Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

Izrael

Zespół Izrael powstał w marcu 1983 roku w Warszawie z inicjatywy znanych muzyków polskiego undergroundu muzycznego. Założyciele to Robert Brylewski (gitarzysta Brygady Kryzys) i Paweł „Kelner” Rozwadowski (wokalista grupy Deuter). Miesiąc po założeniu zadebiutowali w warszawskim klubie Hybrydy. W maju muzycy już w poszerzonym składzie (Tomasz Lipiński, Piotr Malik, Tadeusz Kuczyński, Katarzyna Grzechnik, Jerzy Jarmołowicz) dokonali pierwszych nagrań studyjnych, które ukazały się dopiero dwa lata później na wydanym przez wytwórnię Pronit albumie Biada, Biada, Biada i singlu Rastaman nie kłamie. Oczywiście wszechobecna wtedy cenzura zmieniła na okładkach płyt nazwę zespołu z Izrael na Issiael. Latem 1984 Izrael zaprezentował się przed szeroką publicznością podczas festiwalu w Jarocinie, którego został stałym gościem w następnych latach.

Dwa lata później (w roku 1986), po wspólnej trasie z Misty In Roots, z grupy odszedł Paweł Kelner, a na jego miejsce przyszedł Darek Maleo Malejonek. W takim składzie zespół pracował nad nowym materiałem Nabij Falę . Wtedy też Izrael nawiązał współpracę z Wojtkiem Konikiewiczem, Alkiem Koreckim, Włodkiem Kiniorskim (znanymi w środowisku jazzowym) i zaczął grać właśnie taką muzykę. Przez następne lata ciągle zmieniał się skład formacji. Przez grupę przewinęło się prawie 100 osób. Robert, Maleo i Vivian tworzyli trzon grupy występującej wtedy jako Izrael-Kultura i grając materiał obu zespołów. Do stałego składu dołączył też Piotrek Stopa Żyżelewicz (Kultura, Moskwa) i basista Alik Dziki. W tym samym roku muzycy zostali sfilmowani przez ekipę BBC, która w tym czasie kręciła film dokumentalny poświęcony polskiej muzyce rockowej My Blood, Your Blood reż. Andrzej Kostenko.

Pod koniec lat 80. do Izraela dołączył Piotr „Stopa” Żyżelewicz (ex-Kultura i Moskwa) zastępując za perkusją Dżu Dżu, który przerzucił się na gitarę basową. W tym składzie na przełomie lat 80/90 Izrael zagrał koncerty w Czechosłowacji, Austrii i Anglii. Po trasie koncertowej w Czechosłowacji dołączył do nich także Włodek Kiniorski.

W roku 1987 zarejestrowali album Duchowa Rewolucja, którego pierwsza część ukazała się w tym samym roku. W jego nagraniu wzięło udział wielu muzyków, m.in.: Krzysztof Banan Banasik (Armia, Kult), Paweł Szanajca (Kult), Tomasz Budzyński (Armia).

Rok 1990 to koncerty w Wielkiej Brytanii, dzięki którym powstał album 1991. Z kolei w 1994 roku powstała płyta Live 93. Po kolejnej trasie tym razem w Polsce rozpoczęto pracę nad kolejnym wydawnictwem, jednak w 1995 roku Robert Brylewski ogłosił rozpad grupy. Robert: „Po prostu zakończyliśmy działalność. To wynikało z moich naturalnych odczuć. Nie miałem podstaw, aby dalej pisać historię, która już się wypełniła. To nie był zespół stworzony, aby zaistnieć na rynku i sprzedawać płyty. Izrael miał do spełnienia swoją rolę. W takim czasie i w takim kraju. Kontynuowanie tego tylko zaszkodziłoby grupie”.

Ostatni, pożegnalny koncert miał odbyć się 15.05.1995 w warszawskim klubie Remont. Nie doszedł on jednak do skutku z powodu agresywnego zachowania służb porządkowych.

W 1997 roku Gold Rock Studio wydało płytę Izrael in dub z dubowymi wersjami utworów zespołu opracowanymi przez Brylewskiego. Później większość dyskografii wznowiła na CD firma W Moich Oczach, a w roku 2006 ukazało się na rynku archiwalne DVD Izrael w Koperniku live.

W 2006 doszło do reaktywacji zespołu pod szyldem Magnetosfera. W tym samym roku zostało wydane DVD W Koperniku Live zawierające materiał z koncertu, który odbył się w warszawskim liceum Mikołaja Kopernika 11 września 1991. Od 2007 grupa występuje pod oryginalną nazwą i rok później opublikowała płytę z premierowym materiałem pt. Dża ludzie.

