Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-24

Jahbestin

Jahbestin to polski sound system z Nowego Sącza grający mieszankę rapu, reggae, ragga i funku. Powstał w 2000 roku z inicjatywy Tomasza „Webstera” Świdra i Marcina „Gustaffa” Konara. Niedługo po założeniu do grupy dołączyli  Krzysztof „Kyjos” Chmielowski oraz Piotr „Eraspe” Świder.  Jahbestin szybko zyskał rzeszę zwolenników i stał się symbolem dobrej zabawy przepełnionej pozytywną energią.

Już pierwsze lata działalności grupy to intensywne koncertowanie (2001-2003 zagrali ponad 100 koncertów, współtworząc Nowosądecką scenę reggae - hip-hopową).

Pod koniec 2003 roku ze składu odszedł Kyjos oraz Gustaff, natomiast Eraspe zamienił gramofony na mikrofon. W kolejnych latach zespół przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie organizował i grał koncerty głównie dla tamtejszej Polonii. Pobyt na wyspach zaowocował także nagraniem większości utworów na Jahbestin Mixtape , w nagraniach wzięli udział goście z Francji - Koi, Black Soul Brothers,Kass , z Jamajki - Glama Wayne, z Anglii - Mc Alex oraz Skawa , Dj Feel-x i Pamiry Skill.

W 2007 po powrocie do Polski ukazał się składanka  Jahbestin Mixtape vol.1.

Webster i Ras P. rozkręcili w Krakowie Zion Studio, którego oficjalne otwarcie odbyło się 16 lipca 2008 roku. Od tego momentu, na Krakowskiej scenie reggae/hip-hop, sukcesywnie robi się coraz głośniej o Jahbestin. Studio działa na pełnych obrotach i szybko staje sie mekką dla wielu składów z całej Polski.

Początek wakacji 2009 r. to pierwsze urodziny Zion Studio w klubie Krzysztofory , gdzie Jahbestin zaczyna grać regularnie raz w miesiącu, w towarzystwie wielu składów powiązanych ze Studiem. Pod koniec 2009 roku Zion zmienia siedzibę  oraz pojawia się „Dziki Mixtape”, który od razu przyciąga uwagę. W projekcie gościnnie wzięli udział Kamil (PRJ) , PeWuO (Steelogram) , Zyggi , Ziom(DPT) , Stamir (DPT) , Grochu , oraz Dj DMC , Dj Feel-X , Dj Żusto , Dj Jaroz , Dj Suchy. Nagraniem materiału i mixem zajął się  Ras P. oraz Webster, który jest również odpowiedzialny za stworzenie większości podkładów, oraz ostateczny mastering. Płytę wydaje Siła-Z-Pokoju Version Records wytwórnia Dj’a Feel-X.

Wiosną 2010 roku Jahbestin rozpoczyna trasę koncertową, na której podkłady oraz before/after party grają tacy Dj’e jak Dj Suchy czy Idealny Selektor, pojawia się również energetyczny dźwięk djeembe, na której dogrywa Magic Drummer (Rastasquad). Trasę kończą drugie urodziny Zion Studio w klubie Błędne Koło w Krakowie.

Jesienią 2011 roku ukazała się składanka „ZionSquaDzik”, w całości wyprodukowana przez artystów związanych z Jahbestin i Zion Studio. Zespół nie zwalniał tempa i w ramach założonego w 2002 roku Rasta Squadu wydał dwa mixtape’y (Vol.1 w 2011 i Roluj Skręta w 2012). Kolejny sukces grupy to umieszczenie numeru pt. Wyciągnij Dłoń na składance Drużyna Mistrzów 1. Rok 2012 to także solowy album Webstera  pt. Nawiedzony.

Jahbestin w 2013 roku zagościł na trzech albumach: Pęka „Jak feniks z popiołów” w utworze „Po co?”, na krążku Gliwickiego rapera VIRUZ’a „Pamiętaj jesteś kimś” w utworze pt. Drzewo Joshue oraz na składance „Drużyna Mistrzów 2” w kawałku pt. Nie daj Sobie wmówić.  W maju 2013 roku do sklepów muzycznych trafiła reedycja płyty „ZionSquaDzik” wydana przez Fonografikę.

