Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-08

Tumbao

Tumbao

Początków Tumbao należy upatrywać w zespole Reggae Vibes. Tworzyli go: Zwierzak (bas), Woocheck (klawisze), Księżyc (git.) oraz Trąbal (perkusja). Wszyscy mieli za sobą działalność w różnych wrocławskich zespołach, m.in. Stage Of Unity, Black Hole czy Sandały Judasza. Wobec problemów z wokalistą zdecydowali się zaprosić na próbę Krzyska Kużasa Kurnata (wrzesień 1999 r).

Po kilku spotkaniach skład stopniowo się powiększał. Najpierw pojawiła się Sylwia Dinehin (voc.), chwilę później - Ania Kużas (trąbka). Odszedł dotychczasowy perkusista - Trąbal, a jego miejsce zastąpił Marek Sieroszewski (Siekierka). Kolejne próby przyniosły kolejne zmiany doprowadzając do utworzenia sekcji dętej w składzie - wspomniana wcześniej Ania (tr.), Radek Bąk (puzon), Marek Izdebski (sax). W okresie tym powstają m.in. szkielety utworów: Ani w nocy, Fly Like A Bird, It’s About Time oraz No Food...

Pierwszy koncert pod nazwą Tumbao odbył się 20.05.2000r. we wrocławskim klubie Wagon. Publicznością tego koncertu byli przede wszystkim znajomi, ale znalazło się też kilkanaście osób, które przyciągnęło hasło - reggae - umieszczone na plakacie obok nazwy zespołu. Następny występ miał miejsce 09.06.2000r. na pl. Wolności we Wrocławiu. Naszym zadaniem było rozgrzanie publiczności przed koncertem, już wtedy bardzo popularnego Habakuka. Znów zaczynaliśmy dla znajomych, ale tym razem skończyło się bisami dla kilkuset osób. Kolejny koncert odbył się we wrześniu 2000 r., w klubie Samo Życie (również we Wrocławiu). Tym razem klub okazał się stanowczo za mały.

To co działo się w zespole na przełomie 2000/2001r. można śmiało przyrównać do sezonowych transferów w lidze piłkarskiej. W listopadzie (2000r.) zagraliśmy wspólny koncert z zespołem Bakshish. Już podczas tego koncertu pozycję Woo (klawisze) chwilowo zajął Andrzej Markowski (Gienia). Woo, w ramach swojej edukacji musiał na rok wyjechać do Anglii. Dalej zespół kolejno opuszczali: Sylwia, Ania, Marek i Zwierzak. Ze zrozumiałych względów przestaliśmy chwilowo grać koncerty. Nie było łatwo, ale stale pracowaliśmy nad kolejnymi utworami (m.in. Ku Zjednoczeniu, Crowd). Stopniowo pojawiali się nowi ludzie: Filu (ex Agafari) bas, Daniel Kraus (sax), Piotr Selwesiuk (tr.).

Następne spotkanie z publicznością miało miejsce dopiero w lutym 2001. Tym razem w warszawskim klubie - Piekarnia. (FOT3) Koncert był jak najbardziej udany i od tego czasu sytuacja w zespole znacznie się polepszyła. W marcu 2001 r. wzięliśmy udział w Przeglądzie Kapel organizowanym przez Art Management. Otrzymaliśmy tam nagrodę w postaci sesji nagraniowej w studio Scena FM oraz wyróżnienie dla wokalisty - Kurnata. Zostaliśmy również zaproszeni do udziału w Start Festival - Jarocin 2002. Niestety impreza nie doszła do skutku. Powoli zespołem zaczęły interesować się lokalne media. Dolnośląska Gazeta Wyborcza uznała Tumbao za najciekawsze wydarzenie muzyczne minionego roku, a TVP we Wrocławiu wyemitowała 15-to minutowy reportaż o zespole.

W między czasie rozstaliśmy się z trębaczem - Piotrkiem. Jego miejsce zajął Daniel Pomorski (wcześniej m.in. Habakuk).

Dołączył też do nas Marcin Unold (instrumenty perkusyjne), a z Anglii wrócił Woo, i od tej pory wspólnie z Gienią obsługują instrumenty klawiszowe. Po raz pierwszy w tym składzie pokazaliśmy się podczas festiwalu Nowa Era w Opolu (30.09.2001r.) obok takich zespołów jak Jafia Namuel, Zgroza, Bakshish, DubONet czy Dub Syndicate.

Kolejne próby, po koncercie w Opolu pozwoliły nam doszlifować utwory. W październiku, po ustaleniu wszystkich szczegółów z wydawcą - Sławkiem Pakosem (W Moich Oczach) rozpoczęliśmy nagrywanie płyty. Na całość mieliśmy dwa tygodnie czasu jednak, biorąc pod uwagę szerokie instrumentarium oraz fakt, że dla wielu z nas był to pierwszy kontakt ze studiem - trzeba było się spieszyć. Realizacją nagrań zajął się Marcin Bors. To właśnie on wraz z Gienią dyktowali tempo sesji. Zdecydowaną większość nagrywaliśmy we wrocławskim studio - Fonoplastikon, ale część rzeczy można było wykonać w małym, domowym studio Gieni, więc praca przenosiła się z miejsca na miejsce. Tak na prawdę dopiero w studio podejmowaliśmy decyzje dotyczące ostatecznego kształtu utworów. Nie obyło się oczywiście bez pomocy osób z poza zespołu. Wsparcia udzielił nam zarówno: Marcin (git. w utworze Crowd) jak i jego przyjaciółka - Maja Konarska ( Moonlight), która swoim głosem ubarwiła It’s About Time, Rise czy Ku Zjednoczeniu.

