Słownik terminów reggae/rasta

Afro

Naturalna fryzura lub sposób ułożenia włosów. Są to włosy długie i kręcone, ułożone stercząco.  Fryzura tworzona jest przez czesanie włosów od skóry głowy za pomocą specjalnego grzebienia zwanego pick afro, dzięki czemu włosy rozciąga się od głowy w duży, zaokrąglony kształt, podobny do chmury, piłki lub nawet kuli. Włosy z brzegu rozstawione są na boki, a te pośrodku ku górze.

U osób posiadających włosy naturalnie kręcone lub proste, afro zwykle tworzy się i utrwala przy pomocy kremów, żeli lub innych płynów utrzymujących włosy w miejscu Fryzura szczególnie popularna była u Afroamerykanów w późnych latach 70.


Afro Ula

Afro UlaUla „Afro” Fryc jest najbardziej utytułowaną tancerką dancehall’ową w Polsce i jedną z najbardziej docenionych w Europie i na świecie. Jest jedną z prowodyrek tego tańca w naszym kraju i z pewnością osobą, która promuję ten gorący i zjawiskowy taniec w bardzo intensywny i profesjonalny sposób. Z roku na roku zdobywa nowe doświadczenie i wkłada bardzo dużo siły i determinacji w rozwój swój oraz swoich podopiecznych. Poprzez pokazy i warsztaty prowadzone na terenie Polski jak i również za granicą, poszerza wiedzę ludzi na temat pięknej sztuki jaką jest dancehall.


Afroamerykanie

African Americans, również Afro-Americans, Black Americans - Amerykanie pochodzenia sub-saharyjskiego. W głównej mierze są potomkami sprowadzanych od XVII do XIX wieku jako niewolnicza siła robocza Afrykanów, reszta wywodzi się z późniejszej imigracji z krajów Afryki oraz Karaibów i Ameryki Łacińskiej (gł. z Jamajki, Haiti i Dominikany).

Termin spopularyzowany przez Malcolma X w latach 60. XX wieku, który wybrał ten właśnie sposób mówienia o czarnoskórych mieszkańcach Ameryki Północnej, aby zastąpić nim popularne Negro oraz kilka innych określeń o nacechowaniu negatywnym.


Babilon

Babilon to miejsce znane z Biblii, często wykorzystywane w rastafariańskiej symbolice. Termin zaczerpnięty został z Apokalipsy św. Jana i jest określeniem wszelkiego zła. Władze, grzesznicy i ludzie goniący za pieniądzem są według Rasta Babilonem oni sami uważają, że są przeciwwagą dla tego co babilońskie.


Banjo

Instrument strunowy z grupy szarpanych. Banjo posiada okrągłe pudło rezonansowe przypominające tamburyn. Struny (4-8) rozpięte są wzdłuż gryfu z progami. W banjo 5-strunowym piąta struna(krótsza) traktowana jest jako struna burdonowa i strojona jest od połowy gryfu. Banjo odgrywa podstawową rolę w jamajskiej muzyce mento.


Bęben

Instrument muzyczny z grupy membranofonów. Składa się z walcowatego korpusu rezonansowego i 1 lub 2 membran. Dźwięk wydobywa się uderzając w membranę bębna pałkami, specjalnymi szczoteczkami, dłonią lub palcami, a także w wyniku jej pocierania. Bęben pochodzi z epoki neolitycznej i należy do najstarszych instrumentów świata.


Beef

Pochodzi z angielskiego i oznacza kłótnię, sprzeczkę. Jest to rodzaj konfliktu na tle artystycznym związany z szeroko pojętą kulturą hip-hop, dotyczy on zarówno DJ’ów, MC jak i wytwórni płytowych. Beef składa się z co najmniej 2 dissów (wyzwisk). Swoimi korzeniami sięga wczesnych lat 70. XX wieku. Zapoczątkowany był przez nowojorskich DJ’ów, którzy występując w czasie swojego występu zachęcali uczestników do zabawy, jednocześnie podsycając entuzjazm zgromadzonych negatywnymi uwagami na temat innych wykonawców oraz zachwalaniem własnych umiejętności i osiągnięć.


Big Up

Wielki szacunek.


Binghi man

Ortodoksyjny Rastafarianin.


Bless

Termin używany najczęściej jako błogosławieństwo lub jako pozdrowienie, podziękowanie, a także jako pochwała.


Blunt

Wyrób przypominający wyglądem papierosa, który jest wypełnionego suszem z konopi, zwykle pomieszanym z tytoniem. Ustnik zazwyczaj wykonywany jest z kawałka zwiniętej tekturki, bądź zastępuje się go fragmentem papierosa.


Bob Marley

Bob MarleyRobert Nesta „Bob” Marley - jamajski muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, który rozpropagował muzyczny styl reggae inspirując się gatunkiem ska, związany z ruchem Rastafari.

Urodził się 6 lutego 1945 r. we wsi Nine Miles w Saint Ann na Jamajce. Jego ojciec, Norval Marley, był białym oficerem armii brytyjskiej, a matka, Cedella Booker, jamajską piosenkarką i pisarką. 10 lutego 1966r Bob ożenił się z Ritą Anderson. Jego życie było aktywne, lecz bardzo krótkie - zmarł w wyniku przerzutów choroby nowotworowej do płuc i mózgu. Inwazja nowotworu zaczęła się od stopy, na palcu której wykryto czerniaka złośliwego.

W lipcu 1977 roku artysta odniósł kontuzję podczas gry w piłkę nożną. Rana nie została do końca zaleczona. Przekonania religijne sprawiły, że Marley nie chciał  Bob zgodzić się na amputację zakażonego palca u nogi (niektórzy Rastafarianie głoszą jedność ciała, uważając, że amputacja jest grzechem). Wkrótce u muzyka wykryto nowotwór skóry. W 1980 roku Marley zasłabł podczas joggingu w nowojorskim Central Parku. Okazało się, że zaatakowane przez nowotwór zostały płuca, żołądek i mózg. Marley wierzył, że jego wiara zapewni mu wieczne życie, pomimo nowotworu (ostatecznie jednak palec u nogi został amputowany). Był także przekonany, że lekarze to sami oszuści, którzy udają, że mają moce szamańskie. Brał także pod uwagę, że amputacja wpłynie na jego zdolności do tańca oraz na jego karierę w momencie, kiedy był blisko wielkiego sukcesu. Był operowany w celu wycięcia komórek nowotworowych. Jego choroba była ukrywana przed publicznością; zmarł 11 maja 1981. W 1994 roku Bob Marley został wprowadzony do Rock’n’Roll Hall of Fame.

Marley był szeroko znany z poświęcenia się Rastafari. Pobierał nauki od Mortimer Planner’a, uznanego jako jednego z ideologów tego ruchu. Był de facto czyli misjonarzem Rastafari (jego działania i teksty piosenek sugerują, że czynił to w pełni świadomie), przyczynił się do zwrócenia uwagi międzynarodowej na ten ruch.


Bobo Ashanti

Inne terminy to Bobos lub Bobo Dreads. Jest jeden z trzech domów Rastafari. Jego członkowie uważają, że większość niewolników zabranych na Jamajkę pochodziło z plemienia Ashanti z Kumasi w Ghanie, którego oni są potomkami. Ruch Bobo Ashanti założony został przez księcia Emmanuela Charlesa Edwardsa na Jamajce około roku 1950. Sam książę uważany był za proroka. Bobo uważają że konieczna jest repatriacja wszystkich czarnych do Afryki. Uważają też że powinni oni otrzymać odszkodowania za niewolnictwo. Mają dość odmienny ubiór: długie szaty i bardzo ciasno zawinięte turbany. Ich komuna ma własną odrębną konstytucję, a oni sami mają dość oryginalny styl życia, który ściśle odnosi się do Starotestamentowego Prawa Mojżeszowego. Kobiety nie mogą uczestniczyć w przygotowywaniu jedzenia w trakcie menstruacji. Mogą podawać jedzenie gościowi, ale nigdy nie mężczyźnie Bobo.


