Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-07

Michajah

Michajah (czytaj: miczadża), Michajasz, a właściwie Michał Sobociński urodzony 28 marca 1990 roku w Nowej Soli.

W roku 2006 współtworzył projekt Mentalna Siła (wówczas pod pseudonimem Strawberry Yogurt) z nowosolskim raperem Dejote. Obaj poznali się na początku liceum, konkretniej ujmując, na obozie integracyjnym. Tamże, po pierwszych rozmowach o muzyce, sposobie wyrażania swoich opinii i poglądów, postanowili dać upust potrzebie wyrażania wspomnianych i spisać pierwsze teksty projektu. Już po niedługim czasie, korzystając ze sprzętu i doświadczenia Dejote, zarejestrowali połowę materiału. Dla Michajasza był to pierwszy kontakt z mikrofonem. Od lat najmłodszych pisał teksty, a narastająca w nim chęć nagrywania w końcu odnalazła zwieńczenie. Jakiś czas później do tandemu dołączył Selecta Pes, zafascynowany muzyką reggae oraz kulturą Rastafari.

Końcem stycznia 2007 roku ukazała się debiutancka płyta Koktajl Mentalnova, będąca wynikiem wielkiej ekscytacji z możności tworzenia, niźli przemyślanej pracy. Mimo to skład koncertował w obrębie województwa lubuskiego. W tym czasie Michajah zaznajomił się z innym nowosolskim raperem – WPS, który pałał chęcią tworzenia niedawno poznanej muzyki raggamuffin. Zaczęło się od spontanicznych nagrań aż w końcu 8 maja 2007 roku narodziła się Zjednoczona Fala Dźwięku. Wtedy też Strawberry Yogurt zmienił swój pseudonim na Michajah, a WPS na BubbleMan. Już na początku dołączył Selecta Pes, zmieniając się w Raspberry Yogurta.

Rok 2007 był czasem nawiązywania nowych znajomości i z tego też tytułu większej ilości koncertów. ZFD była bowiem jedyną ekipą w rejonie grającą w konwencji showcase. Jeszcze przed wakacjami kolektyw wydał mixtape pt. Nie szata zdobi człowieka. Płyta została przyjęta pozytywnie przez stałe grono słuchaczy, jak i profesjonalistów. W tamtym czasie Michajah zaczął modulować głos uzyskując charakterystycznie brzmienie głosu.

Podczas koncertu w Żarach Michajah poznał Himaliona. Po wstępnych rozmowach panowie podjęli decyzje o utworzeniu całkiem nowego składu Method Massiv, w którego skład wchodzili: Himalion, Michajah, Ladybird oraz dwóch selektorów z zaprzyjaźnionego sound systemu Full Spotan Positive Sound – Jegomość i Fasol.

W przedzimie roku 2008 Michajah wydaje swoją pierwszą, solową EP o tytule Ja jestem jak lew. Himalion i Michajah, jako duet, występowali coraz częściej głównie z ramienia wydawnictwa Stay True. Zagrali przed czołówką polskiej sceny rap oraz reggae.

W lipcu 2009 roku Michajah publikuje w internecie swoją pierwszą LP Goodbwoy będącą zwieńczeniem jego rocznej pracy. Rok później światło dziennie ujrzała kolejna LP pod tytułem Jest nas dwóch.

6 czerwca 2011 Michajah wydaje mixtape pt. Z Babilonu wieści. Korzystając z własnych środków finansowych wypuszcza mały nakład. Dzięki temu płytę można nabyć w wersji fizycznej. Jeszcze w tym samym roku, dokładniej 17 października, nagrał EP pt. Żebrak z wielkim skarbem.

Artysta nie stroni od tematów trudnych. W swych tekstach porusza problemy egzystencjalne, mówi wiele o człowieku i jego naturze, w sposób bezpośredni prawi o instytucjach kościelnych pozostając przy tym człowiekiem wielce wierzącym. Nie odrywa się także zabawnych historii, miłosnych wywodów i piosenek autobiograficznych.


Dyskografia

Ja jestem jak lew
Pierwsza solowa EP’ka artysty wydana w 2008 roku.
Lista utworów:
 1. Ja jestem jak lew
 2. Jasna noc
 3. Manipulacje
 4. Ring di alarm feat. Himalion
 5. Regeneracja
 6. Widzę Ciebie feat. No Hands
 7. My mamy moc feat. Ladybird Bubbleman
Ja jestem jak lew

Goodbwoy
Pierwszy album artysty wydany w 2009 roku zawierający 14 utworów.
Lista utworów:
 1. Intro
 2. Goodbwoy
 3. EKGMamo
 4. Najlepsze co Ci mogę dać feat. Bubbleman
 5. Moja droga
 6. Twa miłość
 7. Roślina
 8. Konwersacja
 9. Morderczy skit Himaliona
 10. Morderca feat. Himalion
 11. Szarlatani
 12. Yeshua feat. Legoman
 13. Moi ludzie feat. Emdol, Himalion, Bubbleman
Goodbwoy

Z Babilonu wieści
Mixtape wydany 6. czerwca 2011. Korzystając z własnych środków finansowych artysta wypuścił mały nakład albumu, dzięki temu płytę można nabyć w wersji fizycznej.
Lista utworów:
 1. Paradoks (intro)
 2. Rastarian
 3. Twój bóg
 4. Kawał mięsa
 5. Z Babilonu wieści
 6. Lucyfer proponuje
 7. Kurwigrajek
 8. Podpalę cię
 9. Bakteria
 10. Niepodległy
 11. Raczej cię nie lubię
 12. Nieogarnięty pan
 13. Inspiracje
 14. Przypadek pana Zenka
 15. Wyrwałem swoje serce
 16. Rastarian (RMX RiddimManiak)
Z Babilonu wieści

Żebrak z wielkim skarbem
EP wydana w 2011 roku.
Lista utworów:
 1. Żebrak z wielkim skarbem
 2. Daj mi tego jeszcze więcej
 3. Szanuj się
 4. Odwiedzę kiedyś ciebie jeszcze
 5. Obszarpaniec
Żebrak z wielkim skarbem

Statek Tezeusza
Drugi album artysty wydany w 2016 roku.
Lista utworów:
 1. Statek Tezeusza
 2. Ballada o rycerzu Tęgomirze z Głogowa (feat. Pokus i pożarta)
 3. Św. Demokracy
 4. O wielkie nieba!
 5. Siedział kot na balkonie (feat. Bejsi)
 6. Się zmęczyłem się
 7. Nad rzekami Babilonu
 8. Kły
 9. Włóczykije
 10. Co kryje cylinder?
Statek Tezeusza