Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-05

Bethel

Zespół Bethel powstał we Wrocławiu w grudniu 2006 roku dzięki Grzegorzowi Wlaźlak. Początkowo grupa działała pod nazwą Sacrum skupiał trzy osoby, które połączyła miłość do muzyki i chęć wspólnego tworzenia.

Kolejne próby i koncerty przynosiły zmiany w składzie, który w rekordowym okresie tworzyło 11 młodych osób. W tym czasie ewoluowała też twórczość Bethel, cały czas jednak czerpiąc z muzyki reggae i rozmaitych jej podgatunków. Zmianie uległa również nazwa zespołu na Bethel, zaczerpnięta przez wykonawców z Biblii. Dziś na koncertach Bethel można zarówno poskakać przy rytmach szybkiego ska, jak i kołysać się przy łagodnym roots reggae i dubie.

Bethel może poszczycić się wieloma osiągnięciami oraz nagrodami zdobytymi na polskich festwialach. W 2007r. zajął III miejsce na „Rock Style Festiwal” organizowanym w Oleśnicy. Rok później, w II edycji tego festiwalu, zdobył II miejsce. W czerwcu 2009r. Bethel uzyskał wyróżnienie w VII edycji festiwalu „Around The Rock” organizowanego w Czerwionce-Leszczynach.

Rok 2010 okazał się przełomowy w karierze zespołu, który nie tylko zagrał 80 koncertów w ramach trasy „Positive Bethel Tour 2010”, ale także zdobył wiele prestiżowych wyróżnień. W maju Bethel otrzymał nagrodę publiczności podczas GranPrix Festiwalu Fama we Wrocławiu. W lipcu wygrał festiwal Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim. Miesiąc później uzyskał tytuł Honorowego Laureata podczas finału Festiwalu Fama w Świnoujściu. Zespół wyróżniono tam za wysoki poziom wykonawczy. Zwieńczeniem roku była premiera debiutanckiego albumu zespołu pt. Muzyka Serc, którego pierwszy singiel Zabrali mi skrzydła promowano m.in. w programie Kuby Wojewódzkiego.

W sierpniu 2011 roku Bethel zagrał na małej scenie Przystanku Woodstock. Występ ten został dobrze przyjęty przez publikę, która rok później, głosując w ramach plebiscytu „Złoty Bączek”, umożliwiła zespołowi występ na dużej scenie dla kilkuset tysięcy osób. Do zespołu dołączył Damian Kluźniak grający na instrumentach klawiszowych.

Przełom lat 2012/2013 przyniósł zmiany personalne. Z zespołu odszedł gitarzysta Filip Sekieta oraz perkusjonalista Marcin Drab. Do współpracy zaproszono Szymona Chudego. Po kilkudziesięciu wspólnych koncertach zespół zadecydował o gotowości do nagrania kolejnego albumu, który w listopadzie 2013 zarejestrowano w gdańskim studio Custom34. Gościnnie na płycie pojawił się zespół Enej oraz Luxtorpeda.

 

Skład:

- Grzegorz Wlaźlak - wokal, gitara

- Magda Dachowska - gitara basowa

- Robert Dachowski - perkusja

- Konrad Możdżeń - perkusjonalia

- Piotr Zarówny - trąbka

- Eryk Nowak - instrumenty klawiszowe


Dyskografia

Muzyka Serc
Debiutancki album polskiego zespołu Bethel. Wydawnictwo ukazało się 13 listopada 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej Lou’n’ Rocked Boys. Krążek uzyskuje bardzo dobre opinie na szerokim rynku muzycznym.
Lista utworów:
 1. Energia
 2. Muzyka Serc
 3. Kochaj Życie
 4. Love Song
 5. Zabrali mi skrzydła
 6. Przeklęte miasto
 7. Stacja Babilon
 8. Nieścisłości
 9. Otwieraj
 10. Jesteś moim życiem
 11. Skafander
Muzyka Serc

Dobrze, że jesteś
Dobrze, że jesteś to tytuł drugiego, studyjnego krążka wydanego przez wrocławską grupę Bethel. Najnowszy album jest odbiciem ponad siedmiu lat intensywnego koncertowania, podczas których załoga zdobywała niewiarygodny bagaż doświadczeń. 12 utworów, znajdujących się na tej płycie obfituje w nowe pomysły i ciekawe aranże, którymi zespół chciałby się podzielić zarówno ze starymi fanami, jak i z osobami, które usłyszą go po raz pierwszy. Ponad dwa tygodnie spędzone na intensywnej pracy w gdańskim studio Custom34 oraz sumienna praca wszystkich osób zaangażowanych w powstanie tego krążka sprawiają, że w Waszych rękach znalazło się dokładnie to, co BETHEL chce Wam przekazać. Oprócz utworów, które można już było usłyszeć na koncertach, na płycie znajdują się także zupełnie nowe kompozycje. Zawartość drugiej płyty zespołu BETHEL po raz kolejny stanowi istną mieszankę gatunków: od pulsującego roots reggae, poprzez energiczne ska, kończąc na solidnych brzmieniach w klimacie raga. Ponownie dołożono wszelkich starań, aby zawrzeć na płycie potężną dawkę energii, którą BETHEL zapewnia podczas wszystkich swoich koncertów. Nie brak, również, niespodzianek takich jak gościnny występ kolegów z zespołu Enej oraz potężne głosy, których użyczyli członkowie Luxtorpedy. Zarówno warstwa muzyczna, jak i tekstowa to nie tylko zaproszenie do wspaniałej zabawy, ale także ukazanie, jak ważny w naszym życiu jest drugi człowiek.
Lista utworów:
 1. Dobrze, że jesteś
 2. Jedna miłość feat. Luxtorpeda
 3. Czas wspomnień
 4. Cuda
 5. Rzeki
 6. Noc feat. Lolek i Mynio (Enej)
 7. Nie oddam Cię
 8. We Wanna Fight
 9. Trzeźwy umysł
 10. Pomiędzy niebem, a ziemią
 11. Sam na sam
 12. Tyle dróg
Dobrze, że jesteś