undo
Tabu
Historia


Tabu

Tabu to śląski zespół stworzony w 2003 roku. Od tego czasu zagrali prawie pół tysiąca koncertów, wygrali najważniejsze nagrody na muzycznych festiwalach i nagrali 3 studyjne albumy. Zespół został również 2 razy zaproszony do znanej polskiej trasy Punky Reggae Live. Najnowszy album Endorfina został wydany w tym roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Zyskał również wiele przychylnych opinii wśród dziennikarzy muzycznych.

Muzyka Tabu to głównie reggae z energią i mocno słyszalną sekcją dętą. Usłyszycie u nich również świetnie zagrane roots reggae i ska. Teksty są bardzo osobiste ale poruszają też szeroko pojęte tematy socjologiczne.

Tabu gra wiele koncertów, więc grupa jest znana na rodzimej scenie reggae i nie tylko. Są również rozpoznawalni poza granicami naszego kraju, szczególnie w Czechach. Kapela jest też współorganizatorem jednego z największych polskich festiwali reggae - Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim. Współpracują z Mania Studio, Clipontheroad oraz Vulgar.

Biografia od zespołu

Chęć założenia kapeli siedziała w nas od dziecka. Przez długi czas krystalizowały się nasze kierunki muzyczne, lecz oraz częściej w naszych sercach grała muzyka jamajska. Pewni już swoich przekonań muzycznych w październiku 2003r. spotkaliśmy się na pierwszej próbie. Zespół tworzyli wtedy: Rafał Karwot (voc.), Karol Karwot (git.bas.), Marcin Suchy (git.), Jakub Kuznicius (perkusja). Wtedy też zespół przybrał nazwę TABU reggae mission. Wkrótce do zespołu dołączył Marcin Wacławczyk (keyboard). W takim składzie po kilku tygodniach istnienia, Tabu zagrało swój pierwszy koncert w Domu Pomocy społecznej w Gorzycach. Koncert został bardzo pozytywnie przyjęty, co dało nam siły do dalszych działań.

Początek 2004 roku to koncertowanie i zdobywanie doświadczenia na scenie. Graliśmy wtedy trochę cover'ów ale zaczynały powstawać także wczesne wersje własnych utworów. Od czerwca 2004r. rozpoczyna się nowy etap zespołu. Do Tabu dołączyła sekcja dęta - Kacper Skoneczny (trąbka) oraz Patryk Brandys (puzon) - dwaj młodzi muzycy z Jastrzębia. Podczas nieobecności gitarzysty Marcina (wyjazd do USA) zaprosiliśmy do współpracy Kamila Machulec (git.), oraz Łukasza Kulikowskiego (git.bas.) z zaprzyjaźnionego zespołu Flake. Grając w takim składzie wygraliśmy festiwal muzyki reggae i hip-hop Muzyczna Wyspa w Knurowie. W nagrodę otrzymaliśmy 40 godzin w studio nagrań, ale postanowiliśmy z nagraniami jeszcze poczekać. Od tego czasu Kamil i Łukasz stali się członkami zespołu.

Po małej przerwie wakacyjnej oraz powrocie Marcina zza oceanu, zespół opuścił Patryk Brandys, a za puzon chwycił Wacek Mitko (Skampararas). Po kilku koncertach Wacek opuścił zespół, a zastąpił go dobry kolega Kacpra - Marcin Nyrek. W grudniu 2004 roku swoją działalność w zespole zawiesił grający z nami od samego początku Karol Karwot.

Końcówka 2004 roku i początek 2005 to koncertowanie i tworzenie nowego materiału.

W kwietniu 2005 wzięliśmy udział w przeglądzie Rock-Time w Opolu, do którego zostaliśmy zakwalifikowaniu jako jeden z 8 zespołów. Na przeglądzie zdobyliśmy drugą nagrodę jury oraz nagrodę publiczności (www.rock-time.radioemiter.pl).

W tym czasie do zespołu dołączył saksofonista Patryk Cyran.

Latem 2005 zakwalifikowaliśmy się do konkursowej części największego w Polsce festiwalu muzyki reggae w Ostródzie (www.reggae.ostroda.pl). Na konkursie zdobyliśmy 1 nagrodę, za co otrzymaliśmy nagrodę pieniężną, oraz możliwość nagrania singla w Polskim Radiu Olsztyn oraz jego wydanie i wypromowanie przez Positive Music Promotion. Jest to jak do tej pory nasze największe osiągnięcie. Jednak z nagraniem singla/płyty postanowiliśmy jeszcze jakiś czas poczekać.

W październiku 2005 wygraliśmy jeden z koncertów z cyklu Młode Wilki - Rebelia który odbył się w warszawskim klubie Stodoła. Tym samym zakwalifikowaliśmy się do finału tej edycji na którym w grudniu 2005 r. zdobyliśmy 3 nagrodę. Niesamowite przeżycie...

Od stycznia do maja 2006 roku nagrywaliśmy nasz pierwszy krążek w Czeskim studio nagrań A6 w Trincu. Debiutancka płyta została wydana z końcem czerwca nakładem wytwórni Zima Records oraz Positive Music Promotion.

W lipcu 2006 zespół opuścił saksofonista Patryk Cyran, a zastąpił go Radek Drobczyk (Hakan).