Podczas gdy Marcin z Gienią zgrywali utwory, Kurnat wraz ze swoim przyjacielem Łukaszem Rapaczem przygotowywali projekt okładki. Wśród materiałów na niej zawartych znalazły się przede wszystkim odręcznie rysowane grafiki Kurnata. Po dwóch tygodniach płyta była ukończona, jeszcze ostatnie poprawki na okładce i w rezultacie dobrnęliśmy do końca.

Zanim album ukazał się w sklepach wielu naszych znajomych (i nie tylko) doskonale wiedziało co się na nim znajduje. Ich opinie utwierdzały nas w przekonaniu, że to co zrobiliśmy ma sens. Nie mając jeszcze gotowego „produktu” wysłaliśmy kilka CDR’ów do rozgłośni radiowych. Jako pierwszy zareagował DJ Leo z Radiostacji prezentując w swojej audycji większość naszych nagrań. Teraz nie pozostało nic innego jak zorganizować koncert promujący wydanie płyty. 18.12.2001 r. do wrocławskiego klubu W-Z zeszło się blisko 400 osób. To był chyba jeden z naszych najlepszych koncertów. Przez ponad 1,5 godziny nie mogliśmy uwierzyć, że publiczność tak radośnie bawi się przy naszej muzyce. Chcieliśmy, aby ta chwila trwała wiecznie. Zaczęliśmy pojawiać się w wielu miastach w Polsce. Coraz częściej otrzymywaliśmy różne propozycje, jednak 28 marca 2001 r. stało się coś czego nikt się nie spodziewał, Filu (basista) zrezygnował z grania w Tumbao. Tym samym stanęliśmy kolejny raz przed wielkim problemem. Po licznych próbach i rozmowach z wieloma muzykami doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie ponowne zaproszenie do współpracy Zwierzaka. Tak też zrobiliśmy. Niestety zaczęły się również pojawiać problemy z sekcją dętą. Ciężko wymienić wszystkich muzyków, którzy się przez nią przewinęli. Ostatecznie przywitaliśmy jedynie nowego trębacza - Dawida.

Już od dłuższego czasu marzyliśmy o tym, aby wsiąść udział w letnich festiwalach z muzyką reggae. W końcu się udało. W przeciągu lipca i sierpnia 2002 zagraliśmy na takich imprezach jak: Reggae Nad Orlą (Kożmin Wlk.), Reggae Nad Nysą (Gubin), Slot Art Festival (Lubiąż), Reggae na Piaskach (Ostrów Wlk.), Pozytywna Energia (Szczyrk), Festiwal Działań Muzycznych (Bogatynia), Regałowisko (Bielawa), Ost-Rock-Reggae Festiwal (Ostróda). Dzięki tym wyjazdom mogliśmy poznać wielu ludzi, posłuchać ciekawych zespołów i co najważniejsze zaprezentować się przed olbrzymią publicznością. We wrześniu 2002 r. z pomocą naszego przyjaciela Darka Szermanowicza zmontowaliśmy teledysk do utworu Jest. Zdjęcia do klipu pochodzą właśnie ze wspomnianych wcześniej festiwali.

W chwili obecnej zespół żyje i rozwija się. Nigdy wcześniej nie działo się tak dużo. Co przyniesie przyszłości zobaczymy, z mojej strony życzę im jak największych sukcesów, spełnienia muzycznych marzeń i koncertów, bo przecież o tym muzycy marzą najbardziej.

autor: Roland Okoń.


Dyskografia

Rise My Soul
Debiutancki album nagrano 15 – 25 października 2001 roku w studio Fonoplastikon Wrocław w składzie: Krzyś Kużas - wokal, Marek Sieroszewski - perkusja, Andrzej Gałdecki – gitara basowa, Tomek Księżopolski - gitara, Wojtek Łuczkiewicz - klawisze, Andrzej Markowski - klawisze i gitara, Marcin Unold - instr. perkusyjne, Daniel Pomorski - trąbka, Daniel Kraus - saksofon, Radek Bąk - puzon,gościnnie: Maja Konarska –wokal, Marcin Bors - gitara. Album spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony wielu rozgłośni radiowych, w tym również Radiostacji, gdzie miała miejsce premiera radiowa utworów z krążka.
Lista utworów:
 1. It’s About Time
 2. No Food
 3. Crowd
 4. Rise
 5. Look
 6. Fly Like A Bird
 7. Jest
 8. Ku Zjednoczeniu
 9. Ani w nocy
 10. Warrior
Rise My Soul

Sela
Album wydany w lutym 2003 roku wydana przez Rockers Publishing. Nagrań dokonano w studio Fonoplastikon Wrocław. Płyta dobrze brzmi, fajne wokale, melodie i bujania bardzo dużo.
Lista utworów:
 1. Now
 2. My choice
 3. Friend
 4. Sela
 5. Pewnego dnia
 6. Czasem
 7. W potoku
 8. Tylko ty
 9. Evolution
 10. Mgła
 11. Tylko ty dub activator mario dziurex remix
Sela