Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-08

Tabu

Tabu to polski zespół grający muzykę reggae, powstał w 2003 roku, muzycy pochodzą z kilku miejscowości powiatu wodzisławskiego na Śląsku. Od tego czasu zagrali wiele koncertów, wygrali najważniejsze nagrody na muzycznych festiwalach i nagrali 4 studyjne albumy. Zespół został również 2 razy zaproszony do znanej polskiej trasy Punky Reggae Live.

Muzyka Tabu to głównie reggae z energią i mocno słyszalną sekcją dętą. Usłyszycie u nich również świetnie zagrane roots reggae i ska. Teksty są bardzo osobiste ale poruszają też szeroko pojęte tematy socjologiczne.

Tabu gra wiele koncertów, więc grupa jest znana na rodzimej scenie reggae i nie tylko. Są również rozpoznawalni poza granicami naszego kraju, szczególnie w Czechach. Kapela jest też współorganizatorem jednego z największych polskich festiwali reggae - Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim. Współpracują z Mania Studio, Clipontheroad oraz Vulgar.

 

Biografia od zespołu

„Chęć założenia kapeli siedziała w nas od dziecka. Przez długi czas krystalizowały się nasze kierunki muzyczne, lecz oraz częściej w naszych sercach grała muzyka jamajska. Pewni już swoich przekonań muzycznych w październiku 2003r. spotkaliśmy się na pierwszej próbie. Zespół tworzyli wtedy: Rafał Karwot (voc.), Karol Karwot (git.bas.), Marcin Suchy (git.), Jakub Kuznicius (perkusja). Wtedy też zespół przybrał nazwę TABU reggae mission. Wkrótce do zespołu dołączył Marcin Wacławczyk (keyboard). W takim składzie po kilku tygodniach istnienia, Tabu zagrało swój pierwszy koncert w Domu Pomocy społecznej w Gorzycach. Koncert został bardzo pozytywnie przyjęty, co dało nam siły do dalszych działań.

Początek 2004 roku to koncertowanie i zdobywanie doświadczenia na scenie. Graliśmy wtedy trochę coverów ale zaczynały powstawać także wczesne wersje własnych utworów. Od czerwca 2004r. rozpoczyna się nowy etap zespołu. Do Tabu dołączyła sekcja dęta - Kacper Skoneczny (trąbka) oraz Patryk Brandys (puzon) - dwaj młodzi muzycy z Jastrzębia. Podczas nieobecności gitarzysty Marcina (wyjazd do USA) zaprosiliśmy do współpracy Kamila Machulec (git.), oraz Łukasza Kulikowskiego (git.bas.) z zaprzyjaźnionego zespołu Flake. Grając w takim składzie wygraliśmy festiwal muzyki reggae i hip-hop Muzyczna Wyspa w Knurowie. W nagrodę otrzymaliśmy 40 godzin w studio nagrań, ale postanowiliśmy z nagraniami jeszcze poczekać. Od tego czasu Kamil i Łukasz stali się członkami zespołu.

Po małej przerwie wakacyjnej oraz powrocie Marcina zza oceanu, zespół opuścił Patryk Brandys, a za puzon chwycił Wacek Mitko (Skampararas). Po kilku koncertach Wacek opuścił zespół, a zastąpił go dobry kolega Kacpra - Marcin Nyrek. W grudniu 2004 roku swoją działalność w zespole zawiesił grający z nami od samego początku Karol Karwot.

Końcówka 2004 roku i początek 2005 to koncertowanie i tworzenie nowego materiału.

W kwietniu 2005 wzięliśmy udział w przeglądzie Rock-Time w Opolu, do którego zostaliśmy zakwalifikowaniu jako jeden z 8 zespołów. Na przeglądzie zdobyliśmy drugą nagrodę jury oraz nagrodę publiczności (www.rock-time.radioemiter.pl).

W tym czasie do zespołu dołączył saksofonista Patryk Cyran.

Latem 2005 zakwalifikowaliśmy się do konkursowej części największego w Polsce festiwalu muzyki reggae w Ostródzie. Na konkursie zdobyliśmy 1 nagrodę, za co otrzymaliśmy nagrodę pieniężną, oraz możliwość nagrania singla w Polskim Radiu Olsztyn oraz jego wydanie i wypromowanie przez Positive Music Promotion. Jest to jak do tej pory nasze największe osiągnięcie. Jednak z nagraniem singla/płyty postanowiliśmy jeszcze jakiś czas poczekać.

 

W październiku 2005 wygraliśmy jeden z koncertów z cyklu Młode Wilki - Rebelia który odbył się w warszawskim klubie Stodoła. Tym samym zakwalifikowaliśmy się do finału tej edycji na którym w grudniu 2005 r. zdobyliśmy 3 nagrodę. Niesamowite przeżycie...

Od stycznia do maja 2006 roku nagrywaliśmy nasz pierwszy krążek w Czeskim studio nagrań A6 w Trincu. Debiutancka płyta została wydana z końcem czerwca nakładem wytwórni Zima Records oraz Positive Music Promotion. W lipcu 2006 zespół opuścił saksofonista Patryk Cyran, a zastąpił go Radek Drobczyk (Hakan). Druga połowa 2006 roku oraz cały rok 2007 to koncertowanie i promowanie płyty Jednosłowo. Przez cały rok 2006 logistyką i organizacją koncertów zajmował się Adam Ledwoń (Piboy). Dziękujemy Ci Adamie z całego serca! Od roku 2007 funkcję tę przejął nasz wokalista Rafał Karwot.