 

Skład:

- Robert Afa Brylewski - gitara, wokal, instr. klawiszowe, melodika

- Paweł Kelner Rozwadowski - gitara, wokal

- Dariusz Maleo Malejonek - gitara, wokal

- Włodzimierz Kinior Kiniorski - saksofon, flet, przeszkadzajki

- Piotr Samohut Subotkiewicz - flet, klawisze

- Sławomir Dżu Dżu Wróblewski - gitara basowa, perkusja

 

Byli członkowie:

- Vivian Quarcoo - wokal (1983-1995)

- Milo Kurtis - instrumenty perkusyjne (1983-1985)

- Tomasz Żwirek Żmijewski - gitara basowa (1983-1988)

- Jarosław Gruszka Ptasiński - perkusja (1983-1986)

- Wojciech Konikiewicz - klawisze (1983-1995)

- Tadeusz Kuczyński - trąbka (1983 i 2007)

- Katarzyna Grzechnik - chórki (1983)

- Tomasz Lipiński - chórki, klawisze (1983)

- Sławomir Dr Avane Gołaszewski - saksofon, klarnet (1984-1987)

- Tomasz Lego Ber - gitara (1984-1997)

- Piotr Malak - saksofon (1985)

- Sławomir Rudy Lewandowski - saksofon (1985)

- Błażej Krzaczasty Pajda - trąbka (1985)

- Aleksander Alik Dziki - gitara basowa (1985-1987)

- Tomasz Bombadil Budzyński - chórki (1987)

- Krzysztof Banan Banasik - waltornia (1987)

- Paweł Szanajca - saksofon (1987)

- Piotr Stopa Żyżelewicz - perkusja (1989-1995 , 2006-2011)


Dyskografia

Biada, Biada, Biada
Debiutancki album zespołu Izrael nagrany w maju 1983 roku w studiu Wawrzyszew. Pierwszy polski album z muzyką reggae. Wydany został na płycie winylowej w roku 1985 przez wytwórnię Pronit/Poljazz, w 1996 została wznowiona przez Złotą skałę, następnie w 2000 przez wydawnictwo W Moich Oczach. Próby przed nagraniem płyty odbyły się w klubie Hybrydy. Pierwsze wydanie tej płyty zaistniało pod szyldem Issiael. Producent płyty to Włodzimierz Kowalczyk.
Lista utworów:
  1. Płonie Babilon
  2. Biada narodom
  3. Strach w Babilonie
  4. Poli bez kontroli
  5. Rastaman nie kłamie
  6. Wojna w Babilonie
  7. War Dub
  8. Kapłani szatana
  9. Idą ludzie Babilonu
  10. Powstańcie wojownicy
  11. Dla każdego tak samo
  12. Nie rób tego złego
  13. Nasza kultura
  14. Idą ludzie Babilonu (wersja dubowa - tylko w reedycji)
  15. Kapłani szatana (wersja dubowa - tylko w reedycji)
  16. Poli bez kontroli (wersja dubowa - tylko w reedycji)
Biada, Biada, Biada

Nabij faje
Drugi album zespołu Izrael nagrany studiu Giełda w Poznaniu na przełomie lipca i sierpnia 1985 roku. Wydany został na płycie winylowej w roku 1986 przez Pronit, natomiast w 1999r. został wznowiony przez wytwórnię W Moich Oczach. Muzyka zespołu uległa ewolucji; utwory są dłuższe niż na pierwszej płycie, cięższe i bardziej transowe. Także tekstowo grupa odeszła od liryki zaczerpniętej bezpośrednio z Biblii na rzecz bardziej uniwersalnych, sloganowych tekstów (wyjątek to utwór "Psalm 125").Jest to jedyna płyta Izraela gdzie funkcję wokalisty pełni jedynie Robert Brylewski, wspomagany chórkami Vivian Quarcoo. Ekipa odpowiedzialna za szatę graficzną płyty to: produkcja - Piotr Kubacki, Jacek Fraczek; kierownik produkcji - Iwona Thierry; menadżer - Mirosław Dobkiewicz; okładka i rysunki - Robert Brylewski; mastering - Robert Brylewski, Alik Dziki
Lista utworów:
  1. Intro
  2. Solidariti Dub
  3. Równe prawa
  4. Wolny naród
  5. Nie poddawaj
  6. Fajka pokoju
  7. Legend Dub
  8. Ile mil
  9. Wolność
  10. Psalm 125
  11. Złoty tron
  12. Ile mil Dub (tylko w reedycji)
  13. King Dub (tylko w reedycji)
  14. Equaliti Dub (tylko w reedycji)
  15. Sun Dub (tylko w reedycji)
  16. Faja Dub (tylko w reedycji)
  17. Neue Dub (tylko w reedycji)
  18. Rudi Dub (tylko w reedycji)
Nabij faje