Bongo

Rodzaj fajki wodnej przeznaczonej do palenia ziół takich jak konopie siewne, tytoń, marihuana oraz takich substancji jak: metamfetamina, czy crack.

Podstawą działania jest wdychanie powietrza przez urządzenie, co powoduje wypełnienie komory dymem, który najpierw jest przefiltrowany przez wodę. Bongo umożliwia uzyskanie dymu w zupełnie inny sposób, w porównaniu do zwykłej fajki lub jointa. Większość fajek wodnych jest zaprojektowana tak, by ochłodzić dym zanim wejdzie do płuc, lub wytworzyć dużo dymu do szybkiego inhalowania.


Bongosy

Instrument kubański składający się z dwóch na stałe połączonych ze sobą bębenków o jednakowej wysokości korpusu i różnych średnicach. Korpus oryginalnych bongosów wykonany jest z klepek drewnianych, a jednostronnie naciągniętą membranę stanowi skóra kozła (obecnie występują naciągi ze skóry bizona, kozła, cielaka, a nawet naciągi syntetyczne odporne na wahania temperatur i wilgotności powietrza). Korpus ma kształt walca lub stożka ściętego. Wysokość korpusu wynosi od ok. 14 do 20 cm, średnica mniejszego bębenka 12–15 cm, większego 16–20 cm. W instrumentach ludowych skóra przybita jest do korpusu gwoździami. Aby ją odpowiednio naciągnąć, podgrzewa się ją przed użyciem. Współczesne bongosy zaopatrzone są w metalową obręcz i śruby naciągowe, pozwalające na regulację napięcia membrany, jednak po skończonej grze powinno się rozluźnić skórę.


Bwoy

Chłopak, mężczyzna.


Chant

Angielska pieśń sakralna, z której wyewoluowały kantyczka i psalm. W chancie nuty nie miały ustalonej wartości, lecz były dostosowane do długości śpiewanego słowa. Ten rodzaj pieśni stosowany jest w muzyce Nyabinghi.


Cheeba

Marihuana.


Chune

Piosenka, którą się bardzo lubi


Congas

Nazwa zwyczajowa to kongi. Jest to rodzina bębnów kubańskich wywodzących się z Afryki. W odróżnieniu od większości afrykańskich bębnów kong nie robi się z wydrążonych pni drzew, lecz, na podobieństwo beczek, z listew. W konstrukcji kongi możemy wyróżnić dwa główne elementy – opisany już korpus oraz naciąg, na który składa się naturalna lub syntetyczna (nasączona syntetycznymi środkami) skóra, przymocowana metalową obręczą.

Pełny zestaw kong to cztery bębny (Nino, Quinto, Conga i Tumba). Zazwyczaj grając na nich solo lub włączając do zestawu „przeszkadzajek” perkusyjnych, gra się na trzech (Quinto, Conga i Tumba). W orkiestrach lub większych składach perkusyjnych role są jasno podzielone i stosuje się jeden, najwyżej dwa bębny, dowolnego typu.

Technika gry na kongach nie jest prosta i wymaga wielu ćwiczeń. Gra się na nich dłońmi, używając czasem pałeczki podobnej do tej używanej przy grze na zestawie perkusyjnym.

Kongi są integralną częścią tradycyjnej kubańskiej kultury i muzyki. Są one używane równie często w klubach, na koncertach jak i w trakcie seansów religijnych.

Obecnie kongi można usłyszeć w wielu gatunkach muzycznych, od jazzu poprzez rock i reggae, a także we współczesnej muzyce poważnej.


Crew

Ekipa, załoga.


Culture jamming

Culture jamming (polskie odpowiedniki to zagłuszanie fal kultury bądź zagłuszanie kultury) indywidualistyczna postawa odwrotu od wszelkich form mentalności stadnej - włączając w to wszelkie ruchy kulturowe, polityczne czy społeczne. Z definicji culture jamming nie jest więc traktowane jako ruch. Zjawisko culture jamming trudno zdefiniować zarówno w odniesieniu do jakiegoś specyficznego politycznego stanowiska czy przekazu, jak i w odniesieniu do stanowiska czy przekazu kulturowego. Za wspólny wątek łączący różnorodne zjawiska culture jamming uznać można pragnienie wyśmiania czy zażartowania z homogenicznej natury kultury popularnej, często z użyciem niekonwencjonalnych form komunikacji czy interwencji w publiczne wydarzenia oraz w usankcjonowany dyskurs (geurilla communication). Culture jamming może być zdefiniowane jako ruch artystyczny, aczkolwiek również taka definicja nie obejmuje całego spektrum działań określanych tym terminem. Culture jamming charakteryzowane jest często jako forma działalności publicznej, będącej w opozycji do komercjalizmu oraz wszelkiej idei kreowania kultury korporacyjnej. Powyższa definicja jest jednak również zbyt wąska, aby objąć wszystkie jego działania.

Do celów culture jammingu zaliczyć można:

- Dobry ubaw (i zachęcanie do tego innych) kosztem dominujących nurtów społecznych.

- Prowokowanie do zaangażowania obywatelskiego oraz nawiązywania więzi społecznych.

- Rozbudzenie poczucia fascynacji środowiskiem życia, zainspirowane przez zamierzoną dwuznaczność technik culture jammingu, które w założeniu mają pobudzać zdolność do samo refleksji i niezależnego myślenia.


Cybuch

Słowo pochodzi z tureckiego i oznacza czubek. Jest to podłużna, rurkowata część fajki łącząca główkę z ustnikiem. W zależności od typu fajki cybuch może być łączony z główką, lub być stanowić z nią monolit (np. w klasycznych fajkach wrzoścowych). Ustnik może być przymocowany do cybucha (na sztywno lub elastycznie) lub stanowić jego specjalnie ukształtowane zakończenie.


Daggering

Z ang „dagger” oznacza sztylet. Jest to forma tańca pochodzącego z Karaibów, tańczonego do muzyki dancehall. Taniec łączy w sobie mocno seksualne oraz szalone formy ruchu. Styl ten obecny jest w jamajskim dancehallu od wielu lat, jednak dopiero od niedawno przyjęła się nazwa daggering. Rozwój tańca postępuje na tyle mocno, że niektórzy artyści postanowili tworzyć muzykę bezpośrednio pod ten styl: Pan Vegas, Aidonia, Vybz Kartel, Popcaan, Mavado.


Dancehall

Gatunek muzyki jamajskiej. Najbardziej erotycznym rodzajem tańca do tej muzyki jest daggering. Więcej w zakładce Dancehall


Dembow

Dembow jest gatunkiem karaibskiej muzyki popularnej pochodzącym z Jamajki. Został opracowany w latach 70. W połowie lat 90. zaczął wzbudzać zainteresowanie większego grona słuchaczy co ostatecznie doprowadziło do jego popularności w latach 2000. Głównym elementem muzyki dembow jest rytm, który przypomina nieco reggaeton i dancehall, ale z bardziej stałym i szybszym rytmem. Rytm i melodie w dembowie są proste i powtarzalne.