We wrześniu 2007 roku nastąpiła kolejna zmiana w naszych szeregach. Zespół opuścił klawiszowiec Marcin Wacławczyk a zastąpił go Dawid Krótki. Koniec roku 2007 oraz pierwsza połowa 2008 to koncerty i powoli przygotowania do nagrywania nowej płyty. Ostatni koncert w 2008 roku zagraliśmy 28 lipca na naszym festiwalu Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim. Od tej daty aż do końca roku pracowaliśmy nad nową płytą.

W listopadzie 2008 roku weszliśmy  do studia nagrań Fonoplastykon we Wrocławiu i pod okiem Gieni i Marcina Borsa zarejestrowaliśmy 11 utworów, które wydaliśmy w styczniu 2009 roku pod nazwą Salut. 30 stycznia odbyła się premiera tego krążka i zarazem wznowienie koncertowania...”

 

Skład:

- Rafał Karwot - śpiew

- Marcin Suchy - gitara, śpiew

- Kamil Machulec - gitara

- Łukasz Kulikowski - bas

- Kamil Wójcik - perkusja

- Adrian Burczy - instr. klawiszowe

- Marcin Nyrek - puzon

- Kacper Skoneczny - trąbka

- Radosław Drobczyk - saksofon

- Piotr Szczypiorski - technik, akustyk


Dyskografia

Jednosłowo
Debiutancki album zespołu TABU wydany w 2006 roku nakładem wytwórni Positive Music Promotion oraz Zima Records. Materiał Jednosłowo był podsumowaniem dotychczasowej działalności oraz ponad dwuletnich poszukiwań muzycznych zespołu, które przekładają się na różnorodność styli muzycznych, zawartych na krążku.
Lista utworów:
 1. Daptro
 2. I Tell You
 3. Wojownik
 4. Dziękuję Ci Jah
 5. Love Fill My Soul
 6. Słoneczne
 7. Sarny
 8. Uciekam
 9. Everybody Knows
 10. Tyle Mam feat. Grizzlee
 11. Jedno Słowo
Jednosłowo

Salut
Album wydany przez wytwórnie Zima Records w lutym 2009 roku. Płyta Salut to jednocześnie kontynuacja i szukanie, to prawda i kłamstwo, z którymi człowiek spotyka się na co dzień. Muzyka na niej zawarta odwzorowuje różnorodność charakterów całego zespołu. Bardzo charakterystycznym elementem krążka są mocno brzmiące, niebanalne motywy sekcji dętej. Płyta z pewnością różni się od wychodzących w tamtym czasie głośnych dancehallowych produkcji, stawia ją to w swoim własnym miejscu na polskiej scenie reggae.
Lista utworów:
 1. Bang Bang
 2. Salut
 3. Zabierz Mnie Stąd
 4. Tlen
 5. Mam Dość
 6. Prawda
 7. Fiz
 8. Bez Słów
 9. Ludzie
 10. Argumenty
 11. Tabone feat. Bob One
Salut

Endorfina
Prapremiera miała miejsce już 28 lipca na festiwalu Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim, natomiast oficjalna data premiery to 8 sierpnia 2012 roku. Każdy kolejny album Tabu jest inny i taka też jest ich trzecia płyta Endorfina, w skrócie można powiedzieć o niej - eklektyczna bomba reggae. Album to mieszanina różnych stylów muzycznych, dla których podstawą jest energetyczne roots reggae, charyzmatyczny wokal oraz przede wszystkim wulkaniczna sekcja dęta. Płytę cechuje bogate instrumentarium, dotąd niegoszczone w nagraniach zespołu. Krążek ukazał się nakładem Lou and Rocked Boys. Gościnnie na płycie wystąpili: Grizzlee, Cheeba i Skorup, którzy dodali utworom smaku i niezbędnego kolorytu. Za produkcję płyty i jej realizację odpowiedzialny był Andrzej „Gienia” Markowski, natomiast za mix oraz mastering: „Gienia” i Marcin Bors. Okładkę zaprojektował Tomasz Krawczyk.
Lista utworów:
 1. Jak dobrze Cię widzieć
 2. Nie chcę umierać
 3. Naga prawda feat. Skorup
 4. Nie ma wyjścia
 5. Kończy się dzień
 6. Chodź ze mną
 7. Nie bój się
 8. Mam to
 9. Marzenia feat. Cheeba and Grizzulah
 10. Ona to wie
 11. Tysiące mil
Endorfina

Meteory
Czwarta studyjna płyta zespołu. Album jest pełen wycieczek po muzycznych stylach, jednak łączy je reggae’owa pulsacja. Krążek to ogromna dawka szczerych emocji. To muzyczna podróż pomiędzy niebem a ziemią. Każda z piosenek jest osobną historią, prowadzi swoje własne życie, jednak razem tworzą mieszankę o wspólnym fundamencie. Jest nim siła, moc muzycznego przesłania oraz charyzma i prawda życia przekazywana w tekstach. Premiera płyty odbyła się 9 października 2015 roku sumptem Lou and Rocked Boys / Rockers Publishing.
Lista utworów:
 1. Mamy siebie
 2. Nie dogonią nas
 3. Uwierz
 4. Raj
 5. Nie damy się
 6. Po co tyle słów
 7. Ładuj
 8. Nie potrzeba nam nic
 9. Poza siecią
 10. Blisko
 11. Moje miasto
 12. Nie idziemy spać
Meteory