Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-07

Natanael

Zespół Natanael powstał w 1991 w Częstochowie (chociaż początek aktywności grupy przypada już na koniec roku 1990, kiedy to w domowym zaciszu odbywały się pierwsze, akustyczne próby). Formacja założona przez Konrada (git, wokal) i Pawła (bas) Włodarzów uzupełniona przez Darka Literę (perkusja) funkcjonowała początkowo jako trio.

Po pewnym czasie do zespołu zaczęli napływać kolejni muzycy. W większości byli to przedstawiciele częstochowskiej sceny reggae. W ten sposób przez skład Natanaela przewinęło się kilkanaście osób (część z nich do dzisiaj jest aktywna muzycznie i odnosi mniej lub bardziej spektakularne sukcesy na rodzimej scenie muzyki niezależnej).

Przez dłuższy czas związany z zespołem był także Piotr Fi Hutny (ówczesny członek legendarnej formacji częstochowskiej TAJ MAHALL), który zasilił brzmienie Natanaela dźwiękami trąbki. Z zespołem współdziałali także muzycy ówczesnej grupy THC HABAKUK (Wojtek „Broda” Turbiarz oraz Jacek Karolewski – późniejszy gitarzysta i wokalista będzińskiej TRANSFORMACJI).

Pierwsze nagrania Natanael, zarejestrował jesienią 1991 w studenckim radiu KLIKA w Częstochowie na kasecie demo zatytułowanej ON..., kiedy to na jednym jam-session grupa spotkała się z zespołem THC HABAKUK. To właśnie z tego okresu pochodzą takie nagrania jak „Kamień na kamieniu” czy „Nie daj się”.

W 1993 do składu dołączył Bartek Wręczycki (instrumenty klawiszowe) Powiększenie składu oznaczało zmianę formuły muzycznej oraz warstwy brzmieniowej. Po latach intensywnej działalności, w trakcie której muzycy dali kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce (jeden z nich, zagrany w Krakowie  na Reggae Christmas doczekał się nawet edycji na półoficjalnej kasecie, zatytułowanej Westchnienie i dźwięk), zespół ostatecznie zawiesił działalność (z powodu problemów ze składem i miejscem odbywania prób).

Reaktywacja nastąpiła jesienią 1999. Odrodzony i zmieniony zespół zmodyfikował także swe brzmienie. Rezygnacja z używanych wcześniej instrumentów klawiszowych (Bartek zasiadł za perkusją, zastępując tym samym Darka Literę) i dołączenie drugiego gitarzysty Kamila Ostrowskiego sprawiło, że muzyka Natanaela została podbudowana brzmieniem rockowym. Od tego momentu sami muzycy definiują swoją twórczość jako rock-reggae.

Na przełomie sierpnia i września 2000 grupa zarejestrowała materiał demo pt. Wir w częstochowskim studio Radioaktywni (płyta była rozprowadzana przez zespół na koncertach). Jest to projekt koncepcyjny, skoncentrowany w dużej mierze na filozoficznej teorii wiru artystycznego.

Poszukiwania nowych rozwiązań zaowocowały w 2002 koncertową współpracą z Andrzejem „Harry” Łozowskim (instrumenty perkusyjne), znanym z projektów Tam Tam Hare i Tam Tam Project.

Na początku 2003 zespół opuścił Bartek Wręczycki. Nowym perkusistą został Michał Maciejowski, z którym Natanael podjął współpracę koncertową. W październiku 2003 skład grupy zasilił Darek Herman (instrumenty klawiszowe). W tym czasie zespół intensywnie pracował nad pierwszą oficjalną płytą. Długo zapowiadany album To co lubię, w całości nagrany i wyprodukowany w Home Studio (Kłobuck), pojawił się na rynku 30 września 2004.

Na początku 2005 zespół został zaproszony przez Sławomira Pakosa i Piotra Banacha do wzięcia udziału w kompilacyjnym projekcie Far Away From Jamaica, który w zamierzeniu miał stać się wizytówką polskiej sceny reggae w Europie. W lutym, ponownie w Home Studio, został zarejestrowany premierowy utwór pt. Black Jack. W nagraniach, po raz pierwszy z Natanaelem, wystąpiła Anna Ruttar (absolwentka Wydziału Wokalistyki Jazzowej katowickiej Akademii Muzycznej), na co dzień związana z zespołami Vibra Lux i Cztery Pokoje Projekt. Po wielu koncertach, w listopadzie 2005 zespół rozpoczął pracę nad drugą płytą.

