Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-06

Konopians

Konopians to polski zespół muzyczny grający reggae, który powstał w 1996 roku w Czeladzi. Ich muzyka określana jest przez samych członków załogi mianem old school reggae, nawiązuje stylistycznie do jamajskich gatunków początku lat sześćdziesiątych, takich jak ska, rocksteady, skinhead reggae. Co za tym idzie, teksty piosenek rzadko mają charakter ideologiczny.

Skład zespołu ustabilizował się w 2000 roku, po kilkuletniej przerwie w graniu spowodowanej tragiczną śmiercią basisty Romana „Leona” Lewandowskiego, która miała miejsce w 1997 roku. Zespół wielokrotnie koncertował, większość jednak po Śląsku, z takimi artystami jak Skankan, Bakshish, Skampararas. W sierpniu 2001 roku grał przez dwa tygodnie na Mierzei Helskiej. Do momentu wydania płyty zespół wystąpił 179 razy.

Pierwsze wydawnictwo fonograficzne Konopians to singel zatytułowany Quantalaya, który zespół zrealizował samodzielnie w 2004 roku, pod szyldem Zagłębiowskiej Sceny Reggae. Znalazły się na nim utwory znane wcześniej z koncertów.

Pierwsza płytę długogrającą zespół nagrał w 2006 roku. Album wydany przez wytwórnie Lou and Rocked Boys zatytułowany jest  - One Way. Znalazło się na nim piętnaście utworów, z czego sześć nagranych zostało z udziałem, znanego z takich projektów jak Izrael czy Brygada Kryzys, Roberta Brylewskiego, który okazjonalnie koncertuje z zespołem. Płyta spotkała się z dobrym przyjęciem, czego przykładem może być pozytywna opinia na jej temat Monty Montgomer’ego, członka zespołu Symarip i szereg pozytywnych recenzji.

27 grudnia 2008 roku w wypadku samochodowym w Holandii zginął basista zespołu, Darek „Dareczek” Jagiełka.

 

Skład:

- Marcin „Cozer” Markiewicz – trąbka i wokal

- Roman Czopik – gitara rytmiczna

- Tomasz „Rudi” Fabryczny – gitara basowa i wokal

- Mariusz „Orzeł” Orzełowski - gitara solowa

- Bartek „Papajah” Papaj - perkusja

- Konstanty „Baniak” Janiak - puzon

- Sebastian Lorek – klawisze


Dyskografia

One Way
Pierwszy album polskiego zespołu wydany w 2006 roku. Album wydany przez wytwórnie Lou and Rocked Boys. Znalazło się na nim piętnaście utworów, z czego sześć nagranych zostało z udziałem, znanego z takich projektów jak Izrael czy Brygada Kryzys, Roberta Brylewskiego, który okazjonalnie koncertuje z zespołem. Płyta spotkała się z dobrym przyjęciem, czego przykładem może być pozytywna opinia na jej temat Monty Montgomery’ego, członka zespołu Symarip i szereg pozytywnych recenzji.
Lista utworów:
 1. Pajacyki
 2. Słodki Sen
 3. Gold Rock
 4. Chicken Merry (Symarip)
 5. Pussy
 6. Improwizacja
 7. Polemick
 8. Pal Lufke Se Za
 9. Partizana
 10. Willy Nilly
 11. Ploteczki
 12. Tam and Tu
 13. The Bull (Freddie Notes and the Rudies)
 14. Sensimilla
 15. Interpersonality Music Relation (bonus)
One Way

eSTiOuPi
Album to kolejna odsłona old school reggae zespołu z Zagłębia wydana w 2011 roku. Całość to 12 utworów czyli dobra godzina muzyki i 27 sekund oddechu. Producent: BTW Publishing
Lista utworów:
 1. Fala
 2. Reggae Oryginal
 3. Bam! Bam! Boom! (wszedzie słychać)
 4. Daj Spokój Man
 5. Uthopia
 6. Psychouliczny Haj
 7. S.T.O.P
 8. Menicure, Pedicure, Reggae
 9. Drabina
 10. Dusze Się
 11. Na Krawędzi
 12. Uciekamy
eSTiOuPi

Mental Skataklism
Muzycy zaprezentowali znajdujące się na krążku utwory w sosnowieckim klubie Remedium 14 listopada 2014 roku. Premiera w sklepach odbyła się 22 listopada tego samego roku. Płytę wydali sami poprzez S-Tone Studio w Sosnowcu.
Lista utworów:
 1. W sosie własnym
 2. SKAVAJAZZ
 3. Come on! Boyz
 4. Rememba
 5. PL’
 6. Bongoraa
 7. E.T.
 8. Roots online
 9. Żądza Krwi
 10. Skataklism
 11. Dom
Mental Skataklism