Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

Jamal

Jamal to polska grupa muzyczna, która powstała w 1999 roku w Radomiu, z którego wywodzą się jej założyciele - Łukasz Borowiecki i Tomasz „Miód” Mioduszewski.Początkowo zajmowali się tylko rapem, ale z czsem zainteresowali się muzyką reggae i dancehall.

Borowiecki ukończył Wydział Jazzu na warszawskiej szkole muzycznej. Studiuje w Katowicach w Akademii Muzycznej w klasie kontrabasu. Jego zainteresowania muzyczne są rozległe - od heavy metalu i rocka, przez jazz do folku i reggae. Udziela się także jako producent. Współpracował z brytyjską formacją Mattafix. Mioduszewski jest natomiast wspaniałym polskim wokalistą

W 2001 roku Jamal zawiesił swoją działalność, a jego członkowie poświęcili się własnym projektom. W tym czasie dość duży sukces odniosła formacja Mioda o nazwie „Le Illjah”. Po sporej ilości zagranych koncertów zarówno w kraju jak i kilku poza jego granicami Miodu postanawia urozmaicić swoją działalność muzyczną i przywrócić do działania Jamala. Przez pewien czas oba zespoły funkcjonują równolegle, jednak potem w wyniku nieporozumień Miodu odchodzi z Le Illjah, a skład przestaje funkcjonować.

18. czerwca 2005 wychodzi debiutancka płyta zespołu pt. Rewolucje, dzięki której formacja uzyskała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku HIP-HOP / R’n’B. Co ciekawe wokale wchodzące w skład dema, które zostało wysłane do kilku dużych wytwórni mających wydać ten krążek zostają nagrane w szafie. W końcu jednak zespół dochodzi do porozumienia z wytwórnią EMI i już w studiu nagrywa swój album. Płyta jest bardzo zróżnicowana muzycznie. Możemy znaleźć na niej utwory w stylistyce reggae/raggamuffin. Widoczne są również inspiracje Łukasza, czyli kawałki jazzowe. Sam Łukasz w tym czasie oprócz Jamala grywa w wielu projektach jazzowych na kontrabasie.

Niedługo później muzyka zespołu zaczyna cieszyć się powodzeniem wśród słuchaczy. Jamal przez następne 2 lata gra koncerty razem z muzykami grającymi jazz podobnie jak Łukasz. W składzie koncertowym możemy usłyszeć instrumenty takie jak bas, gitara, klawisze, perkusja, saksofon, puzon, trąbka oraz DJ’a zajmującego się gramofonami co świadczy o nowczesnym brzmieniu muzycznym.

Grupa Jamal przez ten czas umocniła się na polskiej scenie muzycznej. Po jakimś czasie do zespołu dochodzi Frenchman znany z projektu Bass Medium Trinity, który tworzył razem z Mariką i Abselektorem. Wtedy Jamal w nowym składzie skupia się nad nagrywaniem drugiej płyty w warszawskim studiu LWW. Przez jakiś czas występuje jako Sound System i gra koncerty z wieloma artystami polskiej sceny reggae/dancehall.

Współpracę z zespołem rozwiązał jego założyciel Łukasz Borowiecki, który poświęca się graniu jazzu min. z kwartetem Jarosława Bothura, który swego czasu grał w Jamalu na saksofonie. Jamal powraca do gry z tzw. „żywym składem” z nowymi muzykami pochodzącymi z zespołów takich jak Bakshish, Tumbao czy Managga. Pomimo wielu zmian, które zaszły podczas tylu lat istnienia 3. października 2008 na półkach sklepów muzycznych pojawił się nowy album pt. Urban Discotheque. Na płycie zagościli głównie GrubSon, Cheeba, DJ Bart oraz beatboxer Zgas.

Skład opuścił Frenchman, któremu urodził się syn. Spowodowało to, że jedynym wokalistą zespołu pozostał Miodu.

