Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-07

Leniwiec

Leniwiec gra od 1995 roku melodyjną, czadową mieszankę punk-rocka, reggae i ska wzbogaconą dźwiękami saksofonu, akordeonu i puzonu. Dochodzą do tego zazwyczaj zaangażowane i polityczne, ale czasem też zupełnie niepoważne, teksty. Muzyka w ich wykonaniu to nie tylko mocne hasła o sprawach, które uważają za słuszne i ważne, ale też zabawa, dowcip i humor.

W maju 2001 po sześciu latach działalności ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. Z tarczą lub na tarczy. Po wysłuchaniu tego materiału Jurek Owsiak zaprosił Leniwca na Przystanek Woodstock. Występ na tym festiwalu był dla muzyków wydarzeniem niezapomnianym, jednak muzycy Leniwca ciepło wspominają chyba wszystkie koncerty, nawet te małe, zwłaszcza w miejscach tak dziwnych jak więzienie, basen miejski, tama przeciwpowodziowa czy dyskoteka z rurką do striptizu na środku sceny.

Od występu na Przystanku Woodstock i wydania pierwszego materiału działalność Leniwca nabrała dużego tempa. Zespół zagrał ponad 600 koncertów w 9 krajach, grając z największymi gwiazdami i legendami sceny punk-rockowej: The Exploited, GBH, Asta Kask, Wasted, NVU, Oi Polloi, Zemezluc, La Fraction, Shelter, Lama. Zespół jest zapraszany na największe festiwale punk-rockowe w Europie: Puntala (Finlandia), Antifest (Czechy), Punk am Ring (Niemcy).

W latach 2003 i 2004 nakładem Pasażera ukazały się kolejne płyty Uprzedzenia i Crazy Bros. Ta ostatnia ukazała się także w Czechach. Utwory Leniwca znalazły się też na ponad trzydziestu składankach (również zagranicznych).

Rok 2008 i 2009 to, kultowa wśród miłośników alternatywnych brzmień, trasa Punky Reggae Live. Wraz z grupami Farben Lehre, Koniec Świata i Tabu zespół Leniwiec gra prawie 50 koncertów w największych miastach w Polsce.

W marcu 2008 ukazała się płyta Reklamy na niebie. Wydawcą został wrocławski Lou and Rocked Boys będącego częścią Rockers Publishing. Płycie towarzyszył teledysk PiekłoNiebo.

W lutym 2011 nakładem Mystic Production ukazuje się płyta Droga. W dalszym ciągu jest to pozytywne granie w klimatach punk, reggae i ska. W maju 2013 roku, nakładem Mystic Production, ukazała się płyta Rozpaczliwie Wolny. Piosenki Edwarda Stachury.

 

Skład:

- Agnieszka „Agis” Szpargała – śpiew, saksofon

- Zbigniew „Mucha” Muczyński – wokal, gitara elektryczna

- Paweł „Cyna” Nykiel – puzon, akordeon, chórki

- Paweł „Rusek” Wrocławski – gitara elektryczna, gitara akustyczna

- Wojciech „Winial” Wiktorski – gitara basowa

- Jakub „Pepesza” Matusiak – perkusja, chórki


Dyskografia

Z tarczą lub na tarczy
Debiutancki album zespołu wydany w 2001 roku nakładem wytwórni Pasażer. Album ukazał się na kasecie, następnie utwory z tej kasety znalazły się jako bonus na następnym albumie nagranym już na CD
Lista utworów:
 1. Deportacja 68
 2. Zawiść
 3. Heretyk
 4. Plastikowe Kule
 5. Reggae Dla Pana Prezydenta
 6. K.S. Karkonosze
 7. Koniec Świata
 8. Jeszcze
 9. Narodowość Nieznana
 10. Skinheads na Marsie
 11. Leniwiec
 12. Pośmiertnie Odznaczeni
 13. Makulatura
 14. Komunizm
 15. Nasz Świat
Z tarczą lub na tarczy

Uprzedzenia
Album ukazał się w 2003 roku nakładem wydawnictwa Pasażer. Kawałki znalazły się na CD i kasecie. Przebojowe melodie, od których trudno się uwolnić. Zgrabne chórki i bezpretensjonalne, dowcipne, dalekie jednak od pustosłowia teksty. Cechy charakterystyczne leniwcowego punk rocka to chwytliwe refreny, jakby stworzone do wspólnego śpiewania.
Lista utworów:
 1. Chcemy spokojnie żyć
 2. Tydzień
 3. Uprzedzenia
 4. Herbata
 5. Długa Historia Punk-Rocka
 6. Leniwiec - Bracia zwariowani
 7. Rudy
 8. Chopin
 9. Uprzedzenia II (Martin Luther King)
 10. Piosenka o miłości
 11. Harcerze
 12. Hc
 13. Narodowość nieznana - Nationalität Unbekannt (bonus)
Uprzedzenia

Crazy Bros - Houba Hraje Leniwiec / Leniwiec Gra Houbę
Leniwiec gra kawałki Houby w swoich aranżacjach i z tekstami po polsku, to samo robi Houba z piosenkami Leniwca w czeskiej wersji. Płyta została wydana w 2004 roku kolejny raz przez wydawnictwo Pasażer. Bonusem do krążka jest video Chcemy spokojnie żyć - Live Grenzfall Tour 2003
Lista utworów:
 1. Houba Crazy -Bros
 2. Leniwiec - Bomba
 3. Houba - Chceme Spokojeně Žít
 4. Leniwiec - Jest Już Źle
 5. Houba Čaj
 6. Leniwiec - Już Pozostanie Tak
 7. Houba -Národnost Neznámá
 8. Leniwiec - Oto Mnie Masz
 9. Houba - Reggae Pro Pana Prezidenta
 10. Leniwiec - Na Księżyc
 11. Houba Zootic
 12. Leniwiec - Znam Te Wasze Sny
 13. Leniwiec - Video Leniwiec
Crazy Bros - Houba Hraje Leniwiec / Leniwiec Gra Houbę

