkich festiwali - Muzyczny Camping w Brodnicy, Reggae is King w Poznaniu, Reggae nad Wartą w Gorzowie Wielkopolskim, Winter Reggae w Gliwicach czy Marlejki w Warszawie. Resztę koncertów stanowiły występy w różnych, nawet najmniejszych miejscowościach. Gedeon nie brał udziału w bojkocie PRL-owskiej telewizji, toteż stał się pierwszą polską grupą reggae, która nagrała teledyski (do utworów Śpiewaj i tańcz oraz Cichy brzeg) i brała udział w serii koncertów organizowanych przez oficjalne media. W bardziej buntowniczo nastawionych środowiskach wywołało to wobec Gedeona niechęć i oskarżenia o sprzedanie się systemowi.

Grupa przestała grać latem 1988 z powodu zniechęcenia muzyków marazmem polskiego rynku muzycznego, sytuacją polityczną w Polsce i postawą polskiego społeczeństwa.

W latach 1983-1988 menadżerem zespołu był Zdzisław Nowak, twórca przeglądów Reggae is King oraz Reggae nad Wartą. Ten okres jego działalności podsumowują dwa single nagrane dla Tonpressu: Cichy brzeg (1985) i Fanti (1986) oraz dwa utwory na składance Przeboje na Trójkę (1987).

Po zaprzestaniu wspólnej działalności pod nazwą Gedeon Jerubbaal, trzech muzyków grupy (wokalista Symeon Ruta (Krzysztof Ruciński), gitarzyści Maka-Ron i Nowak) wyjechało poprzez Austrię do Kanady. W Montrealu prowadzili różne muzyczne projekty: Anal C.U.T. (trans-punk), Flying Blades (ambient, techno) i Another Kultur Klash (roots reggae). Podczas wizyt w Polsce dawali okazyjne koncerty i grywali z polskimi grupami założonymi przez muzyków Gedeona pozostałych w Polsce (Basstion, Man and Soul, RAS i Inity DubMission).

Maka-Ron otworzył własne studio nagraniowe i wydał kilka własnych płyt w stylistyce dub (From Poland to Dubland, Dubology, Nightshifts). Symeon Ruta zaczął wydawać serię wydawniczą 12 Plemion, która zaczęła się od wydania składanki klasycznych nagrań Gedeona Najstarsze przymierze 83-88. Po kilku latach przerwy muzycy dokonali pod starą nazwą kilku próbnych nagrań, a także zagrali kilka koncertów (pomiędzy 1995, a 1997). Okres ten dokumentuje płyta Umrzesz niewolnikiem (wydana w 2004). Latem i jesienią 2004 grupa zagrała serię koncertów (m.in. w Ostródzie, Bydgoszczy i Poznaniu). Natomiast w 2007 postanowili wspólnie z Inity Dub Mission wyruszyć w trasę koncertową dedykowaną zmarłemu w 2006 Ryszardowi Sarbakowi, który od 1984 roku był trębaczem zespołu. Odwiedzili m.in. Ostróda Reggae Festival, Festiwal w Jarocinie i Reggae na Piaskach, Reggae nad Wartą. Podczas trwania koncertów powstał dokumentalny film, który został w lipcu 2008 wydany na płycie DVD dołączonej do sprzedaży pisma Free Colours.

Skład:

- Krzysztof Symeon Ruta Ruciński - wokal

- Mariusz Nowak - gitara

- Zbyszek Kendzia - gitara basowa

- Michał Buchwald - perkusja

- Jacek Winkiel - instrumenty klawiszowe

- Andrzej Szczeszek - instrumenty klawiszowe

- Maciej Buchwald - gitara

- Hubert Jeracz - trąbka

- Kuba Klepczyński - puzon

- Damian Dubisz - saksofon

- Maciej Mustafa Giżejewski -instrumenty perkusyjne


Dyskografia

Najstarsze przymierze 83-88
Pierwszy album zespołu Gedeon Jerubbaal zawierający archiwalne nagrania z lat 1983-1988, wydany w 1998 przez MAMI.
Lista utworów:
 1. Cichy brzeg
 2. Do JHWH
 3. Jedna miłość, jedna nienawiść
 4. Love and hatred dub
 5. Najprostszy rytm Nie jestem sam
 6. Pieśń winy
 7. Redemption song
 8. Rewolucja
 9. Sumienie wojownika
 10. Trójkolorowe słońce
 11. Upalny dzień
Najstarsze przymierze 83-88

Umrzesz niewolnikiem
Drugi album zespołu Gedeon Jerubbaal zawierający nagrania studyjne z 1995 oraz koncertowe z lipca 1997 (występ na Dziedzińcu Zamkowym w Poznaniu). Wydany w 2004 roku na CD przez MAMI.
Lista utworów:
 1. Jedna miłość, jedna nienawiść
 2. Sumienie wojownika
 3. Sunday Nights
 4. Dzieci Noego
 5. Wszelka przyczyna
 6. Lion
 7. Never Too Late
 8. Dzieci Noego
 9. Trójkolorowe słońce
 10. Wszelka przyczyna
 11. Do The Reggay! (Dla Andy’ego)
 12. Armaggedon
Umrzesz niewolnikiem