Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-08

Star Guard Muffin

Star Guard Muffin (SGM) to polski, brzeski zespół grający muzykę reggae. Założony w maju 2008 roku. Ich pierwszym występem był support przed koncertem EastWest Rockers w brzeskim klubie BigStar. We wrześniu grupa zajęła 1. miejsce na Rock Reggae Festiwal w Brzeszczach. W listopadzie grupę wyróżniono na Międzynarodowych Konfrontacjach Muzycznych - Muzyczna Jesień w Grodkowie.

W czerwcu 2010 roku Star Guard Muffin zostali wyróżnieni festiwalu na ZMRock w Nidzicy. W lipcu grupa zdobyła nagrodę specjalną w Konkursie Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka odbywającym się w Ostrowie Wielkopolskim w ramach 9. Festiwalu Reggae na Piaskach.

Bez wątpienia SGM swoją burzliwą karierę zawdzięcza sukcesowi wokalisty Kamila Bednarka w trzeciej edycji programu Mam talent! stacji TVN. Wokalista zdobył tam drugie miejsce. To wydarzenie było bezpośrednią motywacją do przyspieszonego wydania debiutanckiej płyty Szanuj już 19 listopada, zamiast na wiosnę następnego roku. Album trafił na szczyt oficjalnej listy sprzedaży płyt OLiS. Na początku grudnia uzyskał status Złotej Płyty, a w styczniu następnego roku Multiplatynowej Płyty. Album ten okazał się jednym z najszybciej sprzedawanych od początku XXI wieku, zostając drugim bestsellerem 2010 roku. Łącznie przekroczył już nakład 70 tys. egzemplarzy.

W kwietniu 2011 zespół odbył podróż na Jamajkę, gdzie współpracując ze światową czołówką muzyków reggae pracował w legendarnym studiu Boba Marleya, Tuff Gong w Kingston, nad minialbumem Jamaican Trip. Wydawnictwo to, uzupełnione o płytę DVD przedstawiającą kulisy tej podróży i teledyski, ukazało się w czerwcu i doszło do 3. pozycji na liście bestsellerów OLiS.

W czerwcu Star Guard Muffin wystąpili na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zaprezentowali piosenkę Marka Grechuty Dni, których nie znamy. W lipcu Star Guard Muffin znaleźli się na liście Uncharted amerykańskiego magazynu muzycznego Billboard, podsumowującej najbardziej popularne w Internecie gwiazdy na całym świecie, które nigdy nie były notowane na żadnej innej liście tego magazynu. W notowaniu z dnia 7 lipca 2011 zespół trafił tam aż na 4. Miejsce. W tym samym miesiącu zespół wystąpił na rockowym Jarocin Festiwal. W sierpniu wystąpił na Ostróda Reggae Festival i odebrał nagrodę magazynu Free Colours za debiut roku. Dodatkowo otrzymał tam wyróżnienie za największą indywidualność festiwalu od honorowego konsula Jamajki w Polsce.

W 2012 roku formacja zawiesiła działalność. Zaczęło się od tego, że Kuba podjął decyzję o odejściu ze Star Guard Muffin. Postanowili wtedy, że projekt SGM zostaje w takim razie zawieszony, gdyż bez Kuby nie ma SGM. Nie oznacza to jednak, że przestają robić to co kochają. Kamil stwierdził, że potrzebuję jednak czegoś nowego. Długo zastanawiali się w którym kierunku mają iść, był nawet pomysł solowej płyty Kamila. Jednak po długich przemyśleniach postanowili, że w ich graniu musi nastąpić nowa era, nowa jakość. W związku z powyższym muszą poczynić pewne bardzo dla nich trudne kroki, a mianowicie stwierdzili, że musi powstać nowy projekt, który będzie po części kontynuacją tego co robili z SGM. W nowym zespole pod nazwą  Bednarek zostali Kamil, Maciej i Radek, natomiast zabrakło w nim Szymona i Kuby. Dołączyli Piotr „Zwierz” Stanclik ( gitara basowa) oraz Piotrek „Piter” Bielawski ( gitara).

 

Skład:

- Kamil Bednarek - wokal

- Szymon Chudy - gitara

- Radek Szyszkowski - instrumenty klawiszowe

- Kuba Wojciechowski - gitara basowa

- Maciek Pilarz - perkusja


Dyskografia

Ziemia Obiecana
EP’ka zespołu reggae Star Guard Muffin. Nagrali go domowymi sposobami zanim wokalista Kamil Bednarek, zdobył II miejsce we wcześniej wspomnianym programie. Łączna długość utworów to ponad 21 minut dobrej muzyki.
Lista utworów:
 1. Ziemia Obiecana
 2. Szanuj To, Co Masz
 3. Pragnienia Szczyt
 4. Każdego Dnia
 5. Przyjaciel
 6. Pamiętaj
 7. Raz, Dwa, w Górę Ręce
Ziemia Obiecana

Szanuj
Debiutancki profesjonalny album zespołu Star Guard Muffin. Wydawnictwo ukazało się 19 listopada 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej Lou and Rocked Boys. Po upływie dwóch miesięcy pokrył się podwójną platyną, a do dziś sprzedano ponad 80 tys. egzemplarzy. Tym samym płyta stała się absolutnym bestsellerem i najlepiej sprzedającą się płytą reggae w historii Polski!
Lista utworów:
 1. Dancehall Queen
 2. Sometimes" feat. Chieftain Joseph
 3. Pół żartem" feat. Staff
 4. O muzyce reggae
 5. 1 2 w górę ręce
 6. I
 7. Sgm United
 8. Dokąd zmierza ten świat
 9. Ganja Trip
 10. Nikt o tym nie wie
 11. Pamiętaj
 12. Tears in Heaven
 13. Szanuj (outro)
Szanuj