Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-07

Mesajah

Mesajah, a właściwie Manuel Rengifo Diaz, znany również jako Manolo to wokalista, autor tekstów, producent i kompozytor. Urodził się 26 listopada 1985 roku we Wrocławiu. Jego ojciec pochodzi z Peru i posiada korzenie peruwiańsko-hiszpańskie, matka jest Polką, której rodzina pochodziła z Kresów Wschodnich. Dobrze znany jako frontman i współzałożyciel zespołu Natural Dread Killaz, z którym w 2003 roku rozpoczął swoją przygodę z muzyką.

W 2008 roku zdecydował się na rozpoczęcie równoległej solowej kariery, wydając swój pierwszy album pt. Ludzie prości. Płyta zaskakiwała autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu. Album odniósł sukces, był sporym wydarzeniem na polskiej scenie reggae i cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Promował go utwór Każdego dnia, który do dziś pozostaje wielkim przebojem znanym nie tylko fanom gatunku reggae.

W lutym 2012 roku Mesajah wydał drugi solowy album pt. Jestem stąd. Zarówno tytuł krążka, jak i cała jego tematyka nawiązują do problemu dyskryminacji ludzi o odmiennym kolorze skóry. Autor nawołuje do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów. Krążek promują teledyski do utworów Ogień, Do Rana, Szukając Szczęścia nagranego wspólnie z Kamilem Bednarkiem, a także Rap One Shot do utworu Wiadomość.

W czerwcu 2013 roku światło dzienne ujrzała trzecia już płyta - Brudna Prawda . Artysta zainspirowany koncertami, pozytywnym odbiorem poprzedniego krążka oraz dobrą energią płynącą z najbliższego otoczenia, usiadł do pisania "Brudnej Prawdy" od razu po ukazaniu się Jestem Stąd.

Przy produkcji płyty pomagali Adry i Paxon z Popular Station Studio (przy realizacji wokali) oraz House of Riddim, Riddim Bandits, Dreadsquad i Emir Kobolic - twórcy warstwy muzycznej. Dopełnieniem całości jest doborowe towarzystwo gości: Abradab, paXon, Yanaz, OnaManArmy, Tallib, Grizzlee, Blackout Ja oraz chórki IGrades - które wspierają wokalne poczynania artysty zarówno w studiu jak i na scenie.

Mieszanka stylów i umiejętności sprawia, że twórczość prezentowana przez Mesajah nazywana jest przez krytyków nietuzinkową. Posiada on bowiem wyjątkową zdolność do wychodzenia poza ramy gatunków, czerpania z kwintesencji przeróżnych form, a także do nadawania swoim utworom potężnej mocy. Dzięki temu jest on autorem zupełnie nowej jakości na polskiej scenie muzycznej. Energia towarzysząca jego występom jest tak niesamowita, że publiczność na koncertach bawi się aż do ostatniego dźwięku. Te zdolności i wielka przebojowość zapewniły mu możliwość występów na najważniejszych imprezach muzycznych. Koncertował między innymi podczas takich festiwali jak One Love Sound Fest , Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival i wielu innych. Towarzyszył na scenie takim artystom jak: Gentleman, Shaggy, Sizzla, Junior Kelly, Stephen Marley, Wu Tang Clan, Anthony B czy Alborosie.


Dyskografia

Ludzie prości
Debiutancki album studyjny artysty, który miesza różne gatunki, w tym reggae, dancehall, dub, ragga i hip-hop. Wydany został 28 sierpnia 2008 roku i zawiera 11 utworów. Oprócz Mesjah paXona i Yanaza, swój wkład w powstanie płyty mieli m.in. Junior Stress, Grizzlee, Cheeba, O.M.A., Grubson i DJ Feel-X.
Lista utworów:
 1. Nowy dzień
 2. Ładna i cwana
 3. System feat. O.M.A.
 4. Ludzie prości feat. Grubson
 5. Każdego dnia
 6. Moc słowa feat.Junior Stress
 7. Freedom Fighters feat. O.M.A., Grizzlee, Cheeba
 8. Tak musi być
 9. Wojny feat. PaXon, Yanaz
 10. Czeki feat. DJ Feel-X
 11. Możesz być kim chcesz
Ludzie prości