Diss

Rozwinięcie tego słowa pochodzi z języka angielskiego - disrespect - i oznacza obrazę. Jest to atak słowny kierowany w konkretną postać/artystę. Z dissem najczęściej można się spotkać podczas potyczek freestyle’owych. Diss polega na wytknięciu negatywnych cech przeciwnika, naśladowaniu jego stylu lub na przekształcaniu fragmentów jego twórczości w sposób obnażający ich słabości.


Djembe

Etniczny, muzyczny instrument perkusyjny z Afryki stanowiący rodzaj kielichowego jednomembranowego bębna. Membrana Djembe zrobiona jest zazwyczaj ze skóry koziej lub rzadziej z bydlęcej, naciągniętej za pomocą specjalnie splatanego sznura bądź śrub. Istnieją także modele bez możliwości strojenia.


Don’t Worry, Be Happy

Tytuł piosenki jazzowej, autorstwa Bobby’ego McFerrina. Jej tytuł dosłownie oznacza: Nie martw się, bądź szczęśliwy. Niektórzy błędnie uważają, że autorem tej piosenki był Bob Marley. W oryginalnym teledysku grali Robin Williams i Bill Irwin. Autorów tej piosenki zainspirował Meher Baba – Don’t worry, be happy było słynnym, powtarzanym przez niego powiedzeniem. We wrześniu 1988 roku, piosenka ta, przez dwa tygodnie miała status piosenki numer 1 na Billboard Hot 100. W 1989 roku Grammy Awards ogłosiły tę piosenkę Najlepszą piosenką roku.


Dready, dreadlocki

Rodzaj fryzury powstałej ze sfilcowanych pęków włosów na głowie, która wywodzi się z Nazireatu, a pierwsze wzmianki o nich pochodzą z ok. 2500 r. p.n.e. Dredy mają dla Rastafarian znaczenie duchowe, symbolizują one jedność z naturą, a także grzywę Lwa Judy. Niemniej jednak, nie trzeba mieć dredów, by podążać drogą Rasta. „You don’t haffi dread to be Rasta” głoszą słowa jednej z popularnych piosenek z kręgu Rasta.

Rastafarianie uznają tylko naturalne dredy. Dredy tworzy się zwykle tapirując grzebieniem i skręcając rękoma czyste, suche włosy. Nie są one od razu zbite, z czasem jednak stają się jednolite i nie można odróżnić w nich pojedynczych włosów. Istnieją też inne metody wykonania dreadów, takie jak filcowanie ostrą wełną warkoczyków albo prostych włosów, lub szydełkowanie (włosy wciąga się do środka natapirowanego pasma za pomocą szydełka). W zakładach fryzjerskich można także spotkać tzw. syntetyczne dredy (sztuczne) które jednak znacznie ustępują jakością naturalnym. Zarówno syntetyczne i naturalne dredy wymagają dużej higieny i długotrwałej pielęgnacji.


Dub

Jest to gatunek muzyki który wyrósł z reggae w 1960 roku i jest powszechnie uważana za podgatunek, choć już dawno zaczęła wykraczać poza zakres reggae.. Więcej w zakładce Dub.


Dubplate

Płyta gramofonowa prasowana o niedługim czasie nagrania, wydana przez producenta muzycznego lub DJ’a do jego własnego użycia. Pierwszymi płytami tego typu, były płyty reggae, dub, ragga i dancehall. Z upływem lat i pojawianiem się nowych styli muzycznych, termin ten rozszerzył się na nowe gatunki (mające w swych korzeniach muzykę reggae i dub). Selektorzy wykorzystują zebrane duplate’y podczas pojedynków soundsystemów. Czym większa ranga artysty, który nagrał dubplate dla soundsystemu, tym większy prestiż dla tego ostatniego.


Dwanaście Plemion Izraela

Odłam Rastafarian, powstały w 1968 roku, których założycielem był dr Vernon Prorok Gad Carrington. Propagował on wśród rasta zasadę czytania jednego rozdziału Pisma dziennie. Jest to najbardziej pokojowy i liberalny ruch spośród wszystkich rastafariańskich odłamów. Jego główna cecha polega na akceptowaniu Iessusa Kristosa (Jezusa Chrystusa) jako jedynego Odkupiciela i Pana. Rasta z 12 plemion uważają Hajle Selassie za bosko namaszczonego króla w prostej linii wywodzącego się od króla Dawida i Salomona, co jest zgodne z przekazami tradycji etiopskiej na temat historii tej najstarszej dynastii świata. Mimo, że jest uważany za osobę reprezentującą Iessusa Kristosa (Jezusa), nie jest samym Iessusem, ale przedstawicielem wiecznego dawidowego przymierza, które będzie spełnione wraz z powrotem Iessusa na ziemię. Członkowie tego ruchu mają wolną rękę w sprawie wyboru miejsca modlitwy, może to być zarówno kościół, jak i dom. Warto również zaznaczyć, że do tego właśnie odłamu należał Bob Marley. 12 Plemion Izraela miało swoją siedzibę w Kingston niedaleko studia Tuff Gong, w którym tworzył Bob Marley. W tej właśnie siedzibie rastafarianie spotykali się i modlili do Jah. Członkowie 12 plemion uważają się za potomków 12 synów Jakuba. 12 plemion podzielonych jest na 12 domów, a do każdego domu jest się przypisanym według znaku zodiaku.

Plemię

Miesiąc

Kolor

Napthali

Styczeń

Zielony

Joseph

Luty

biały

Benjamin

Marzec

Czarny

Reuben

Kwiecień

Srebrny

Symeon

Maj

Złoty

Lewi

Czerwiec

Purpurowy

Judah

Lipiec

Brązowy

Issachar

Sierpień

Żółty

Zebulon

Wrzesień

Różowy

Dan

Październik

Niebieski

Gad

Listopad

Czerwony


EP

(skrót od ang. Extended Play), potocznie: „EPka” i oznacza mini album. Symbolem tym określa się płyty muzyczne, które są zbyt długie by nazwać je singlem (do trzech utworów, poniżej 10 minut), ale jednocześnie zbyt krótkie by zakwalifikować je jako pełnoprawny album długogrający - LP


Etiopia

Flaga EtiopiiPaństwo w Afryce Wschodniej; graniczy z Dżibuti, Erytreą, Somalią, Kenią i Sudanem. powierzchnia: 1,104 mln km², 60,15 mln mieszkańców. Skład etniczny: liczne ludy semickie, m.in. Amharowie - 20-25%, Tigraj, Guragie, Tigra oraz kuszyckie, m.in. Afarowie, Galla, Oromo - 40%, Somalijczycy, Sidamo; chrześcijanie obrządku koptyjskiego Flaga Etiopi stanowią ok. 70% ogółu ludności, muzułmanie - 25%, pozostała mniejszość to wyznawcy animizmu; stolica: Addis Abeba, język urzędowy: amharski.

Warunki naturalne

Kraj wyżynny; w zachodniej części Wyżyna Abisyńska (najwyższy szczyt kraju - Ras Daszan, 4620 m n.p.m.), w południowo-wschodniej Wyżyna Somalijska, rozdzielone Rowem Abisyńskim. Rozciąga się od Morza Czerwonego do Wielkich Rowów Afryki; na północnym wschodzie Kotlina Danakilska (depresja do -116 m p.p.m.). Zróżnicowane piętra klimatyczno-roślinne, od wilgotno-gorącego (do 1600 m n.p.m.) do zimnego (ponad 2400 m n.p.m.), wystarczająca ilość opadów jedynie w górach i na sawannach (na południowym wschodzie).

