undo
Jamal
Historia


miodu

Jamal to polska grupa muzyczna, która powstała w 1999 roku w Radomiu, z którego wywodzą się jej założyciele - Łukasz Borowiecki i Tomasz "Miód" Mioduszewski.Początkowo zajmowali się tylko rapem, ale z czsem zainteresowali się muzyką reggae i dancehall.

Borowiecki ukończył Wydział Jazzu na warszawskiej szkole muzycznej. Studiuje w Katowicach w Akademii Muzycznej w klasie kontrabasu. Jego zainteresowania muzyczne są rozległe - od heavy metalu i rocka, przez jazz do folku i reggae. Udziela się także jako producent. Współpracował z brytyjską formacją Mattafix. Mioduszewski jest natomiast wspaniałym polskim wokalistą

W 2001 roku Jamal zawiesił swoją działalność, a jego członkowie poświęcili się własnym projektom. W tym czasie dość duży sukces odniosła formacja Mioda o nazwie "Le Illjah". Po sporej ilości zagranych koncertów zarówno w kraju jak i kilku poza jego granicami Miodu postanawia urozmaicić swoją działalność muzyczną i przywrócić do działania Jamala. Przez pewien czas oba zespoły funkcjonują równolegle, jednak potem w wyniku nieporozumień Miodu odchodzi z Le Illjah, a skład przestaje funkcjonować.

18-go czerwca 2005 wychodzi debiutancka płyta zespołu pt. "Rewolucje", dzięki której formacja uzyskała nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku HIP-HOP / R&B. Co ciekawe wokale wchodzące w skład dema, które zostało wysłane do kilku dużych wytwórni mających wydać ten krążek zostają nagrane w szafie... W końcu jednak zespół dochodzi do porozumienia z wytwórnią EMI i już w studiu nagrywa swój album. Płyta jest bardzo zróżnicowana muzycznie. Możemy znaleźć na niej utwory w stylistyce reggae/raggamuffin. Widoczne są również inspiracje Łukasza, czyli kawałki jazzowe. Sam Łukasz w tym czasie oprócz Jamala grywa w wielu projektach jazzowych na kontrabasie.

Niedługo później muzyka zespołu zaczyna cieszyć się powodzeniem wśród słuchaczy. Jamal przez następne 2 lata gra koncerty razem z muzykami grającymi jazz podobnie jak Łukasz. W składzie koncertowym możemy usłyszeć instrumenty takie jak bas, gitara, klawisze, perkusja, saksofon, puzon, trąbka oraz DJa zajmującego się gramofonami co świadczy o nowczesnym brzmieniu muzycznym.

Grupa Jamal przez ten czas umocniła się na polskiej scenie muzycznej. Po jakimś czasie do zespołu dochodzi Frenchman znany z projektu Bass Medium Trinity, który tworzył razem z Mariką i Abselektorem. Wtedy Jamal w nowym składzie skupia się nad nagrywaniem drugiej płyty w warszawskim studiu LWW. Przez jakiś czas występuje jako Sound System i gra koncerty z wieloma artystami polskiej sceny reggae/dancehall.

Współpracę z zespołem rozwiązał jego założyciel Łukasz Borowiecki, który poświęca się graniu jazzu min. z kwartetem Jarosława Bothura, który swego czasu grał w Jamalu na saksofonie. Jamal powraca do gry z tzw. "żywym składem" z nowymi muzykami pochodzącymi z zespołów takich jak Bakshish, Tumbao czy Managga. Pomimo wielu zmian, które zaszły podczas tylu lat istnienia 3-go października 2008 na półkach sklepów muzycznych pojawił się nowy album pt. Urban Discotheque. Na płycie zagościli głównie GrubSon, Cheeba, DJ Bart oraz beatboxer Zgas. W ostatnim czasie skład opuścił Frenchman (któremu urodził się syn) co sprawiło że jedynym wokalistą zespołu pozostał Miodu.bar

Albumy


1. Rewolucje - pierwsza płyta zespołu Jamal wydana 18 czerwca 2005 roku. Jamajskie klimaty przeplatają się z hip hopem, choć zdarzają się niespodzianki. Tekstowo zaangażowanie, ale bez prostackich uogólnień. Duży plus dla za kompozycje - w całości autorstwa duetu. Za chłopaków głową ręczy Łyskacz z Mor.WA., a jak wiadomo - za byle kogo karku nie nadstawia. Na płycie pojawiają się gościnnie Iza Kowalewska, Jambojet oraz Kotzi i Kaczmar z U.S.M.P.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Tubaka
 2. Słowo
 3. Warto to przetrwać
 4. Hien no pasaran
 5. Rewolucje
 6. Policeman feat. Jambojet, U.S.P.M.
 7. Halo, halo
 8. Jataman
 9. Automat
 10. Dub feat. Iza Kowalewska
 11. Puls ulicy feat. Jambojet, U.S.P.M.
 12. Nowy dzień
 13. Babilon
 14. Kiedyś będzie nas więcej
 15. Ja mówię daj 2

2. Urban Discotheque - drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej Jamal. Wydawnictwo ukazało się 3 października 2008 roku nakładem wytwórni muzycznej EMI Music Poland.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Satta
 2. Pull up
 3. Trippin
 4. Mierzyć wyżejfeat. Cheeba
 5. Pójdę tylko tam
 6. Stereofeat. DJ Bart
 7. Afrofeat. Grubson
 8. Ogień
 9. 1...2...
 10. Bilet
 11. Well well
 12. Oryginał
 13. Mantra
 14. Boomfeat. Zgas
 15. Słońca łan
 16. Między słowami


bar

Skład


  Obecni członkowie:

 • Tomek Miodu Mioduszewski - wokal
 • Gienia - gitara basowa
 • Księżyc - gitara
 • Woocheck - keyboard
 • EMZK - keyboard
 • Siekierka - perkusja

  Byli członkowie

 • Łukasz Borowiecki
 • Frenchman


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj