undo
Vavamuffin
Historia


Vavamuffin

Vavamuffin - powstało w lutym 2003 w Warszawie (warszawskich Siekierkach), jest związany z wytwórnią Karrot Kommando od 2004 roku. Vavamuffin to połączenie dwóch słów: jamajskiego "raggamuffin" oznaczającego styl śpiewania, nawijania i "vava" czyli po prostu Warszawa. Jest to zespół grający muzykę reggae oraz raggamuffin z elementami dub i dancehall. W skład zespołu wchodzą zarówno debiutanci jak i utytułowani już zawodnicy polskiej sceny reggae.

W kwietniu 2005 ukazała się debiutancka płyta "Vabang!" wydana przez Karrot Kommando. Płyta ta została nagrodzona jako Najlepsza płyta polska oraz Najlepszy polski debiut płytowy. Vavamuffin intensywnie koncertuje w kraju i za granicą. Na swoim koncie mają kilkaset koncertów, od małych klubowych sali po występy przed na tak znanych imprezach jak Przystanek Woodstock. Kraje jakie odwiedzili to: (USA, Etiopia, Włochy, Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania).

Latem 2005 Vavamuffin wziął udział w sopockim festiwalu TOPtrendy. W plebiscycie magazynu Free Colours zespół zajął pierwsze miejsce w kategorii Polski zespół lub wykonawca 2005 roku oraz trzecie w kategorii Największa polska muzyczna nadzieja. W lipcu 2006 roku grupa zagrała na Przystanku Woodstock w Kostrzynie Nad Odrą. 20 października 2006 roku ukazała się druga płyta, zawierająca remiksy piosenek z Vabang! - Dubang!. Natomiast 23 października 2007 roku w czasie koncertu w klubie Palladium, miała miejsca premiera trzeciego albumu "Inadibusu". 4 kwietnia 2008 roku Vavamuffin zagrali w warszawskiej Stodole koncert z okazji pięciolecia zespołu. Z tej samej okazji wydany został singel "Radio Vavamuffin". Kalejna data - 13 sierpnia 2010 - i kolejny wielki sukces. Ukazałą się czwarta płyta(trzecia studyjna) zespołu pod nazwą ">Mo'better rootz".

Koncerty Vavamuffin charakteryzuje niezwykła żywiołowość, może dlatego cieszą się takim powodzenie wśród fanów.bar

Albumy


1. Vabang! - debiutancki album zespołu Vavamuffin. Zawiera 15 utworów utrzymanych w rytmach reggae i raggamuffin. Został wydany przez Karrot Kommando 6-go kwietnia 2005r. Płyta była bardzo dużym wydarzeniem na polskiej scenie reggae. Została nagrodzona m.in. w plebiscycie magazynu Free Colours jako Najlepsza płyta polska oraz Najlepszy polski debiut płytowy, a aż 4 piosenki z niej znalazły się w pierwszej siódemce kategorii Najlepsza polska piosenka.

Zespół Vavamuffin z gracją prezentuje w albumie swoją żywiołową muzykę osadzoną w ramach gatunku raggamuffin, czy też modern roots oraz obfitującą w elementy klasycznego reggae i dancehall'u. Tekst nasycony jest klimatem warszawskiej ulicy. Muzycy bawią się w nim formą i pokazują, że znakomicie pasuje ona do typowych tematów reggae. Wśród specjalnych gości na płycie pojawiają się między innymi Activatior Mario Dziurex, Dj Feel-X, sekcja dęta legendarnego Daab'u oraz zmysłowe żeńskie trio wokalne krakowskiego Duberman'a. Vabang! to doskonała propozycja między innymi dla wszystkich fanów Sidneya Polaka. Doskonałe i spontaniczne reggae niczym z Jamajki.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Bless
 2. Jah jest Prezydentem
 3. I Give You One Love
 4. Babilon da Bandit
 5. Paragon
 6. VavaTo
 7. Sekta ukazał się również singel 7' Sekta, 2006, Karrot Kommando
 8. Tradition
 9. Serce
 10. Paramonov
 11. Smoking
 12. To on!
 13. Chwilunia
 14. With Me One Love RMX by Activator Mario Dziurex
 15. Horn's Heart RMX by Tom Horn

2. Dubang! - 9 listopada 2006-go światło dzienne ujrzała druga płyta warszawskiej formacji Vavamuffin. Album składa się z 14-oma zremiksowanymi piosenkami, które wcześniej ukazały się na płycie Vabang!. Są to ponowne interpretacje znanych producentów i twórców, zarówno polskich jak i europejskichscen Reggae, Dub, Hip-Hop i Jungle. Wydawcą oczywiście pozostało Karrot Kommando. Okładkę Dubang! zaszczycają swoimi przydomkami artyści i współtwórcy takich projektów jak Zion Train, Kaliber 44, BR Stylers, Warszafski Deszcz, Nucleus Roots czy Jah Free.

Sam zespół również pochylił sie nad własną kompozycją "Bless" przenosząc ją na Jamajkę lat 65-tych. Oto wszyscy producenci i artysci, którzy zdecydowali sie wziąć udział w tym projekcie czyli po prostu Tracklista.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Jah jest prezydentem RMX by Activator Mario Dziurex
 2. Sekta (Positive Vibration MIX RMX by Perch (Zion Train)
 3. Chwilunia RMX by Kadubra
 4. Serce (dub version) R MX by P. Lush & P. Teck (Nucleus Roots)
 5. Paramonov RMX by DJ Zero
 6. Jah jest prezydentem (Bengali Mix) RMX by Michał "Lubay" Lubiszewski
 7. To On (beatbox version) RMX by TikTak
 8. Paragon (In Dub) RMX by Antonio & Paolo from BR Stylers as Earthground Combination
 9. Serce RMX by Jah Free
 10. Jah jest prezydentem (Klang RMX) RMX by DJ Feel-X (Kaliber 44, MADCREW)
 11. To On (vocal version) RMX by P. Lush & P. Teck (Nucleus Roots)
 12. VavaTo RMX by DJ Mario (Warszafski Deszcz)
 13. Fatal Error RMX by DJ Disco'n'ected
 14. Bless Jamaican Jazz RMX by Vavamuffin

3. Inadibusu - trzecia płyta zespołu Vavamuffin. Zawiera 14 utworów oraz dodatkowo intro i outro. Można tam odnaleźć brzmienia reggae, raggamuffin, dancehall. Płyta została wydana przez Karrot Kommando w 2007. Autorem okładki jest Artur Dobrowolski. "Inadibusu" zostało zrealizowane i wyprodukowane w warszawskim KingsTone studio przez duet Juniorbwoy.com oraz Vavamuffin.

Premiera płyty miała miejsce w warszawskim klubie Palladium, gdzie odbył się także koncert (w ramach trasy Karrot-Tour) promujący "Inadibusu". Przed ukazaniem się płyty członkowie Vavamuffin opublikowali singel "Hooligan Rootz", który zajmował wysokie miejsce na liście przebojów Radia Bis oraz Radia Kampus. Na krążku usłyszym gościnnie muzyków z takich krajów jak: Jamajka, Niemcy, Serbia.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Intro by Hornsman Coyote
 2. Vavamuffin on the road feat. Rastuch
 3. Oriento
 4. Supamolly
 5. Equal rights
 6. Hooligan Rootz
 7. Recharge feat. Sis Liiza
 8. Poland story
 9. Amazonian recall
 10. Rub rumor
 11. Natasha from Rush'yah
 12. Prawda policyjna
 13. Baaba feat. The Yellow Horns
 14. Poor people feat. Daddy Freddy
 15. Dabuday
 16. Outro by Hornsman Coyote

4. Mo' Better Rootz - czwarta płyta, a trzeci album studyjny grupy Vavamuffin. Wydany 13 sierpnia 2010 przez Karrot Kommando. Zawiera 14 utworów.Płyta jest swoistym podsumowaniem ostatnich trzech lat działalności zespołu. Znajdziemy w niej nutkę wypraw zespołu do Etiopii, Stanów Zjednoczonych, Włoch czy Skandynawii. Na krążku zawarte są też typowe warszawskie akcenty ragga, reggae, roots reggae, dancehall.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Koronowane głowy
 2. Z samego dna
 3. Nowy dzień
 4. Drug Squad Collie
 5. Cel Pal feat. Vienio
 6. African Dancehall
 7. Bez piątala bal
 8. Barbakan
 9. Japa fizjonomia
 10. Addis Fever
 11. Radio Vavamuffin
 12. Daj mi to
 13. Alladyn
 14. Yabby You

5. Solresol - 6. kwietnia 2013 eoku nakładem Karrot Kommando ukazała się Solresol - piąta płyta Vavamuffin, grupy, której reggae'owa wibracja płynnie splotła się z duchem Grzesiuka i energią Warszawy, czyniąc zespół filarem polskiej sceny oraz doskonałą wizytówką Polski na świecie.

Solresol to nazwa sztucznego języka, który opiera się na gamie muzycznej – mówi w wywiadzie dla Klubu Żak Pablopavo. - To był jeden z pomysłów stworzenia języka ponadnarodowego, czegoś w rodzaju esperanto, co nawiązuje do naszej twórczości: wywodzimy się z pewnego miejsca i kultury, ale chcielibyśmy żeby nasza muzyka do wszystkich, niezależnie od koloru skóry, narodowości i poglądów politycznych.

Język Solresol to język sztuczny opracowany w 1817 roku przez Francuza Jeana François Sudre. Opiera się on na skali muzycznej, wyrazy składają się z (1-4 nut). Wyrazy tworzone w tym języku składają się z muzycznych sylab i mogą być zapisywane w postaci dźwięków, kolorów, na pięciolinii lub za pomocą gestów.

okladka płyty

Lista utworów:

 1. Balsam feat. Macka.B
 2. Wektor
 3. Radical Rootsman
 4. Skit feat. Cheeba
 5. Nie pękaj!
 6. Za tobą i za mną
 7. Odrobina tej radości
 8. Skit feat. Original Guerrero
 9. Gra gitara
 10. Pędź precz!
 11. Skit feat. Diego
 12. Pa na tego typa
 13. Ruff & Tuff
 14. Skit feat. Junior Stress
 15. Time to wake up!
 16. Że warto


bar

Skład


 • Pablopavo - wokal
 • Reggaenerator - wokal
 • Gorg - wokal (niski)
 • Emili Jones - bas (od czerwca 2005; wcześniej Primo Rebel)
 • Jahcob Junior - perkusja
 • Raffi Kazan - gitara
 • Mothashipp - syntezatory, piano
 • Dubbist - sampler, gramofony
 • Barton - dub master (syntezator)


bar

Strony zespołu
bar

Posłuchaj