Gospodarka

Etiopia jest słabo rozwiniętym krajem rolniczym. 90% ludności utrzymuje się z uprawy ziemi i hodowli bydła; dominuje produkcja na własne potrzeby, przede wszystkim zboża. Główne towary eksportowe: kawa (62% wartości eksportu) i bydło (13%). Długotrwałe, katastrofalne okresy suszy powodują zmniejszanie się pogłowia bydła i klęski głodu.

Historia

Znaleziska z czasów przedhistorycznych świadczą, że tu przypuszczalnie znajduje się jedna z kolebek ludzkości. W Etiopii ok. 2000 p.n.e. powstała cywilizacja, która przez Egipcjan nazywana była krainą Punt. W północnej części kraju od I w. n.e. istniało państwo Aksum, które upadło VIII-X w. godło wraz z rozprzestrzenianiem się islamu. Później powstawały i upadały różne państwa, trwały wojny z sułtanatami muzułmańskimi i dopiero Menelik II (1889-1913) zjednoczył kraj, wytyczył granice tworząc państwo pod nazwą Cesarstwo Etiopskie, które, obok Liberii, było najstarszym niezależnym państwem afrykańskim. W latach 1934-1941 Etiopia była okupowana przez Włochy. 1952 nastąpiło przyłączenie Erytrei. Wraz z upadkiem cesarza Hajle Syllasje I, który panował w latach 1930-1974, do historii odeszła monarchia. Obalenie w 1974 roku cesarza i przejęcie władzy przez rząd wojskowy spowodowało w 1975 zniesienie monarchii. Nowe władze od 1976 stawiały sobie za cel przekształcenie Etiopii w demokratyczną republikę o ustroju demokratycznym typu socjalistycznego. Następuje nacjonalizacja przemysłu, banków i częściowo ubezpieczeń. Jednak na przeszkodzie w realizacji reform politycznych i gospodarczych stanęło od 1976 roku nasilenie się walk z separatystami erytrejskimi, dążącymi do utworzenia odrębnego państwa. 1991 ugrupowania partyzanckie przejmują kontrolę nad Erytreą i w 1993 kraj ten uzyskuje niepodległość. 1991 ucieczka prezydenta Mengystu Hajle Marjama do Zimbabwe spowodowała przejęcie władzy przez Etiopski Ludowy Front Rewolucyjno-Demokratyczny, który utworzył rząd tymczasowy. W 1994 wytoczono reżimowi M. Hajle Marjama proces za łamanie praw człowieka i ludobójstwo. W tym samym roku została przyjęta nowa konstytucja; Rok później w wyborach parlamentarnych zwycięża Meles Zenawi zdobywając 90% głosów. W 1997 doszło do nieporozumień z Erytreą na tle ekon., a 1998 do zbrojnego sporu o przebieg granicy; mediacje OJA doprowadziły do podpisania w 2000 roku porozumienia pokojowego.


Fajka wodna

Rodzaj fajki, w której dym wciągany jest przez filtr wodny, gdzie ulega schłodzeniu i oczyszczeniu. Filtrem wodnym jest zazwyczaj szklane lub metalowe naczynie w części wypełnione wodą. Rurka doprowadzająca dym z cybucha zanurzona jest w wodzie, natomiast rurka połączona z ustnikiem - nie. Dzięki temu podczas zaciągania dymu wytwarza się podciśnienie, które powoduje przepływ dymu poprzez wodę w kierunku ustnika. Pochodzi z Indii, a zyskała popularność zwłaszcza w krajach arabskich.


Fifka

Rurka kilkumilimetrowej średnicy i kilku- lub kilkunastocentymetrowej długości ze wzmocnionego szkła, pali się z niej tytoń lub marihuanę. Synonimy: lufka, cygarniczka.


Funde

Średni bęben Nyahbinghi, który służy do wystukiwania charakterystycznego rytmu bicia serca. Osoba grająca na nim nie ma możliwości improwizować. Jego zadaniem jest podtrzymywanie ustabilizowanego rytmu.


Ganja

Gańdźa, gandzia, gandża, gandźa, gras, (slang: marihuana).


Garvey Marcus Mosiah

Garvey Marcus MosiahUrodził się 17 sierpnia 1887 w Saint Ann na Jamajce, zmarł 10 czerwca 1940 w Londynie - uznawany za twórcę podstawowych elementów doktryny ruchu społeczno-religijnego Rastafari, choć sam nigdy się z nim nie utożsamiał. Jego wizerunek znajduje się na jednym dolarze jamajskim. W 1916 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie walczył o równouprawnienie i tolerancję wobec wszystkich obywateli. Postulował powrót do kultury przodków. Jest autorem słów Czarne jest piękne (których zresztą użył ponownie Martin Luther King). W 1927 podczas odczytu „Etiopia - kraina naszych ojców” w nowojorskiej hali Madison Square Garden, Garvey poruszył temat życia religijnego zniewolonych ludzi. W Stanach Zjednoczonych powołał Universal Negro Improvement Associacion Uniwersalny Związek Doskonalenia Czarnych - UNIA), która miała promować jedność Afroamerykanów. W ramach prowadzonej przezeń akcji Z powrotem do Afryki ((ang.) Back-to-Africa) założył także przedsiębiorstwo przewozowe statków parowych „Black Star Line”, mające wspierać emigrację Czarnych do Afryki.

W 1925 roku wytoczono mu proces o przestępstwo pocztowe (na kolportowanej drogą pocztowa ulotce promującej „Black Star Line” widniał wizerunek statku, jakiego linia nie posiadała) i skazano na 5 lat więzienia, z którego deportowano go w 1927 roku (jako nie posiadającego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych) na Jamajkę. Tam działał w polityce i dalej przemawiał: Zwróćcie oczy w stronę Afryki, gdzie koronuje się Czarny Król.


Geesy

Działki, porcje marihuany.


Gibon

Skręt z marihuany.


Gołaszewski Sławomir

(ur. 1 lutego 1954) - Filozof, poeta, kompozytor, muzyk, dziennikarz. Propagator kultury alternatywnej w Polsce. Studiował w Warszawie, Amsterdamie i Krakowie. Pracował w Instytucie Aktora - Teatrze Laboratorium we Wrocławiu, Drugim Studio Wrocławskim i w Centrum Animacji Kultury w Warszawie. Prowadził Pracownię Etnozofii przy Instytucie Przemiany Czasu w Przestrzeń w Wolimierzu, kierując jej działem sondaży i analiz. Autor książek nt. „Reaggae-Rastafari” oraz rozlicznych tekstów naukowych i publicystycznych, ostatni z dyrektorów legendarnego fan-zinu „Non-Stop”, reporter „Czwartego Wymiaru” i „Wegetariańskiego Świata”, twórca projektu Asunta. W Polskim Radiu prowadził program „Pieśni wędrowców” traktujący o reggae i rastafarianizmie.


Grinder

Jest to młynek, rozcieracz czyli mały pojemnik z dopasowanymi słupkami we wnętrzu. Służy do rozdrabniania marihuany.


Gyal

Ładna, piękna kobieta.


H.I.M.

His Imperial Majesty - Jego Cesarska Mość, czytane jako HIM (z angielskiego „on”) - skrót określający Haile Selassie I.


Haile Selassie I

Haile Selassie ISymbol religijny ruchu Rastafari, którzy uważają na podstawie Kebra Nagast, że jest ostatnim z biblijnych mesjaszów oraz wcielonym Bogiem, zwanym przez Rasta Jah, który przyszedł, aby zakończyć wojny na Ziemi i zaprowadzić tysiącletnie królestwo pokoju, lub po prostu bosko namaszczonym królem. Haile Selassie znaczy Potęga Trójcy. Cesarz był znany także pod przedkoronacyjnym imieniem jako „ras Tafari Makonnen”.