Duchowa rewolucja 1
Trzeci album zespołu Izrael nagrany w rzeszowskim studiu RSC w 1987 roku. Pierwotnie miał zostać wydany jako podwójny album, jednak wytwórnia Arston postanowiła wypuścić tylko jedną płytę w 1987r. Druga część materiału ujrzała światło dzienne dopiero w 1991r., kiedy nakładem Fali wyszła płyta "Duchowa rewolucja vol.2". Całość ukazała się rok później, czyli w 1992 roku, na kasecie magnetofonowej wydanej przez Silverton. Reedycja kompaktowa ukazała się w 2003r. nakładem wydawnictwa W Moich Oczach. Płyta była pierwszym polskim wydawnictwem zawierającym muzykę dub; każdy utwór dostępny był w dwóch wersjach - normalnej i dubowej. Był to efekt eksperymentów Roberta Brylewskiego w studiu, podczas miksowania płyty.
Lista utworów:
  1. Intro
  2. Na co czekasz
  3. Nikt
  4. Nikt version
  5. Duchowa rewolucja
  6. Crucial version
  7. Ortodox plan
  8. So far away
  9. Children on the road
  10. Walking dub
  11. Polka rege
  12. Duchowa rewolucja 2
Duchowa rewolucja 1

Duchowa rewolucja 2
Album zespołu Izrael nagrany w rzeszowskim studiu RSC w 1987 roku. Pierwotnie miał zostać wydany z albumem Duchowa rewolucja 1, jednak wytwórnia Arston postanowiła wypuścić tylko jedną płytę w 1987r. Druga część materiału ujrzała światło dzienne dopiero w 1991r., kiedy nakładem Fali wyszła płyta "Duchowa rewolucja vol.2". Całość ukazała się rok później, czyli w 1992 roku, na kasecie magnetofonowej wydanej przez Silverton. Reedycja kompaktowa ukazała się w 2003r. nakładem wydawnictwa W Moich Oczach. Płyta była pierwszym polskim wydawnictwem zawierającym muzykę dub; każdy utwór dostępny był w dwóch wersjach - normalnej i dubowej. Był to efekt eksperymentów Roberta Brylewskiego w studiu, podczas miksowania płyty.
Lista utworów:
  1. Mania
  2. Nocna mania
  3. Walka
  4. Crucial beat
  5. Nie ma odwrotu
  6. Daniel wśród płomieni
  7. Live up
  8. I heart
  9. Only way
  10. Jump out version
  11. I know
  12. I know version
Duchowa rewolucja 2

1991
Album zespołu Izrael nagrywany w londyńskim studiu Ariwa w kwietniu i maju 1990 roku. Wydany pierwotnie w 1991 przez wytwórnię DNA. Później w latach 1996 i 2001 był kolejno wznawiany przez Złotą skałę(Gold Rock) i wytwórnię W Moich Oczach. W 2008 W Moich Oczach wydało album na płycie winylowej w limitowanym nakładzie 1000 płyt. Z uwagi na ograniczenia nośnika płyta nie zawiera utworów "Epirus 2" oraz "So far away". Muzyka i słowa - Izrael/Robert Brylewski i Dariusz Malejonek. Za produkcję odpowiedzialny był Marcin Miller. Album jest uważany za jeden z najlepszych LP w polskiej rockowej historii . Zespół miesza w nim różne rodzaje muzyki, w tym reggae i punk.
Lista utworów:
  1. Ride on!
  2. Live to love
  3. Hard to say
  4. Leave me alone
  5. See I’n’I
  6. Epirus 2
  7. Progress
  8. BrothersI don't wanna get stuck
  9. I know that
  10. Epirus 1
  11. S.F.A. (So far away)
1991

In dub
Album zespołu Izrael, zawierający 12 wersji dubowych utworów grupy. Autorem dubów jest Robert Brylewski, nagrania pochodzą z różnych okresów działalności zespołu. Album wydany w 1997 roku przez wytwórnię Gold Rock Studio z którą związana jest grupa. Krążek ukazał się w czasie, gdy grupa miała zawieszoną swoją działalność.
Lista utworów:
  1. Dub alone
  2. Rock attack
  3. Freedomic dub
  4. Dub 125
  5. Ride on dub
  6. Kfasman dub
  7. No hero dub
  8. Dub to live
  9. Rudi dub
  10. Warmian dub
  11. I’n’I ‘n’dub
  12. Dub to love
In dub

