Punky reggae

Muzyka

Punky reggae to nazwa stylu muzycznego łączącego punk rock z elementami reggae, ska i folku, zainspirowanego przede wszystkim muzyką The Clash. Nazwa pochodzi od piosenki Boba Marleya Punky reggae party. Nazwy tego nurtu używa się wyłącznie w Polsce, gdzie zdobył dużą popularność w latach 90. XX wieku za sprawą zespołów, głównie z Piły, takich jak Alians, Świat Czarownic, Globtroter, a także Fate, Farben Lehre, Zabili Mi Żółwia czy TABU.

Na fali gatunku punky reggae w roku 1996 powstał zespół Paprika Korps, który obecnie jest najczęściej koncertujący za granicami Polski, zespołem rodzimej sceny reggae.

 

Punky Reggae Live

Punky Reggae Live to coroczna trasa koncertowa organizowana przez polski punkowy zespół Farben Lehre. Pierwszy raz artyści wyruszyli w 2004 roku i powtarzają ją co roku. Podczas pierwszej edycji, w 2004 roku były nimi zespoły Habakuk i Proletaryat. W kolejnych latach na scenie Punky Reggae Live zagościli m.in.Happysad, Akurat, Hurt, Jelonek, Koniec Świata czy Enej.  W 2006 roku trasa objęła w sumie 30 miast.