Haj

Stan odurzenia narkotykowego, odlot.


Haszysz

Substancja otrzymywana ze zlepionej i sprasowanej żywicy konopi indyjskich. Podobnie jak marihuana, haszysz również zawiera Tetrahydrokannabinol (THC).


Holy Piby

Według Rasta jest to najbardziej wierne oryginałowi tłumaczenie starożytnej Biblii, której oryginał został przekłamany na przestrzeni dziejów przez siły „Babilonu”. Holy Piby zasadniczo utrzymuje zawartość Biblii judeochrześcijańskiej, którą posługują się chrześcijanie i Żydzi, jej tekst jest jednak w kilkuset miejscach znacząco inny od wersji judeochrześcijańskiej. Twórcami „tłumaczenia” Holy Piby była grupa kaznodziejów skupionych wokół Marcusa Garveya, lecz jej egzemplarze są bardzo rzadko spotykane.


Howell Leonard

Jeden z głównych kaznodziejów rastafariańskich. W latach 30. XX wieku ogłosił podstawowe prawdy tego ruchu. Były to:

    - nienawiść do białej rasy,

    - wiara w wyższość czarnej rasy,

    - dążenie do zemsty na białej rasie za wszystkie krzywdy,

    - które uczyniła czarnym ludziom,

    - walka z legalnym rządem Jamajki (sprawowanym w tym czasie przez białych),

    - czynienie przygotowań do powrotu do Afryki,

    - uznanie cesarza Sellasje za mesjasza i jedynego prawowitego władcy czarnych ludzi.

Po tym ogłoszeniu, Howell został aresztowany i osadzony w więzieniu na 2 lata. Po wyjściu z więzienia ustanowił on komunę o nazwie Pinnacle, która stała się pierwszą „wzorcową” komuną rastafariańską. Prawdopodobnie to w tej komunie wprowadzono zwyczaj palenia marihuany i noszenia dreadów.


I-tal

Jedzenie akceptowane przez Rasta. Słowo wywodzi się z angielskiego słowa (ang. vital), którego początkowa sylaba zastąpiona jest przez „I”, co ma oznaczać poczucie jedności mówiącego z całą naturą i jest często stosowane w angielszczyźnie Rasta. Mimo że są różne interpretacje I-tal w odniesieniu do specyficznych rodzajów żywności, to ogólną zasadą jest że żywność powinna być naturalna i pochodzić z ziemi. Rasta unikają żywności, która jest chemicznie zmodyfikowana albo zawiera sztuczne dodatki (na przykład koloryzujące, smakowe, poprawiające trwałość) włączając w to sól.


Irie

Dobre emocje oraz wszystko co pozytywne; stosowane również jako powitanie.


J-reggae

Japanese reggae - japońska odmiana reggae. Pierwszym zespołem reggae, który występował w Japonii była grupa Pioneers, którzy przybyli tam po raz pierwszy w 1975 roku, jednak bez większych efektów. Przełomowy okazał się dopiero rok 1979, kiedy to ojciec reggae, Rastaman i piosenkarz Bob Marley odwiedził Japonię na wakacjach, co zaowocowało rozwojem gatunku reggae w Japonii.


Ja i Ja

(ang. I and I) wyrażenie oznaczające pełną duchową jedność Boga i ludzi. Mówi ona, że Bóg jest w każdym z ludzi i jednocześnie wszyscy ludzie są jednym w Bogu. Każdy Rasta czuje się osobiście związany jednością z Bogiem i każdym współwyznawcą.


Ja-man

 (ang. I-man) wewnętrzna duchowość każdego, wierzącego Rastamana.


Jah

Skrócona wersja słowa „Jahwe”, pochodzącego z języka hebrajskiego. Ruch Rastafari nazywa w ten sposób osobę Boga.


Jamajka

Flaga JamajkiJamaica jest to jednocześnie wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti. Jamajka jest ojczyzną muzyki reggae, ska, dub oraz dancehall.

Warunki naturalne

Wyspa ma powierzchnię równą 10 991 km². Rozciąga się 235km ze wschodu na zachód, od cypla Morant Point po Negril, a w najszerszym miejscu ma 82 km. 2,7 mln mieszkańców wyspy to mieszanka ludzi pochodzenia: afrykańskiego, arabskiego, indiańskiego, europejskiego, która dała początek narodowemu mottu: "Z wielu narodów - jeden". Jamajka leży na Morzu Karaibskim. Ponad połowa wyspy wznosi się 300m nad poziomem morza. Najwyższy szczytem jest Blue Mountain Peak wznoszący się 2256m n.p.m. oraz leżący tylko 16 km od nadbrzeżnej równiny na wschód od miasta Kingston, będącego stolicą Jamajki.

 Gospodarka

Ważniejszymi miastami są Montego Bay i Spanish Town. Jamajka zajmuje 3. miejsce na świecie w eksploatacji boksytów i dochodów z turystyki, co jest podstawą ekonomii państwa o ustroju politycznym, monarchii konstytucyjnej, której jest Elżbieta II.Rozwinięty jest na niej przemysł spożywczy, papierniczy oraz hutnictwo aluminiowe. Znaczenie rolnictwa powoli zmniejsza się. Na wyspie uprawia się: trzcinę cukrową, palmę kokosową, cytrusy, kakaowiec, awokado, banany oraz tytoń. Spore dochody dla gospodarki przynoszą także destylarnie rumu.

Historia

Jamajka została odkryta przez Krzysztofa Kolumba 5 maja 1494 roku. Wcześniej wyspę zamieszkiwały ludy tubylcze m.in. Arawakowie, którzy przybyli na wyspę z Ameryki Południowej około 2500 lat temu, nazywając ją Xaymaca. Pierwsi skolonizowali ją Hiszpanie, którzy nazwali wyspę Santiago. Hiszpanie poprzez niewolnicze traktowanie tubylców spowodowali nagłe zmniejszenie ich liczby, zaczęli sprowadzać na wyspę mieszkańców Afryki, którzy byli wykorzystywani do niewolniczej pracy na plantacjach zamiast Indian. W tej chwili Afroamerykanie stanowią około 90² składu etnicznego Jamajki.

W 1655 roku, w ciągu zaledwie dwóch dni (10-11 maja), wyspa została podbita przez Anglików. Flotą inwazyjną dowodzili: admirał William Penn i generał Robert Venables. Na pokładach 38 angielskich statków było 7 tys. żołnierzy i 1 tys. marynarzy. Mimo że Anglia formalnie nie była w stanie wojny z Hiszpanią, angielska marynarka wojenna na rozkaz Cromwella agresywnie operowała na Karaibach, nieustannie nękając osłabionych Hiszpanów. Flota Penna usiłowała już wcześniej bez powodzenia zdobyć Santo Domingo. Po fiasku tej akcji okręty skierowały się ku Jamajce, zdobywając ją bez żadnych strat - Hiszpanie w obliczu wroga wycofali się w głąb wyspy.

W latach 1780-1787 z powodu spadku popytu na cukier, zginęło z głodu 15 tys. niewolników. W 1833 roku zniesiono niewolnictwo murzynów na wyspie. W 1865 roku wyspa uzyskała konstytucję nadającą jej status kolonii, który został utrzymany do 1945 roku, co było wynikiem powstania na wyspie, które było spowodowane pogarszającymi się warunkami życia ludności murzyńskiej, zostało zapoczątkowane rebelią w Morant Bay, wkrótce stłumioną. W 1872 roku stolicą wyspy zostało Kingston zastępując Spanish Town.