Dża ludzie
Album zespołu Izrael, nagrany po reaktywacji grupy w 2006 r. Nagrany został w trzech studiach: londyńskim Ariwa, Studio AS One i Jah War Studio w kwietniu i wrześniu 2008 roku. Krążek to 14 premierowych utworów autorstwa Roberta Brylewskiego, Darka Malejonka oraz Pawła Rozwadowskiego wydanych po 11 latach milczenia. Produkcją zajęli sie Mad Professor i Joe Ariwa
Lista utworów:
  1. Brotherhood of man
  2. I Jah people
  3. Dusza w podróży
  4. Dża ludzie
  5. Życie to chwila
  6. Love youniversal
  7. Don't dominate
  8. Politikz
  9. Interesy
  10. No, no
  11. Rootz party
  12. Niebajka
  13. Każda chwila
  14. Wszystkie świata strony
Dża ludzie

Izrael meets Mad Professor and Joe Ariwa
Grupa Izrael nagrała płytę wraz ze słynnym producentem Mad Professorem oraz jego synem Joe Ariwa. Wydawnictwo nosi tytuł „Izrael meets Mad Professor and Joe Ariwa” i jest dubową wersją wydanej w 2008 płyty zespołu Dża Ludzie, która zawiera premierowe piosenki grupy nagrane po 11 letniej przerwie wydawniczej. Na szczególna uwagę zasługuje znakomite brzmienie płyty, która została nagrana w Ariwa Studio w Londynie - jednym z najlepszych studiów nagraniowych specjalizujących się w produkcji reggae na świecie. Utwory były rejestrowane osobiście przez właściciela studia Mad Professora - jednej z największych producentów reggae na świecie, znanego z pracy z takimi artystami jak Sade, Massive Attack, Jamiroquai czy Depeche.
Lista utworów:
  1. Politrix Dub
  2. Universall Dub
  3. Soul Traveller Dub
  4. Our World Dub
  5. Brotherhood Dub
  6. Rootz Party Dub
  7. Bissnessn Dub
  8. I Jah People Dub
  9. Life It’s A Moment Dub
  10. Don’t Dominate Dub
  11. No.No.No Dub
  12. Dzax11 Dub
  13. Every Moment’s Dub
  14. It’s Not A Story
Izrael meets Mad Professor and Joe Ariwa

Izrael Gra Kulturę
Album wydany 28. kwietnia 2017 roku. Okładkę do płyty zaprojektował Paweł Szaweł Płóciennik nawiązując do klasycznych albumów Izraela z lat 80. W książeczce jeden z ostatnich esejów Sławka Gołaszewskiego, napisany na potrzeby wydawnictwa 3 miesiące przed jego śmiercią. Kultura powstała w 1983 roku w Warszawie. Z czasem coraz więcej muzyków z Kultury zaczęło grać równolegle w Izraelu, aż w końcu oba zespoły zaczęły dawać koncerty pod wspólnym szyldem jako Kultura-Izrael. W 1985 roku na składance „Fala” ukazał się utwór "Lew ja i ja dub" – jedyny do tej pory oficjalny zapis fonograficzny Kultury. Gdy w roku 1986 zespół Izrael-Kultura podpisywał umowę na płytę „Duchowa Rewolucja cz.1”, firma fonograficzna nie zgodziła się na taką podwójną nazwę i tak właściwie Kultura przestała istnieć. Ta historia do dzisiaj nie została opowiedziana do końca. To pamięć zapisana na setkach, a może tysiącach kaset magnetofonowych z nagraniami demówek i koncertów, która przetrwała w szufladach fanów zespołu przez 30 lat. Izrael postanowił sięgnąć do zapomnianych archiwów, co pozwoliło przypomnieć sobie i odkryć na nowo siłę muzyki i tekstów, które pokrył kurz. Refleksja, że tak wiele z tego przekazu nie straciło do dziś na swej aktualności, może być smutnym wnioskiem.
Lista utworów:
  1. Hipokryci
  2. Lew Ja i Ja
  3. Żyjemy Razem
  4. River Jordan
  5. Follow Jah
  6. Tylko ostatni śmieje się
  7. Free Up
  8. Jah Children
  9. Regime System
  10. Mają Plan
  11. Pies
  12. Niepotrzebne są już słowa
Izrael Gra Kulturę