W 2006, po toruńskim festiwalu Afryka, skład zespołu opuścił gitarzysta Kamil Ostrowski, perkusista Michał Maciejowski oraz Darek Herman. Ostatecznie podstawowy skład został zredukowany do dwóch osób, a projekt przeniesiony na Górny Śląsk. Tam też do zespołu dołączyli kolejni członkowie.

 

Skład:

- Konrad Włodarz – gitara, śpiew

- Anna Ruttar – instrumenty klawiszowe, śpiew

- Robert Zając – gitara

- Jarosław Januszewicz – gitara basowa

- Jacek Okoński – perkusja

 


Dyskografia

Westchnienie i Dźwięk
Półoficjalna kaseta demo polskiego zespołu utrzymana w klimacie reggae, wydana w 1995 roku.
Lista utworów:
  1. Wiara, nadzieja, miłość
  2. Nie daj się
  3. Za każdym razem, kiedy...
  4. Przypowieść o stworzeniu świata
  5. Jedna prawda
  6. Sumienie
  7. Śpiewajmy Razem
  8. Instrumentalny
  9. Świąteczne dzwonki
Westchnienie i Dźwięk

Wir
Minialbum zespołu wydany w 2000 roku.
Lista utworów:
  1. Dobra siła
  2. Przypowieść o stworzeniu świata
  3. Regular music
  4. Vital vortex
  5. Positive
Wir

To co lubię
Pierwszy pełny album polskiego zespołu wydany w 2004 roku nakładem wytwórni Zima Records. Album jest podsumowaniem pięciu wcześnieszych lat działalności, zawiera 10 utworów w stylistyce rock-reggae, gdzie dochodzi do żywiołowego spotkania energii z pulsem, wzbogaconej o nowoczesne brzmienia i muzykę dub. Nowym elementem w muzyce NATANAELA jest pojawienie się sekcji dętej, która od tej pory stanowi integralną część działań zespołu.
Lista utworów:
  1. Biff Baff
  2. Hermit
  3. Kosmos
  4. Wojna na niby
  5. Solution
  6. To co lubię
  7. Tak
  8. Positive
  9. Trinity
  10. Natanael Puls
To co lubię

Tak Ma Być!
Album zwycięzców Vena Music Festiwal wydany 13 kwietnia 2010 roku, to żywiołowe połączenie electro fusion z wyraźnymi nawiązaniami do muzyki jamajskiej. Muzyka zespołu dzięki swym niezmiennie pozytywnym wibracjom wytwarza niespotykaną wieź między nadawcą słowa i komunikatu muzycznego a jego odbiorcą. Zwarta i sugestywna forma wypowiedzi literackiej oraz balansowanie formą dookreślają wypracowany na przestrzeni lat styl muzyczny Natanaela. Twórcom na krążku Tak ma być! udało się zachować charakter i dynamikę, która towarzyszy występom na żywo.
Lista utworów:
  1. Moja Muzyka to Mój Styl
  2. Chodzi o to by...
  3. Czereśnie - Cherry Jack
  4. Krzesła
  5. Do Ciebie Mówić
  6. Ciebieczekanie
  7. Wino - nie na Temat
  8. Tak ma być Inaczej nie Będzie
  9. Dobra Siła
  10. Regular Music
  11. Dreaming
  12. Wojna na Niby
  13. Wino - nie na Temat (Latino-Dancehall Version)
Tak Ma Być!

Co było, jak będzie…
Niespełna pięć lat po wydaniu płyty Tak ma być! Natanael wydał nowy materiał. Co było, jak będzie... jest płytą zaskakująca, powrotem do wolnych rytmów i korzennej pulsacji, przeplatany elementami brzmień nowoczesnych i innych stylistyk muzycznych. EP’ka zawiera 4 utwory - 2 utrzymane w stylistyce tradycyjnej i kolejne 2, prezentujące nowe, lecz równie regularne brzmienia oraz krótkie, sugestywne Outro.
Lista utworów:
  1. Tak Już Jest
  2. Co Było, Jak Będzie…
  3. Zostanie Między Nami
  4. Tak Niewiele
  5. Co Było, Jak Będzie… (Outro)
Co było, jak będzie…