Jamajka uzyskała niepodległość 6 sierpnia 1962r, została monarchią konstytucyjną należącą do brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Pierwszym premierem został Alexander Bustamante, a gubernatorem generalnym Jamajki Kenneth Blackburne. Wraz z uzyskaniem niepodległości przez wyspę, został zorganizowany konkurs na flagę narodową, który rozstrzygnięto w dniu uzyskania niepodległości.

W 2002 roku przeprowadzono zmianę w konstytucji polegającą na odstąpieniu od składania przysięgi królowej Brytanii, zmieniono to na przysięgę gubernatora generalnego, odtąd w sądach składa się przysięgę na jamajską konstytucję obowiązującą od 1962 roku. Od 2006 roku gubernatorem Jamajki jest Kenneth Hall, który zastąpił na stanowisku Howard Cooke, w 2007 roku premierem został Ruce Golding z Jamajskiej Partii Pracy, której jest przewodniczącym, zastąpił na stanowisku premiera kobietę Portia Lucretia Simpson-Miller z Ludowej Partii Narodowej, była ona pierwszą kobietą na tym stanowisku, a trzecią na Karaibach, która stanowisko objęła po Percival James Patterson zajmującemu stanowisko premiera od 1992 roku.


Jamming

W muzyce oznacza improwizowanie. Inne znaczenie tego słowa to zagłuszenie (celowe lub przypadkowe nadawanie na określonym zakresie częstotliwości utrudniające lub uniemożliwiające odbiór sygnału).


Joint

Termin używany do określania wyrobu przypominającego wyglądem papierosa, wypełnionego suszem z konopi, zwykle pomieszanym z tytoniem. Ustnik zazwyczaj wykonywany jest z kawałka zwiniętej tekturki, bądź zastępuje się go fragmentem papierosa.


Kebra Nagast

Święta Księga Rastafarian (podobnie jak Pismo Święte), która opisuje historię dynastii salomońskiej oraz całej Etiopii. Prawdopodobnie księgę napisali etiopscy mnisi chrześcijańscy.


Kete

Najmniejszy, ale zwany najważniejszym spośród trzech typów bębnów. Bębniarz cały czas improwizuje, grając energicznie pomiędzy uderzeniami basu. Kete postrzegany jest jako roznosiciel ducha oraz ognia muzyki.


Konopia indyjska

Konopia indyjskaCannabis sativa to gatunek jednorocznej rośliny zielnej z rodziny konopiowatych (Cannabaceae Endl.), rodzaju Cannabis, którego podział na gatunki budzi dziś spory. Konopie są rośliną jednoroczną, jarą rozdzielnopłciową, dwupienna i wiatropylną. Rośliny żeńskie nazywają się głowaczami, a męskie płaskoniami. Odróżnić można je dopiero podczas kwitnienia.

Liście dłoniastosieczne o 3-11 odcinkach, złożone z wąskolancetowatych odcinków o brzegach ząbkowanych, powierzchni górnej pokrytej włoskami okrywowymi i nielicznymi wydzielniczymi, na długich ogonkach (3-15 cm), osadzone od dołu parami (naprzeciwlegle), w pobliżu kwiatostanu naprzemianlegle, a pojawienie się pierwszego takiego liścia jest umownym początkiem fazy generatywnej. Z obu stron pokryte włoskami gruczołowymi, od spodu jaśniejsze. Liście górne mają tylko 3 odcinki lub jeden. Pierwsza para liści nad liścieniami ma po 1 odcinku.

Owoce to słabo lśniące jajowate orzeszki barwy ciemnobrązowej do prawie czarnej lub jasnoszarej do białoszarej, o wymiarach 3,5-5 mm × 2,5-4 mm. Orzeszki starsze niż 1-2 letnie tracą połysk i marmurkowanie. Po dwóch latach od zbioru nie nadają się do siewu.

Łodyga zwykle osiąga 1,5 m wysokości, dorastając nawet do 2,5 m (w bardzo sprzyjających warunkach do 300 cm i więcej), rozgałęziona. Części zielone roślin (szczególnie żeńskich) pokryte gruczołowymi włoskami wydzielającymi intensywny zapach.


Kru

Grupa ludów afrykańskich zamieszkująca przybrzeżną strefę leśną Liberii, oraz Wybrzeża Kości Słoniowej. Liczy 2,5 miliona ludzi. Zajmują się oni głównie rolnictwem i rybactwem. Wielu z nich pracuje na plantacjach lub jako robotnicy portowi. Posługują się językiem o takiej samej nazwie.


Lee „Scratch” Perry

Lee PerryRainford Hugh Perry (ur. 20 marca 1936) – producent, kompozytor, dubmaster, autor tekstów, obok Kinga Tubby’ego twórca i kreator stylu dub. Uważany za jedną z najważniejszych postaci na scenie muzyki reggae. Początkowo związany jako aranżer i łowca talentów ze Studio One. W 1968 po kłótni z Coxsonem postanowił założyć własną wytwórnię Upsetter, a na początku lat 70. Black Ark Studio. Współpracował w nim m.in. z: Bobem Marleyem, Astonem i Carlstonem Barrettami, Augustusem Pablo, The Congos, Juniorem Murvinem, Maxem Romeo a nawet punkowym The Clash. W 1978 Perry podpalił swoje studio i przeniósł się do USA, gdzie nagrywał z nowojorską grupą Terrorists.


Legalize

Słowo pochodzi z angielskiego i oznacza  legalizację. Jest to proces usuwania prawnego zakazu czegoś, co nie jest obecnie nielegalne.


Legalize it

Hasło głoszone przez zwolenników legalizacji marihuany na terenie danego kraju. W Polsce równie popularnym hasłem głoszonym przez młodzież jest „Sadzić. palić, zalegalizować”.


Lew Judy

Zwierzę symbolizujące nieustraszoność, samego Jah, Jezusa (interpretacja z Księgi Objawienia) oraz częściowo ras Tafariego - Haile Selassie I.


Lufka

W najprostszym wykonaniu rurka kilkumilimetrowej średnicy kilku lub kilkunastocentymetrowej długości. Na jednym z końców mocowany jest papieros lub joint. Zazwyczaj w tym miejscu rurka jest nieco rozszerzona, dzięki czemu można do niej wcisnąć koniec papierosa. Drugi koniec służy palaczowi za ustnik - bywa w tym miejscu często nieco spłaszczona i zaopatrzona w niewielkie zgrubienie ułatwiające trzymanie lufki w zębach.


Luta

Słowo pochodzi z języka portugalskiego i oznacza walkę, bitwę.


Marihuana

(z hiszp. mariguana, marihuana); slang: gańdźa, gandzia, ganja, gandża, gandźa, gras, maryśka, marycha, stuff, trawa, trawsko, THC, zielsko, zioło, żur, buchy. Są to wysuszone lub czasem sfermentowane kwiatostany (czasami z niewielką domieszką liści) żeńskich roślin konopi (Cannabis indica) zawierające substancje psychoaktywne z grupy kannabinoli, działające przez agonizm receptorów kanabinoidowych, podobnie jak anandamid ludzki endogenny kannabinoid. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC). Substancja ta znajduje się również w haszyszu, który jest zestaloną żywicą konopi. Ma ona w zależności od warunków działanie: uspokajające, lekko euforyzujące i przeciwbólowe, pobudzające apetyt, rozkurczające mięśnie, zmniejszające ciśnienie śródgałkowe i rozszerzające oskrzela.

