Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

Jafia

Jafia to polska grupa reggae, powstała w 1994 w Pile. W latach 1994-2014 grupa działała pod nazwą Jafia Namuel co po hebrajsku oznacza Wspaniały dzień Boga lub Chwalebny dzień Pański.

Grupa zagrała wiele koncertów w Polsce, a także kilkadziesiąt w Niemczech, Holandii, Belgii i Francji. Wystąpili na kilku festiwalach, m.in. Song of Songs Festiwal w Toruniu, Folk Fiesta, Przystanek Woodstock w Żarach. Zespół nagrał także wspólnie z Voo Voo hymn WOŚP pt. Karnawał - pozytywne myślenie.

W roku 1996 zespół wydał swój debiutancki album Roots and Culture, a w 1999 drugą In Time, jednak w wyniku nieporozumień z wydawcą nie została wydana. Ostatecznie ukazała się w styczniu 2009 nakładem Offside Records.

Po kilku latach przerwy spowodowanej wyjazdem lidera grupy za granicę, zespół powrócił w 2006 na scenę. Zagrali m.in. na festiwalach Reggae nad Wartą, Ostróda Reggae Festiwal, Reggae na Piaskach, czy Przystanek Jamajka w Szczecinie, oraz na kilku koncertach trasy Roots Reggae Party.

6. lutego 2012 roku (w dniu urodzin Boba Marley’a) ukazała sie nowa płyta zespołu One Love Train. Płyta jest zapisem koncertu w radiowej Trójce w Studio im. Agnieszki Osieckiej. Był to specjalny, okolicznościowy koncert zorganizowany w związku z 30 rocznicą śmierci króla muzyki reggae. Jafia przygotowała z tej okazji kilka utworów Boba Marleya oraz własny, zupełnie premierowy materiał.

 

Skład:

- Marek Popis - gitara

- Dawid Portasz - wokal, gitara

- Tomasz Koźlarek - gitara basowa

- Mirosław Chojnacki - perkusja

- Jan “Ya-who” Gembala - instrumenty klawiszowe

- Adam Kamiński - instrumenty klawiszowe

- Rafał Czajkowski – gitara

 

Byli członkowie:

- Katarzyna Owczuk - śpiew

- Tomasz Nowak - klawisze

- Ania Mikoś - śpiew

- Kornelia Kadecka - śpiew

- Paweł Pestka - klawisze (jeden z założycieli zespołu)

- Paweł Pietrzak - gitara rytmiczna

- Wojciech Mielniczuk - perkusja (jeden z założycieli zespołu)


Dyskografia

Roots and Culture
Debiutancki album zespołu wydany na kasecie w roku 1996 przez wytwórnię Deo Recordings. Dzięki krążkowi grupa została okrzyknięta w tamtych czasach - najbardziej „jamajskim” zespołem w Polsce. Do stworzenia albumu użyto instrumentów i wzmacniaczy z lat 70., a wokalista grupy używał jamajskiego dialektu.
Lista utworów:
 1. Questions
 2. Praise his name
 3. U wanna know
 4. Face of the earth
 5. Pozytywne myślenie
 6. Reedmer
 7. Where is truth
 8. Barriers
 9. I pray
 10. Right out on the way
 11. World of speed
 12. Watch out
Roots and Culture

In Time
Pomimo, że płyta powstała w 1999 roku, to przez brak porozumienia zespołu z wydawcą, krążek został wydany w 2009 roku, czyli aż 10 lat później. Wytwórnią jaka podjęła się tego zadania było studio Offside Records.
Lista utworów:
 1. In time
 2. The prophet
 3. Walking dreamer
 4. Myśli swoje
 5. Naked man
 6. Zapamiętaj chwile...
 7. ...te chwile
 8. Nie musisz uciekać
 9. Stranger on earth
 10. Love Jah
 11. Niebo nastaje
 12. Time in
In Time

One Love Train
Trzeci album, który ukazał się 6. lutego 2012 roku (w dniu urodzin Boba Marleya). Płyta jest zapisem koncertu w radiowej Trójce w Studio im. Agnieszki Osieckiej. Był to specjalny, okolicznościowy koncert zorganizowany w związku z 30. rocznicą śmierci króla muzyki reggae. Jafia przygotowała z tej okazji kilka utworów Boba Marleya oraz własny, zupełnie premierowy materiał. Płyta One Love Train, to pierwszy album koncertowy grupy Jafia. Gościnny udział w całym koncercie wziął, współpracujący wcześniej z zespołem, saksofonista Mateusz Pospieszalski. Album ukazał się dziś nakładem wydawnictwa Offside Records.
Lista utworów:
 1. Fire
 2. I Rasta
 3. Dead Man
 4. The Dark Red Corner
 5. Work (Bob M.)
 6. R U Ready
 7. Rat Race (Bob M.)
 8. One Love Train
 9. Kinky Reggae (Bob M.)
 10. This Must Be A Miracle
 11. Another Day
 12. Revelation (Bob M.)
One Love Train