Jestem stąd
Drugi album studyjny polskiego wokalisty Mesajah, który ukazał się 15 lutego 2012 roku nakładem wytwórni muzycznej Lion Stage Management w dystrybucji Fonografiki. Gościnnie w nagraniach wzięli udział: Dogas, Zgas, PaXon, Kamil Bednarek i Yanaz. Z kolei produkcji materiału muzycznego podjęli się House of Riddim, Riddim Bandits, Marek Bogdański z Dreadsquadu oraz Grand Papa Dziad (GPD). Jestem z Stąd jest albumem bardziej przemyślanym niż pierwsza płyta, utwory na nim zawarte są jednorodne stylistycznie i powstały specjalnie na tę okazję. Krążek promuje utwór Ogień.
Lista utworów:
 1. Wiadomość
 2. Do Przodu (Jak Messi)
 3. Swoją Drogą feat. MiloMailo
 4. Świat Niegodziwy feat. Dogas, Zgas
 5. Jestem Każdym feat. Dogas
 6. Życie W Mieście
 7. Jestem Stąd
 8. Do Rana feat. PaXon
 9. Uwierz Mi
 10. Szukając Szczęścia feat. Kamil Bednarek
 11. Ogień
 12. Wierzę W Ciebie feat.PaXon, Yanaz
 13. Może Doczekamy
Jestem stąd

Brudna prawda
7 czerwca 2013 roku ukazał się zupełnie nowy materiał od Mesajah noszący nazwę Brudna Prawda. Album powstał nakładem połączonych sił dwóch wrocławskich wytwórni Urban Rec. i Lou and Rocked Boys. Gdyby nie sprawna pomoc Adrego i Paxona w Popular Station Studio przy realizacji wokali oraz House of Riddim, Riddim Bandits, Dreadsquad i Emira Kobolic - twórców warstwy muzycznej, nie byłoby to możliwe. Dopełnieniem całości jest doborowe towarzystwo gości: Abradab, paXon, Yanaz, OnaManArmy, Tallib, Grizzlee, Blackout JA oraz chórki IGrades - które wspierają wokalne poczynania artysty zarówno w studiu jak i na scenie. Mesajah nie opuszczał murów studia przez pięć miesięcy. Skupiony tylko nad pracą stworzył album złożony z trzynastu premierowych utworów. Sam artysta określa stylistykę płyty jako modern roots, która zjedna fanów reggae, hip-hop, jak i dancehall.
Lista utworów:
 1. Ostateczny Sąd
 2. Brudna Prawda
 3. Ludzie Roboty feat. Abradab
 4. Babilon
 5. Nie Zabije Nas Czas feat. Yanaz, paXon
 6. Brudny Styl
 7. Rise Up feat. OneManArmy
 8. Wszystko Co Mam
 9. Sensi feat. Tallib
 10. Beautiful Morning feat. Blackout JA
 11. Ten Kraj feat. Grizzlee
 12. Lepsza Połowa
 13. Stand Firm
Brudna prawda

Powrót do korzeni
Album wydany 28 października 2016 roku nakładem Lou and Rocked Boys. Powrót Do Korzeni to najbardziej osobisty i dopracowany album w karierze. Mesajah jako producent wykonawczy nadzorował cały proces powstawania płyty. Razem ze swoim zespołem Riddim Bandits realizował nagrania muzyki w RecPublica Studios w Lubrzy, by potem wraz z bratem paXonem i Adrym w domowym studiu skupić się na wokalach, aranżacjach i chórkach, które nagrały niezawodne I Grades towarzyszące Mesajah na koncertach. Na końcu cały materiał powędrował do AsOne Studio na miks i mastering. Damian Syjonfam, Wlazi z zespołu Bethel, Cheeba oraz paXon i Yanaz uświetnili płytę swoimi gościnnymi zwrotkami. Duży wpływ na kompozycje miał Bubblaz - Jamajczyk z Firehouse Crew, który już drugi rok jest w ekipie Riddim Bandits. Dzięki temu powstał spójny materiał o wyjątkowym jak na dzisiejsze czasy brzmieniu i bardzo emocjonalnej i szczerej liryce. Przemyślane i dopracowane teksty Mesajah poruszają różne tematy oscylujące wokół poszukiwania własnego „ja” w dzisiejszym pogmatwanym świecie. To na pewno najbardziej osobista płyta w dyskografii artysty.
Lista utworów:
 1. Wywiad
 2. Ty I Ja Feat. Damian Syjonfam
 3. Wolne
 4. Pozostać sobą
 5. Jesteś tym kim jesteś Feat. Cheeba, Wlazi, Yanaz
 6. Kiedy Ciebie nie ma Feat. Bubblaz
 7. Druga strona lustraFeat. Paxon
 8. Otwórz serce
 9. Tell me
 10. Powiedz kim byś był
 11. Zielarz dub
Powrót do korzeni