W Polsce według klasyfikacji prawnej jest zakazanym środkiem odurzającym. Jej produkcja i posiadanie są w Polsce nielegalne i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Istnieje możliwość odstąpienia od ścigania w pewnych przypadkach, za posiadanie niewielkiej ilości.


Marimbula

MarimbulaInstrument muzyczny zaliczany do grupy idiofonów szarpanych; wywodząc się z XIX. wieku z kubańskiej prowincji Oriente, szybko rozpowszechnił się na Wyspach Karaibskich, a także w niektórych krajach afrykańskich i latynoamerykańskich. Instrument składa się z drewnianej skrzynki z otworem, stanowiącej pudło rezonansowe, do którego przymocowane są poprzeczną listwą metalowe języczki. Gra się, siadając na skrzynce tak, by mając języczki pomiędzy nogami swobodnie móc szarpać je przy pomocy palców dłoni; wysokość dźwięku zależy od długości języczków. Mimo iż marimbula była nieodłącznym elementem wielu kubańskich stylów muzycznych, takich jak son czy też habanera, największą popularność zdobyła w pierwszej połowie XX. wieku na Jamajce, gdzie nazywana była zwyczajowo rumba box. Wykorzystywały ją przede wszystkim zespoły wykonujące klasyczną odmianę muzyki mento, uzyskując wyrazistą linię basu, charakterystyczną również dla wszystkich powstałych później jamajskich stylów muzycznych, a więc przede wszystkim ska i reggae. Z czasem marimbula została wyparta przez kontrabas i gitarę basową, jednak można ją jeszcze usłyszeć w grze formacji podtrzymujących tradycje muzyki mento i calypso, takich jak np. The Jolly Boys.


Mento

Mento to styl jamajskiej muzyki ludowej. Więcej w zakładce Mento.


Natty Dreadlocks

Synonimy to Natty Dread, Natty, Dready czy Dread - jest to określenie członka ruchu Rastafari posiadającego dready, które powstały naturalnie bez cięcia, czesania czy szczotkowania. Termin jest połączeniem dwóch jamajskich słów: natty oznaczającego naturalność oraz dreadlocks czyli dready. Zwrot ten można często usłyszeć w tekstach muzyki reggae.


Nawijacz

Osoba która „śpiewa” nawija do podkładów muzycznych zwanych riddimami.


Nierządnica z Babilonu

Nierządnica z BabilonuPostać symboliczna o niejasnym znaczeniu w Księdze Objawienia. Uosobienie zepsucia, sprzedajności zła i antychrysta. Na podstawie opisu w Biblii, w średniowieczu przedstawiano tę postać jako kobietę, odzianą w czerwoną suknię, siedzącą na bestii o siedmiu rogatych głowach.

Według Rastafarian matka nierządnic i obrzydliwości ziemi. Jest jednym z kilku chrześcijańskich i rastafariańskich alegorycznych przedstawień najwyższego zła. Niektóre źródła podają imię Babalon, Szkarłatna konkubina bądź Szkarłatna oblubienica. Celem Rastafarian jest dążenie do walki z Babilonem i unicestwienie go.


Nine Mile

Mała wioska położona wysoko w górach Jamajki, znana jest jako miejsce urodzin Boba Marleya. Biura podróży oferują wyprawy do tego miejsca, zachwalając jego piękno, trwające nieprzerwanie od czasów urodzin muzyka. Mówi się o 200 gatunkach przeróżnych roślin i niezliczonych rodzajach drzew, które wzbogacają krajobraz. Nine Miles obecnie należy do rodziny Boba Marleya. Można tu spotkać jego matkę, która podobno osobiście wita odwiedzających wioskę turystów. Czasami nawet opowiada historyjki związane z dzieciństwem syna. Tutaj też znajduje się piękne mauzoleum, w którym Bob Marley został pochowany.


No pasaran

Nie przejdą - hasło używane dla podkreślenia determinacji utrzymania swej pozycji w walce. Po raz pierwszy hasła użyła strona francuska (fr. - Ils ne passeront pas!) w czasie bitwy pod Verdun podczas trwania I Wojny Światowej. Przypisywane jest generałowi Robertowi Nivelle lub (niesłusznie) jego dowódcy Philippe’owi Pétain. Bardziej jednak znane jest w wersji hiszpańskiej No pasarán. Wypowiedziała je w czasie wojny domowej w Hiszpanii działaczka komunistyczna Dolores Ibárruri (La Pasionaria). Od tego czasu powiedzenie to stało się najpopularniejszym sloganem używanym przez stronę republikańską.


Nyabinghi

Gatunek muzyki. Więcej informacji w zakładce Nyabinghi.


Off-beat

(ang. off  - z dala, daleko + beat - uderzenie; takt) w rytmice jazzowej jest to intonacja słabszych części taktu.


Olodum

Jest to grupa kulturowa wywodząca się z Brazylijskiego Afro, założona w 1979 roku. Głównym ich celem jest walka z rasizmem na szeroką skalę, w dużej mierze skupiają się wokół muzyki zwanej samba reggae, zachęcając do poczucia własnej wartości i dumy. Walczą także o prawa obywatelskie dla wszystkich grup marginalizowanych. Michael Jackson - They don’t care about us (olodum).


One Love Sound Fest

Największy halowy festiwal muzyki reggae w Europie. Festiwal odbywa się we wspaniałych, modernistycznych wnętrzach wrocławskiej Hali Stulecia, która może pomieścić nawet 15 tysięcy osób.

Profil artystyczny One Love Sound Fest zdecydowanie przełamuje panujące schematy festiwalowe. Artyści prezentują najświeższe, najbardziej ambitne i ekscytujące projekty z całego świata. Festiwalowa publiczność może zatem spodziewać się prawdziwej uczty dźwięków reggae, roots, dub, ragga, hip-hop, dancehall, world music, a także cyfrowych eksperymentów. Muzyka i płynące zewsząd pozytywne wibracje powodują, że nie wolno tej imprezy przegapić.

One Love Sound Fest rozgrzeje serca i nie pozwoli spokojnie usiedzieć, każdy miłośnik dobrej muzyki obowiązkowo powinien przybyć do Wrocławia na jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce odbywających się każdego roku w listopadzie.


Organy Hammonda

organy HammondaElektryczny instrument muzyczny, którego twórcą był amerykański zegarmistrz Laurens Hammond. Jest to pierwszy z tej grupy instrumentów, który wszedł do masowej produkcji i użytku. Produkowany i popularny wśród muzyków do dziś. Działanie organów Hammonda opiera się na zespole dyskowych wirników, na których powierzchni nacięte są różnego rodzaju żłobki obracające się w polu magnetycznym generując prąd elektryczny o charakterystyce zawierającej szereg harmonicznych składowych. Organy produkują wibrujący, intrygujący, ciepły i przyjemny dla ucha dźwięk.


Ostróda Reggae Festiwal

Największy festiwal muzyki reggae w Polsce, organizowany w Ostródzie od 2001 roku. Korzenie festiwalu sięgają roku 1983., kiedy to kilku pracowników ówczesnego Miejskiego Domu Kultury postanowiło pod nazwą „Ost-Rock” zorganizować przegląd  ORF młodych zespołów z Ostródy i okolic, jako lokalne eliminacje do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki. Kolejne edycje odbywały się corocznie w różnych miejscach miasta, do roku 1989 włącznie. Najczęstszym zwycięzcą była sztandarowa w tamtych latach ostródzka kapela Magister z Wyciętą Przysadką Mózgową, oprócz niej występowały m.in. takie zespoły jak Blues Children, Klaps, Policja w Krainie Czarów, Rzeka Czasu, Positive Vibration, Nasza Rozgłośnia, Napalm czy Naga Prawda.