Webster i Eraspe w czerwcu 2013 roku wydali swoją pierwszą długogrającą płytę pt. Dziki Wjazd.

 

Skład:

- Tomasz „Webster” Świder – wokal, produkcja,

- Piotr  „Eraspe” Świder – wokal,

- Adam Drzewiecki – instrumenty klawiszowe,

- Artur Malik – perkusja,

- Piotr Czerwiński – gitarzysta,

- Juliusz Greń - gitara basowa, Guma.


Dyskografia

Dziki Mixtape
Mixtape wydany nakładem wytwórni Siła-Z-Pokoju Version Records 1. Stycznia 2010 roku. Dziki Mixtape to z pewnością dzika produkcja, w której słuchaczy zaskoczą melodyjne riddimy ze sporą dawką mocnego hip-hopowego brzmienia. Gościnnie na płycie wystąpili: Dj Dmc, Dj Jaroz, Dj Żusto, Dj Suchy, Grochu, Pwo, Kamil, Ziom, Zyggi.
Lista utworów:
 1. Stamir Free
 2. Generacja
 3. Stan Irie
 4. Wena
 5. Wolumin II feat. PWO, Zyggi, Kamil
 6. Taki mam fach feat. Ziom(DPT)
 7. So many ways
 8. Hej Jah
 9. Coś nie tak
 10. Kopalnia riddim
 11. Lubię ten stan feat. Grochu
 12. Wejdź w te klimaty
 13. Kiedy gadam do mikrofonu
 14. Stamir kawał
 15. Władza
 16. Kiedy gadam do mikrofonu (riddim track)
 17. Kiedy gadam do mikrofonu (acapella track)
Dziki Mixtape

ZionSquaDzik
Składanka własnym sumptem jesienią 2011 roku, a następnie w maju 2013 roku do sklepów muzycznych trafiła reedycja płyty wydana przez Fonografikę. Album to próba zderzenia różnych światów muzycznych, zarówno hip-hopowych, jak i klimatów reggae-dancehallowych. ZionSquaDzik to muzyczne spotkanie na jednej płycie, artystów od lat będących aktywnych na scenie, z głosem młodego pokolenia.
Lista utworów:
 1. Prawdziwość
 2. Po swojemu
 3. Odnaleźć siebie
 4. Nie ma snu play 5. Co słychać
 5. Im więcej myślę
 6. Nie zamulaj
 7. Trzymamy tempo
 8. Lato
 9. W to mi graj
 10. Menda cie nie złapie
 11. Daj mi numer
 12. Many many
 13. Rastaman
 14. Kilka chwil
 15. Lek
 16. Prywatki
 17. Ten sam dzień
 18. Poznaj siebie
ZionSquaDzik

Dziki Wjazd
Album ukazał się wspólnym nakładem wytwórni Fonografika oraz Zion Records w marcu 2013 roku. Krążek gatunkowo balansuje pomiędzy takimi gatunkami jak reggae czy hip-hop. Teksty są twarde i bezkompromisowe, nie zabrakło jednak utworów przepełnionych pozytywną energią i dobrą zabawą. Gościnnie na płycie wystąpili: Bas Tajpan, Kamil P.R.J, Dainjah Rus, Wirus GKI Familia, Tomash, Arczi, N.Kick, Trakmajster, SHOOM, DJ Jaroz, DJ Żusto, DJ Suchy.
Lista utworów:
 1. Boom
 2. Dziki wjazd
 3. Dla tych momentów
 4. Zion armia feat. Wirus, Tomash, Arczi, Kamil
 5. Klaps feat. Trakmajster
 6. Kierunek
 7. Prosto z serca
 8. Walka
 9. SquaDzik feat. SHOOM
 10. Nowy Sącz
 11. Manifest feat. Bas Tajpan
 12. Wykorzystaj chwilę
 13. Obłęd feat. Dainjah Rus
 14. Komercyjne hity
 15. Kierunek remix (N.Kick)
 16. Manifest feat. Bas Tajpan remix (N.Kick)
Dziki Wjazd