reggaeton
Historia

Reggaeton jest stosunkowo młodym stylem pochodzącym z Puerto Rico, jako odrębna jednostka muzyczna zaczął fukcjonować w latach 90-tych XX. wieku. Jednakże jego korzeni dopatrywać się trzeba już w latach 80-tych XX. wieku, kiedy to wymiana kulturalna między krajami Ameryki Południowej doprowadziła do zetknięcia się pierwszego śpiewanego po hiszpańsku reggae (Panama) oraz hiszpańskojęzycznego rapu Vico C. (Puerto Rico). dady I to właśnie między tymi dowoma krajami toczy się nieustanna, nierozstrzygnięta walka o to, kto tak naprawdę zapoczątkował reggaeton.

Styl ten wywodzi się z dancehallu i łączy z nim elementy muzyki hip-hop oraz muzyki latynoamerykańskiej. Jednocześnie o ile w hip-hopie i rapie, dźwięk stanowi tło do słów, w reggaetonie jest równie ważny co tekst. Warto wspomnieć tu o portorykańskiej dyskotece The Noise, która uważana jest za kolebkę kultury reggaetonowej i była miejscem debiutu wielu aktualnych gigantów tego gatunku, z Daddy'm Yankee na czele. To właśnie on wraz z artystami takimi jak Don Chezina, Polaco czy Baby Rasta Gringo pojawił się na serii pierwszych płyt uznawanych za zapowiedź nadejścia nowego stylu w muzyce. dady

Elementem charakterystycznym reggaetonu jest syntezowany perkusyjny rytm, zwany Dem Bow. Językiem w którym utwory są śpiewane lub rapowane jest zwykle język hiszpański.

Początkowo reggaeton był gatunkiem undergroundowym, który z racji na swoją rewolucyjność rytmiczną, wyzwolone oraz mocne teksty piosenek funkcjonował głównie na czarnym rynku i wśród młodych ludzi, którzy przekazywali sobie płyty z ręki do ręki. Jednak siła i oryginalność tej muzyki sprawiły, że pod koniec XX. wieku, przebił się do głównego nurtu w muzyce Ameryki Południowej, a później stopniowo zaczął pojawiać się także w krajach niehiszpańskojęzycznych, m.in. za sprawą wymienionego wcześniej Daddy'ego Yankee, nazywanego Królem Reggaetonu lub po prostu El Jefe (szefem) tego gatunku - kto z nas nie słyszał chociażby, jego wielkiego przeboju sprzed kilku lat, pt. Gasolina?

bar
W Polsce i na świecie

Reggaeton jest wciąż niezbyt znany w Polsce, właściwie popularność tego stylu muzyki w Polsce jest zerowa. Nie można go usłyszeć w żadnych rozgłośniach radiowych, telewizji ani w klubach. Jedynie Gasolina, a przecież jest o wiele więcej więcej wartych posłuchania utworów w stylu reggaeton.

W Polsce gatunek jest reprezentowany przez Skillz Superestrella (Chosen Few Ent.) oraz Lukasyno (NON Koneksja).

Reggaeton cieszy się za to ogromną popularnością w wielu częściach świata, oczywiście na czele z krajami, w których wiodącym językiem jest hiszpański. Artyści reggaetonowi często zyskują wysoką pozycję i cieszą się bardzo dużym szacunkiem słuchaczy, głównie ze względu na swoją szczerość, bezkompromisowość i entuzjazm przejawiające się w ich zachowaniu i tekstach piosenek. Ogromnie ważne jest, iż z reguły, choć walczą między sobą o tytuł najlepszego wykonawcy, prześcigając się w wymyślaniu utworów będących krytyką i prowokacją innych artystów (tzw. tiraeras), nie żyją oni w oderwaniu od zwykłych ludzi. Stąd też gwiazdy sceny reggaetonowej często nazywa się głosem ludu. Płyty najlepszych artystów rozchodzą się z prędkością światła, a koncerty każdego z nich to cieszące się ogromną popularnością widowiska pełne doskonałej muzyki, dynamicznego tańca i zabawy między wokalistami a publicznością.

bar
Taniec

Reggaeton to także taniec. Jest wciągającą mieszanką hip-hopu, rytmów jamajskich - reggae, dancehallu, salsy i tradycyjnej bomby. Powstała w Puerto Rico, choć niektórzy twierdzą, że w Panamie. Obecnie jest to muzyka łącząca młodych z całej Ameryki Południowej, a szczególnie z krajów basenu Morza Karaibskiego.

dancers

Na początku reggaeton był bliski rap'u i powstawał tak jak on, czyli na zasadzie dialogu freestylowego między dwiema grupami, a teksty dotyczyły problemów, zjawisk społecznych. Z czasem reggaeton stał się lżejszy w treści, zaczął mówić o przyjemnościach, seksie, miłości - bo taki też jest rytm reggaetonu. Zapętlony beat, który w pewnym dancer momencie chcesz tego czy nie, ale staje się prawie biciem Twojego serca, rozlewa się po całym ciele i nie pozwala na bierność. Reggaetonu najlepiej się słucha głośno, tak żeby podłoga drżała, a Ty razem z nią. Nie ma tu specjalnych kroków, ale sposób ruszania się, zmysłowy, zupełnie oddany uderzeniu. Niektórzy myślą, że tańczenie do reggaetonu jest wulgarne, zbyt przesycone erotyką, ale to w końcu od Ciebie zależy co robisz z własnym ciałem.

Reggaeton ma prosty rytm, a raczej puls i taniec jest prosty, ale dopiero wtedy kiedy pokonasz barierę wstydu przed sobą samym i poczujesz własną cielesność, zaczniesz czuć, a nie myśleć, wtedy zaczyna się zabawa. Reggaeton to radość, zmysłowość i dzika zabawa, która wciąga i zmusza, by kobiety pokazały swoją kobiecość, by ruchem kusiły, a mężczyźni stawali się jeszcze bardziej męscy i uwodzicielscy. Przedstawiciele reaggetonu to np. Don Omar, Ivy Queen, Zion y Lennox, Hector y Tito, Yandel.strzałka do góry