Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-07

Natural Dread Killaz

Natural Dread Killaz to młoda, wrocławska formacja założona w 2003 roku przez dwóch braci, pochodzący z wrocławskiego Biskupina: Mesajah i Paxon, którzy są wokalistami i producentami zespołu jednocześnie. Muzyk, którą grają to mieszanka reggae, dancehallu, ragga i rapu. Muzycy z respektem podchodzą do jamajskich tradycji gatunku, jednocześnie, jak twierdzą, otwierając się na nowe wpływy i brzmienia. Reggae od zarania dziejów było przede wszystkim muzyką do zabawy i tańca. Natural Dread Killaz w trakcie koncertów starają się rozgrzewać parkiety do czerwoności. Słyną z żywiołowych i energicznych występów.

Założyciele już jako młodzi chłopcy pomagali swemu ojcu grając na bongosach salsę, później zainteresowali się podkładami muzycznymi. Wśród znajomych z osiedla znaleźli ludzi chętnych do współpracy. Po świetnie przyjętych koncertach i publikacji w internecie utworu „Obudź w sobie lwa”, o zespole zrobiło się nagle głośno.

Młodą ekipą zainteresowano się w środowisku zarówno reggae, jak i rapu, co zaowocowało kolejnymi koncertami (m.in. z francuskim Soundkail oraz polskimi składami; WWO, K.A.S.T.A. Skład, Abradab, Dj Feel X, Indios Bravos), które stały się mocnym impulsem do dalszego tworzenia.

Od początku współpraca całego zespołu osadzona była na rodzinno-przyjacielskim fundamencie, stanowiącym barwny kolaż utalentowanych osobowości. Oprócz Mesajaha i paXona na płycie „Naturalnie” zaśpiewała Natty, której zdolności pozwalają z niezwykłą łatwością dopasować się zarówno do podkładów szybkich i rytmicznych, jak i zmysłowych i wolnych.

Współtwórcą zespół jest Yanaz - wokalista, którego pierwsza poważna przygoda z muzyką zaczęła się momencie rapowania w rytmach hip-hopowego składu. Jednak po dołączeniu do NDK Yanaz szybko poszerzył krąg swych zainteresowań o wszelakie brzmienia rodem z Karaibów. Brzmienia reggae, dancehall i ragga stały się dla niego nowym polem do popisu.

Najbardziej znanym utworem Natural Dread Killaz jest Biba! oparta na oryginalnym, opracowanym przez zespół riddimie. Moc i przebojowość utworu doceniła wrocławska filmowa „Grupa 13”, zapraszając Natural Dread Killaz do udziału w teledysku Raptowne realia. Zgodnie z jamajską tradycją oficjalne wydanie debiutanckiego krążka Naturalnie poprzedziło ukazanie się płyty winylowej, zawierającej dwanaście wersji riddimu „Biba!”. Pod koniec maja 2005 roku ukazał się teledysk do wspomnianego już utworu wyreżyserowany przez Darka Szermanowicza z wrocławskiej "Grupy 13" przy współpracy z Markiem "Pro" Gluzińskim z Blend Records.

Rok 2006 pokazał, że zespół cieszy się coraz większą popularnością i jest chętnie zapraszany na największe festiwale muzyki reggae. Okres pomiędzy wydaniem pierwszej płyty, a oczekiwaniem na drugi album to wydanie przez Mesajah albumu solowego o nazwie pt. Ludzie Prości, który ukazał się 1 września 2008 roku. NDK od 2007. współpracuje z organizacjami takimi, jak: fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Greenpeace oraz Polska Akcja Humanitarna.

Zespół od początku swojego istnienia wydał dwie płyty. Pierwszą w 2005 Naturalnie  wydaną przez wytwórnię Popular Station Studio.Kolejną wydaną pięć lat później Ile lat..., wydawcą płyty okazało się Pink Crow Records.

W styczniu 2015 roku zespół ogłosił zawieszenie działalności. W związku z tym została zorganizowana pożegnalna trasa koncertowa.

Skład:

- Manuel „Mesajah” Rengifo Diaz - wokalista i producent

- Daniel „Paxon” Rengifo Diaz - wokalista i producent

- Grzegorz „Yanaz” Janas - wokalista


Dyskografia

Naturalnie
Debiutancki album polskiej grupy reggae Natural Dread Killaz wydany 30 maja 2005. Jest to płyta, która sprawdzi się zarówno jako towarzysz letnich wojaży, jak i całorocznych imprez. Riddim w sam raz do tańca i dobrej zabawy. Płyta brzmi - jak sam tytuł wskazuje - naturalnie. Nie ma sztucznego pozerstwa i komercyjnej kupy.
Lista utworów:
 1. Dub Y she
 2. Uwierzyć w siebie
 3. Dorasta
 4. Biba!
 5. Good sensi
 6. Sample intro
 7. Sample
 8. Obudź w sobie lwa
 9. Dar
 10. Junior
 11. Muzykalna dzielnica
 12. Babylon
 13. Jungleman feat. Mr. Reggaenerator, One Man Army
 14. Blades
 15. Mafija feat. Junior Stress
 16. TXT feat. Ola Monola, Mad Mike
 17. Budzisz się rano feat. Dreadsquad
Naturalnie

Ile lat...
Drugi album Natural Dread Killaz wydany 27 września 2010 po pięciu długich latach oczekiwań, ale było warto. Pierwszy utwór pt. NDK ma za cel wprowadzenie do płyty. Tworzy to coś w rodzaju autoprezentacji. Podobnie było na najnowszej płycie Vavamuffin, gdzie pierwszym utworem jest Koronowane głowy i też przedstawiał grupę. Jest to z pewnością lepszy zabieg niż jakaś minutowa gadka. Na płycie słychać ten sam dobry styl, co kilka lat wcześniej. NDK nawet, jeśli robią eksperymenty jak Fatamorgana czy Pusta kiermana to czuć w tych piosenkach, że to nadal ten sam dobry zespół. Mogliby nagrać całą płytę w stylu latynoskich rytmów lub wprost z kina bollywood, gdzie wszystkie piosenki wykonuje się na schodach, ale pozostali przy swoim i chwała im za to.
Lista utworów:
 1. NDK
 2. Bacz na słowa
 3. Ratata
 4. Pusta kiermana
 5. Muzyki, światy, piękny
 6. Integracja
 7. Wciąż to samo
 8. Intro fatamorgana
 9. Fatamorgana
 10. Agresja
 11. Wydaj płytę
 12. NIE!Legalna
 13. Skit politycy
 14. Politycy
 15. Wojownicy ulicy
 16. Pusta kiermana RMX
Ile lat...