Druga połowa 2006 roku oraz cały rok 2007 to koncertowanie i promowanie płyty Jednosłowo.

Przez cały rok 2006 logistyką i organizacją koncertów zajmował się Adam Ledwoń (Piboy). Dziękujemy Ci Adamie z całego serca! Od roku 2007 funkcję tę przeją nasz wokalista Rafał Karwot.

We wrześniu 2007 roku nastąpiła kolejna zmiana w naszych szeregach. Zespół opuścił klawiszowiec Marcin Wacławczyk a zastąpił go Dawid Krótki.

Koniec roku 2007 oraz pierwsza połowa 2008 to koncerty i powoli przygotowania do nagrywania nowej płyty. Ostatni koncert w 2008 roku zagraliśmy 28 lipca na naszym festiwalu Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim. Od tej daty aż do końca roku pracowaliśmy nad nową płytą.

W listopadzie 2008 roku wszedliśmy do studia nagrań Fonoplastykon we Wrocławiu i pod okiem Gieni i Marcina Borsa zarejestrowaliśmy 11 utworów, które wydaliśmy w styczniu 2009 roku pod nazwą Salut. 30 stycznia odbyła się premiera tego krążka i zarazem wznowienie koncertowania...

Geneza słowa tabu - w religiach ludów pierwotnych zakaz podejmowania różnych działań lub też wypowiadania pewnych słów. Przekonanie o wartości i celowości takich zachowań wynika z wiary, że są one święte w sensie rytualnym. Wskutek złamania tabu następuje stan skażenia związany z odpowiednimi sankcjami, głównie ze strony sił nadprzyrodzonych.bar

Albumy


1. Jednosłowo - debiutancki album zespołu TABU wydany w 2006 roku. Wytwórnia: PMP(Positive Music Promotion) & Zima Records. Materiał jednosłowo było podsumowaniem dotychczasowej działalności oraz ponad dwuletnich poszukiwań muzycznych zespołu, które przekładają się na różnorodność styli muzycznych, zawartych na krążku.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Daptro
 2. I Tell You
 3. Wojownik
 4. Dziękuję Ci Jah
 5. Love Fill My Soul
 6. Słoneczne
 7. Sarny
 8. Uciekam
 9. Everybody Knows
 10. Tyle Mam feat. Grizzlee SINGIEL 2007
 11. Jedno Słowo2. Salut - Zima Records; luty 2009. Płyta Salut to jednocześnie kontynuacja i szukanie, to prawda i kłamstwo, z którymi człowiek spotyka się na co dzień. Muzyka na niej zawarta odwzorowuje różnorodność charakterów całego zespołu. Bardzo charakterystycznym elementem krążka są mocno brzmiące, niebanalne motywy sekcji dętej. Płyta z pewnością różni się od wychodzących w w tamtym czasie głośnych dancehallowych produkcji, stawia ją to w swoim własnym miejscu na polskiej scenie reggae. Salut to kolejny krok zespołu, krok na pewno nie ostatni!

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Bang Bang
 2. Salut SINGIEL 2009
 3. Zabierz Mnie Stąd
 4. Tlen
 5. Mam Dość
 6. Prawda
 7. Fiz
 8. Bez Słów
 9. Ludzie
 10. Argumenty
 11. Tabone feat. Bob One3. Endorfina - prapremiera miała miejsce już 28 lipca na festiwalu "Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi" w Wodzisławiu Śląskim, natomiast premiera sklepowa 8 sierpnia.

Każdy kolejny album Tabu jest inny i taka też jest ich trzecia płyta "Endorfina", w skrócie można powiedzieć o niej - eklektyczna bomba reggae.Album to mieszanina różnych stylów muzycznych, dla których podstawą jest energetyczne roots reggae, charyzmatyczny wokal oraz przede wszystkim wulkaniczna sekcja dęta. Płytę cechuje bogate instrumentarium, dotąd niegoszczone w nagraniach zespołu.

Album zawiera 11 premierowych utworów, w tym przeboje: "Jak dobrze Cię widzieć", "Nie chcę umierać", czy "Marzenia".

Krążek ukazał się nakładem Lou&Rocked Boys. Gościnnie na płycie wystąpili: Grizzlee, Cheeba i Skorup, którzy dodali utworom smaku i niezbędnego kolorytu. Za produkcję płyty i jej realizację odpowiedzialny był Andrzej "Gienia" Markowski, natomiast za mix oraz mastering: "Gienia" oraz Marcin Bors. Okładkę zaprojektował Tomasz Krawczyk.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Jak dobrze Cię widzieć
 2. Nie chcę umierać
 3. Naga prawda feat. Skorup
 4. Nie ma wyjścia
 5. Kończy się dzień
 6. Chodź ze mną
 7. Nie bój się
 8. Mam to
 9. Marzenia feat. Cheeba & Grizzulah
 10. Ona to wie
 11. Tysiące mil


bar

Skład


 • Rafał Karwot - śpiew
 • Marcin Suchy - gitara, śpiew
 • Kamil Machulec - gitara
 • Łukasz Kulikowski - bas
 • Kamil Wójcik - perkusja
 • Adrian Burczy - instr. klawiszowe
 • Marcin Nyrek - puzon
 • Kacper Skoneczny - trąbka
 • Radosław Drobczyk - saksofon
 • Piotr Szczypiorski - technik, akustyk


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj