Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-08

Paihivo

Zespół Paihivo powstał pod koniec 2001 roku w niewielkiej miejscowości Zgorzelec. Pomysł powstania kapeli urodził się po rozpadzie zgorzeleckiej formacji reggae Regalizacja, w której z obecnego składu Paihivo grało dwoje reggae’owców. Założycielem kapeli był gitarzysta Regalizacji Leszek Sinikowski.

W 2003 roku formacja Paihivo zarejestrowała swój pierwszy materiał i wydała własnym sumptem krążek Odległe miejsca. W tym czasie zespół zagrał kilkanaście małych koncertów w kraju a w między czasie trwały prace nad nowym materiałem. Niestety na początku 2004 roku od kapeli odszedł perkusista Piotr Olczyk a jego miejsce zajął drumer Michał Bartczak z formacji Cyfrowa Obora. W tym samym czasie do Paihivo dołączył klawiszowiec Michał Węgrzyn i gitarzysta Adam Fitas. Po kilku miesiącach wspólnego muzykowania powstał drugi krążek Opowieść. Płytę wydano nieoficjalnie własnym skromnym nakładem. Do roku 2006 zespół zagrał wiele koncertów.

Na początku 2006 roku formacja zgorzeleckich artystów zarejestrowała swój trzeci materiał. Niestety płyta pod nazwą Jesteśmy nie została oficjalnie wydana, krążek ten został nieodpłatnie rozdany zainteresowanym na koncertach Paihivo. W tym samym okresie basista Darek Kondratowicz został zmuszony do wyjazdu z kraju a na czas nieobecności Darka zastąpił go Marcin Żurawek . Pod koniec marca 2006 roku od zespołu odeszły trzy osoby, Michał Bartczak, Karolina Balasow i Adam Fitas. Sprawy osobiste zmusiły ich do zakończenia współpracy z Paihivo, a do kapeli dołączyli Marko Helbig, Przemek Rykiert, Marcin Sochacki, Maciek Węgrzyn, Marcin Fic i realizator Jacek Kadłubicki.

W lipcu 2009 roku formacja nagrała czwarty krążek Posłuchaj. Płyta ta to pierwsze oficjalne wydawnictwo Paihivo. Krążek ukazał się na początku 2010 roku.

W kolejnych latach do kapeli dołączyli Ola i Patrycja (chórki) a także Krzychu (bas), Karol (puzon) i Arek (saksofon).

15. lutego 2013 nakładem wytwórni Lou and Rocked Boys ukazała się kolejna płyta Diferent Stajl. Płycie towarzyszył teledysk do utworu Nic nie wiem, w którym gościnie wystąpił zaprzyjaźniony skład Natural Dread Killaz. Płyta Diferent Stajl zebrała pozytywne recenzje, a Paihivo zagrało wiele koncertów klubowych i plenerowych. W 2014 r. kapela została zaproszona na 20 Przystanek Woodstock, gdzie wystąpiła dla wielotysięcznego tłumu w Pokojowej Wiosce Kryszny.

13 listopada 2015 r. ukazała się kolejna płyta pt. Przede Wszystkim.

 

Skład:

- Leo - śpiew, gitara

- Karol Szkibiel - perkusja

- Krzychu Herezo - bas

- Emil Smardzewski - klawisze

- Małgorzata Plucinnik - saksofon altowy

- Arek Zawiła - saksofon tenorowy

- Jackos Kadłubicki – akustyk


Dyskografia

Odległe miejsca
Debiutancki materiał zespołu, który wydali własnym sumptem w 2003 roku.
Lista utworów:
 1. Intro
 2. Wiele
 3. Wyścig idiotów
 4. Jeden czas
 5. Dość!
 6. Wzgórza
 7. Modlitwa
 8. Daj mi siłę
 9. Nie wszystkim
 10. Odległe miejsca
 11. Wstań
 12. Outro
Odległe miejsca

Opowieść
Płyta wydana własnym nakładem wydano w 2004 roku.
Lista utworów:
 1. Intro
 2. Odpowiedź
 3. Dzień za dniem
 4. Nie ma nic
 5. Przesłanie
 6. Nie wolno
 7. Kiedyś
 8. Chwila
 9. Przejdziemy
 10. Znak
 11. Outro
Opowieść

Jesteśmy
Płyta nie została oficjalnie wydana, została nieodpłatnie rozdana zainteresowanym na koncertach Paihivo.
Lista utworów:
 1. brak danych
Jesteśmy

Posłuchaj
Pierwsze oficjalne wydawnictwo zespołu wydane w lipcu 2009 roku, zawiera 13 bardzo melodyjnych, łatwo wpadających w ucho kawałków i jest naprawdę warte posłuchania, jak sama nazwa mówi.
Lista utworów:
 1. Ta muzyka
 2. Nie jeden
 3. Posłuchaj
 4. Nowy temat
 5. Obudź się
 6. Nigdy więcej
 7. Czekam na znak
 8. Dla Ciebie
 9. Positive
 10. Ukaż
 11. Czas
 12. Unieś nas
 13. Nigdy więcej (Dralle)
Posłuchaj

Diferent Stajl
Drugie oficjalne wydawnictwo Paihivo wydane 15 lutego 2013 roku. Zespół przygotował materiał w zupełnie innym klimacie niż do tej pory - jest to mix wielu odmian gatunku reggae, jak i powiązanie różnych ciekawych brzmień - elementy drum’n’bassu, rocka, elektroniki. Całość wzbogacona jest o sekcję dętą i barwne chórki kobiece, które dodają uroku całości i podkreślają wyjątkowy charakter albumu.
Lista utworów:
 1. Nic nie wiem feat. Natural Dread Killaz
 2. Reggae feat. KingDrallinger
 3. 2010 Rok
 4. Do przodu
 5. Alarm
 6. Jesteś
 7. W sercu
 8. Odpowiedz
 9. Wszystko się zmienia
 10. Idę tam
 11. Medizine feat. KingDrallinger, Dubbrain
 12. Nic nie wiem feat. KingDrallinger
 13. 2010 Rok Jackos remix
Diferent Stajl

Przede Wszystkim
Album wydany 13 listopada 2015 roku to zupełnie inny rozdział i inny klimat formacji Paihivo niż ten, który do tej pory był prezentowany. Materiał na płytę został zarejestrowany w zgorzeleckim RatStudio. Jest to muzyczna podróż po różnych muzycznych klimatach z pogranicza reggae. „Przede wszystkim” to zupełnie inne brzmienie kapeli, bardziej dojrzały i stonowany klimat albumu. Tym razem do współpracy Paihivo zaprosiło takich artystów jak Wlazi (Bethel) i raper Kwasu. Piosenki z udziałem gości to kompozycje w klimacie, którego wcześniej nie można było usłyszeć w utworach Paihivo.
Lista utworów:
 1. Bomby
 2. Jak sen
 3. Dzień
 4. Mówię
 5. Tyle myśli
 6. Bagaż feat. Kwasu
 7. Od nowa
 8. Nie bój się
 9. Mała
 10. Nie wolno
 11. Nie czekaj
 12. Mowa
 13. Ile razy feat. Wlazi
 14. Dzień – Live Woodstock 2014r
Przede Wszystkim