Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-08

Syjon

Zespół grający muzykę reggae, który powstał w 1986 rok w Jarocinie. Zainspirowani twórczością takich zespołów jak Izrael, Bakszysz czy Gedeon Jerubbaal. Syjon to  rozbudowana sekcja dęta, obowiązkowe congi oraz delikatny flet i niezły wokal.

Pierwszy sukces grupa odniosła na Festiwalu Muzyków Rockowych, gdzie zagrała m.in. utwór Obłędny maraton, który znalazł się później na winylowej składance Jarocin 88.

Syjon ze względu na miejsce swojego działania był w tamtych czasach raczej lokalnym zespołem, dlatego udało im się wydać tylko jedną kasetę demo w 1991 roku i sporadycznie koncertować na większych imprezach takich jak Reggae nad Wartą w Gorzowie Wielkopolskim w 1987 roku oraz trzy razy w ówczesnym Związku Radzieckim (m.in. w Dniepropietrowsku).

Syjon zakończył działalność wkrótce po wydaniu kasety. Powodów było wiele. Jedni muzycy musieli odbyć obowiązkową wtedy służbę wojskową, inni rozpoczynali studia, jeszcze inni zakładali rodziny.

Reaktywacja Syjonu miała miejsce podczas PRL Festiwalu w Jarocinie w 2005 roku. Ze starego składu zagrały 4 osoby. Resztę formacji stanowili muzycy innej jarocińskiej grupy reggae – Za Zu Zi. To w niej do dziś gra saksofonista Syjonu Arek Leonhard. W repertuarze Za Zu Zi znaleźć można też kilka numerów Syjonu – między innymi utwór pt. Zielono w głowie.

 

Skład:

- Andrzej Tomczak - gitara

- Sławomir Rybarczyk - gitara basowa

-  Radosław Piątka - perkusja

- Jacek Makarewicz - gitara

- Arkadiusz Leonhard - wokal, saksofon

- Agnieszka Pilarczyk - saksofon

- Sebastian Ślusarczyk – trąbka

- Grzegorz Stachura - instrumenty klawiszowe

 

Gościnne występy:

- Sebastian Wasilewski - perkusja

- Zbigniew Stachura - perkusja

- Zbigniew Mikołajczyk - perkusja


Dyskografia

Demo 1991
Kaseta wydana jako demo w 1991 roku, zawierała 10 kompozycji w tym 8 własnych oraz cover Boba Marleya Zimbabwe i Kalashnikov z repertuaru Alpha Blondy. Zawartość merytoryczna niewątpliwie atrakcyjna. Bogate instrumentarium, ciekawe aranżacje oraz różnorodna stylistyka.
Lista utworów:
  1. Obłędny maraton
  2. Moje miasto
  3. Czy pamiętasz
  4. Ciągłe pytania
  5. Wolny wybór
  6. Przypowieść
  7. Reggae song
  8. Barykady serc
  9. Zimbabwe (cover Boba Marley)
  10. Kalashnikov (cover Alpha Blondy)
Demo 1991