 

Skład:

- Tomasz „Miodu” Mioduszewski – wokal

- Andrzej „Gienia” Markowski – gitara basowa

- Tomasz „Księżyc” Księżopolski – gitara

- Łukasz Wieczorek – gitara

- Radek „Emzk” Ciurko – keyboard

- Bolek Wilczek – perkusja

 

Byli członkowie:

- Łukasz Borowiecki

- Nicolas „Frenchman” Ribier

- Wojciech „Woocheck” Łuczkiewicz

- Bartek „Głowa” Głowacki


Dyskografia

Rewolucje
Pierwsza płyta zespołu Jamal wydana 18 czerwca 2005 roku. Jamajskie klimaty przeplatają się z hip hopem, choć zdarzają się niespodzianki. Duży plus za kompozycje - w całości autorstwa duetu. Na płycie pojawiają się gościnnie Iza Kowalewska, Jambojet oraz Kotzi i Kaczmar z U.S.M.P.
Lista utworów:
  1. Tubaka
  2. Słowo
  3. Warto to przetrwać
  4. Hien no pasaran
  5. Rewolucje
  6. Policeman feat. Jambojet, U.S.P.M.
  7. Halo, halo
  8. Jataman
  9. Automat
  10. Dub feat. Iza Kowalewska
  11. Puls ulicy feat. Jambojet, U.S.P.M.
  12. Nowy dzień
  13. Babilon
  14. Kiedyś będzie nas więcej
  15. Ja mówię daj 2
Rewolucje

Urban Discotheque
Drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej Jamal. Wydawnictwo ukazało się 3 października 2008 roku nakładem wytwórni muzycznej EMI Music Poland.
Lista utworów:
  1. Satta
  2. Pull up
  3. Trippin
  4. Mierzyć wyżej feat. Cheeba
  5. Pójdę tylko tam
  6. Stereo feat. DJ Bart
  7. Afrofeat. Grubson
  8. Ogień
  9. 1...2...
  10. Bilet
  11. Well well
  12. Oryginał
  13. Mantra
  14. Boomfeat. Zgas
  15. Słońca łan
  16. Między słowami
Urban Discotheque

Miłość
Trzeci album studyjny polskiej grupy muzycznej Jamal. Ukazał się 10 października 2013 roku nakładem wytwórni muzycznej Parlophone Music Poland. Nagrania dotarły do 9 miejsca listy OLiS. Płytę promowały 4 single: DEFTO, Peron, Plastikowe kwiaty i Upadłem w Poznaniu.
Lista utworów:
  1. Marcepany
  2. Bomba
  3. Defto
  4. Peron
  5. Pocałuj mnie w miłość
  6. Upadłem w Poznaniu
  7. Królowa
  8. To zapisane
  9. Szołbiznes
  10. Plastikowe kwiaty
  11. Powiedz mi
  12. Nieboskit
Miłość

1994
Czwarty album wydany 02. czerwca 2017 roku nakładem wydawnictwa Pomaton. Tytuł płyty nie jest przypadkowy - Miodu wraca na tej płycie do swoich młodzieńczych inspiracji muzycznych, ale przepuszcza je przez wrażliwość dojrzałego faceta i doświadczonego artysty. Każdy, kto w latach 90. był młodym chłonącym muzykę człowiekiem, znajdzie na tym albumie kawałek siebie – momentami będzie trochę sentymentalnie, ale przede wszystkim do bólu prawdziwie.
Lista utworów:
  1. Kim Gordon
  2. Kiedyś zdradził mnie Stu
  3. Phonecalls
  4. Noc Długich Hejtów
  5. Skuter
  6. Daj mi tę noc
  7. Strzał
  8. Popiół
  9. Wszystko czego chcesz
  10. My mamy siebie
  11. Ucieczki
  12. Rebel
  13. Chińskie pszczoły
  14. Z głowy
  15. Haja
  16. Mama blues
  17. Pies kulał
  18. Dobrego serca
1994