Reklamy na niebie
Album wydany w 2008 roku Wydawca: Lou and Rocked Boys. Leniwiec całkiem świadomy takiego stanu rzeczy potrafi bardzo umiejętnie wpleść w swoje piosenki dźwięki akordeonu czy puzonu, co dodaje kolorytu i tak wyjątkowo barwnej płycie. Potrafi też z lekkością podawać tematy zupełnie niepoważne jak i te, które automatycznie skłaniają do refleksji. Nieważne czy jest to Reggae dla pana prezydenta w (kaczuchy version), czy poważny w swej wymowie Byłem Biznesmenem o granicach poświęcenia życia prywatnego na rzecz korporacyjnej harówki; Leniwiec gra lekko, łatwo i przyjemnie. Reklamy na niebie to radosny ton, który niekoniecznie musi zbawić świat. Jeśli więc nastawiacie się na bunt, kontestacje i anarchistyczne hasła, trafiliście pod zły adres, bo jak sam zespół śpiewa w ostatnim utworze "Nasza mieszanka punk, reggae i ska, zwykła mieszanka punk, reggae i ska..." Może i zwykła, może bezpośrednia, ale na pewno niebanalna.
Lista utworów:
 1. PiekłoNiebo
 2. Szlaban graniczny
 3. Byłem biznesmenem
 4. Z pamiętnika młodego punkowca
 5. Piosenka o miłości
 6. Reklamy na niebie
 7. Wyścig
 8. Reggae dla pana prezydenta (kaczuchy version)
 9. Goodbye Romek
 10. Niespodziewanie
 11. Punk reggae ska
 12. Już pozostanie tak (bonus 2004)
 13. Pieśń o bohaterze (bonus 2003)
 14. Jeśli chcesz zmieniać świat (bonus 2004)
Reklamy na niebie

Droga
Płyta ukazuje się w 28 lutego 2011 roku nakładem Mystic Production. W dalszym ciągu jest to pozytywne granie w klimatach punk, reggae i ska, jednak zespół potrafi zaskoczyć słuchaczy. Niespodzianką na pewno jest nowe, pełne energii brzmienie, wzbogacone o kobiecy wokal, gitarę solową, saksofon i trąbkę. Jednak to nie koniec niespodzianek - oprócz typowych dla tego zespołu klimatów punk-reggae-ska na płycie można usłyszeć mocne wpływy muzyki folkowej. To zaskakujące i odważne połączenie punkrocka i folku świetnie sprawdza się na koncertach Leniwca, a muzykom udało się przenieść sceniczną energię na studyjną płytę. Płycie towarzyszą teledysk Droga gościnnie wystąpił w nim znany kabareciarz Jacek Ziobro oraz Helena.
Lista utworów:
 1. Droga
 2. Gatunek
 3. Niedowierzący
 4. Krzychu
 5. Szkocka
 6. Helena
 7. Mój PRL
 8. Cztery życia
 9. Kalina
 10. Kroki
 11. Bonusy
 12. Cohen
 13. Ranne radio
Droga

Rozpaczliwie wolny - piosenki Edwarda Stachury
Szósty album jeleniogórskiej grupy muzycznej Leniwiec, do tekstów Edwarda Stachury, wydany w lipcu 2013 roku przez Mystic Production. Twórczość tego wybitnego artysty zainspirowała zespół do stworzenia muzyki o niezwykle bogatej stylistyce, odmiennej jednak od popularnych aranżacji jego liryki, dostępnych na polskim rynku muzycznym. Na płycie znajdują się zarówno mocne, rockowe utwory jak i folkowe ballady.
Lista utworów:
 1. Introit (pieśń na wejście)
 2. Confiteor
 3. Jest już za późno, nie jest za późno
 4. Piosenka dla zapowietrzonego
 5. Opadły mgły, wstaje nowy dzień
 6. Czas płynie i zabija rany
 7. Nie rozdziobią nas kruki
 8. Nie brookliński most
 9. Wędrówką życie jest człowieka
 10. Jak
 11. Piosenka dla robotnika rannej zmiany
 12. Ite missa est (pieśń na wyjście)
Rozpaczliwie wolny - piosenki Edwarda Stachury

Raj
Album wydany w 2016 roku przez Mystic Production. Jest to przebojowa mieszanka ostrego grania punkowego z klimatami ska, reggae i folk. Wartość płyty podnosi udział gości. Tym razem Leniwiec zaprosił Smalca (Gaga/Zielone Żabki), Jacka Stęszewskiego (Koniec Świata) oraz Nyla. Nie da się nie wspomnieć o doskonałych tekstach – za pióra chwycili Mucha a także Jacek Stęszewski, Przemek Rozenek oraz włocławski poeta Paweł Jasiński.
Lista utworów:
 1. Moje Miasto
 2. Psy
 3. Miłość Jak Z Horroru
 4. Raj
 5. Edelman
 6. Mandela
 7. Take On Me
 8. Moje Karkonosze
 9. Królowa Nocy
 10. Chłopcy Z Placu Broni
 11. 22 Kolejki Wódki
 12. Tak Mnie To Bawi
 13. Moje Karkonosze – Akustycznie
 14. Chłopaki Urodzeni Po Wembley
Raj