W latach 90. podjęto próbę reaktywacji przeglądu, jednak odbyły się tylko dwie edycje w roku 1995 i 1996 (dwukrotnie triumfował zespół Agonya). Imprezę udało się przywrócić do życia w roku 2001, dzięki zaangażowaniu Artura „Many” Munje, szefa ostródzkiego Biura Promocji Miasta oraz Piotra „Pitera” Kolaja, reprezentującego agencję Positive Music Promotion.

Przez pierwsze trzy lata odbywała się na dziedzińcu zamku krzyżackiego pod nazwą „Ost-Rock-Reggae”, natomiast od 2004 roku, już jako Ostróda Reggae Festiwal, na terenie kompleksu wojskowego "Białe Koszary". Tradycyjnie w jej program wchodzi konkurs młodych zespołów, w którego jury zasiadali dotychczas tacy znawcy gatunku jak Włodzimierz Kleszcz, Sławomir Gołaszewski, Robert Brylewski, Mirosław „Maken” Dzięciołowski czy Jarosław Hejenkowski.

Od 5. edycji festiwal odbywa się na 3 scenach głównych: Red Stage, Green Stage oraz Yellow SoundSystem Stage.


Patois

Inaczej Patwa - to język jamajski używany na wyspach Morze Karaibskiego głównie na Jamajce. Wykazuje powiązanie z językiem angielskim, hiszpańskim i francuskim. Używany jest głównie jako język mówiony, tworzy z angielskim tzw. kontinuum kreolskie. Język jamajski to także język literacki, pierwsza książka wydana w 1912 roku nazywała się Pieśni Jamajki (Songs of Jamaica) i była napisana przez Claude’a McKaya. Język często używany jest przez jamajskich artystów do pisania tekstów piosenek reggae.


Planno Mortimo

Mortimo St George „Kumi” Planno, (6 września 1929 - 6 marca 2006) Rastafarianin, uważany za jednego z ideowych założycieli ruchu „Back to Africa”. To on zainteresował Boba Marleya rastafarianizmem, był też przez pewien czas jego menagerem. W czasie wizyty Hajle Syllasje I na Jamajce (1966) był jedynym, który potrafił zapanować nad oszalałym tłumem wielbicieli cesarza.


Pull up

Przewinięcie płyty winylowej wstecz, aby odtworzyć utwór lub jego fragment od nowa.


Punky Reggae

Punky reggae to nazwa stylu muzycznego łączącego melodyjny hardcore punk z elementami reggae, ska i folku. Więcej w zakładce Punky Reggae.


Punky Reggae Live

Punky Reggae Live to coroczna trasa koncertowa organizowana przez polski punkowy zespół Farben Lehre. Pierwszy raz artyści wyruszyli w 2004 roku i powtarzają ją co roku


brak haseł

Raggamuffin

Raggamuffin znane również pod nazwą Ragga, jest stylem w muzyce Jamajskiej. Więcej w zakładce Ragga.


Rasta

Nazwa używana do określenia człowieka utożsamiającego się z nurtem Rastafari. Rasta często nosi dready, które mają symbolizować lwią grzywę, słucha reggae oraz rytualnie pali święte ziele, marihuanę. Większość współczesnych ludzi Rasta nie identyfikuje się z konkretnym wyznaniem, definiując siebie jako Rasta przez ubiór, obyczaje, muzykę i częste przebywanie w gronie podobnych osób, tworząc w ten sposób rodzaj subkultury.


Rastafari

Jest to millenarystyczno-mesjanistyczny synkretyczny ruch religijny powstały w chrześcijańskich kręgach kulturowych na Jamajce w latach 30. XX wieku i zapoczątkowany przez Marcusa Garveya. Nazwa ruchu pochodzi od imienia chrzestnego cesarza Ras Tafari, co w języku amharskim znaczy książę straszliwy/szanowany. Rastafarianie wierzą, że Jah, który jest bogiem, stworzył świat i opiekuje się nim. Wierzą, że Jah objawił się w królewskim majestacie Ras Tafari Makkonena, od momentu koronacji na cesarza Etiopii znanego jako Haile Selassie I, czym motywują cześć dla niego jako Zwycięskiego Lwa Plemienia Judy, Wybrańca Bożego, Pana Panów i Króla Królów lub uznają go tylko za namiestnika boskiego majestatu na Ziemi.

Rastafari jest często niewłaściwie nazywane rastafarianizmem, choć określenie to przez część Rastafarian uznawane jest za obraźliwe. Według Rastafarian słowa zakończone na -izm zostały wymyślone aby wprowadzić podziały między dziećmi Jahwe. Głoszą oni zasadę No ism, no schism.

Ruch Rastafari nie jest obecnie i nigdy nie był scentralizowaną religią, wielu Rastafarian uznaje go, nie za religię, a za DROGĘ ŻYCIA. Większość ludzi Rasta nie identyfikuje się z konkretnym wyznaniem, definiując siebie jako Rasta przez ubiór, obyczaje, muzykę i częste przebywanie w gronie podobnych osób, tworząc w ten sposób subkultury. Niektórzy Rastafarianie uprawiają również działalność polityczną, jak np. Nandor Tanczos albo Ras Sam Brown i jego partia Suffering People’s Party z roku 1961, lub łagodzą konflikty polityczne, jak np. Bob Marley, który poprosił ówczesnego premiera Michaela Manleya oraz lidera opozycji Edwarda Seagę na scenę, a następnie wykonano sławne zdjęcie trzymających się za ręce w symbolicznym geście pokoju podczas bardzo brutalnej kampanii przedwyborczej.


Rastaman

Nazwa osoby idącej drogą Rastafari i w różnym stopniu przestrzegającej jej nakazów i zakazów.


Reggae

Reggae jest stylem we współczesnej muzyce rozrywkowej, który powstał pod koniec lat 60. XX wieku w Kingston na Jamajce. Więcej w zakładce Reggae.


Reggaeton

Reggaeton jest stylem muzycznym pochodzącym z Puerto Rico, jako odrębna jednostka muzyczna zaczął funkcjonować w latach 90. XX wieku. Więcej informacji zakładce Reggaeton.


Reinkarnacja

Jednym z podstawowych praw natury, z którymi identyfikują się Rastafarianie, jest pojęcie reinkarnacji, a u podstaw tego wierzenia leży starodawna afrykańska wiara w nieśmiertelność i w cykliczną naturę świata: Cokolwiek przechodzi obok - przychodzi znów. Każda osoba dostaje w końcu swą zapłatę, gdzieś na drodze życia, która jest bardzo, bardzo długa dla każdego ducha. Niektóre doktryny Reinkarnacji kładą nacisk na wędrówkę duszy - wiarę, że dusza lub duch danego człowieka musi podążając naprzód przybierając po kolei każdy ziemski kształt - od gazu do minerału, i dalej przez roślinę i zwierzę do człowieka, dopóki wszystkie lekcje doczesnego życia nie zostaną poznane.


Riddim

(w patois. rytm) - schemat rytmiczny składający się z linii basu lub linii basu połączonej rytmem perkusji. Czasami z rytmem połączona jest krótka linia melodyczna, ale podstawę nadal stanowi bas.

Wykorzystywany w muzyce reggae i dancehall. W innych muzycznych kontekstach znany również jako groove lub beat. Dla muzyki reggae charakterystyczne jest wykorzystywanie jednego riddimu w kilku, a nawet kilkudziesięciu piosenkach.


Riff

W muzyce reggae jest to refren zawierający krótkie rytmiczne zwroty, zwykle grany przez sekcję rytmiczną oraz dętą i zwieńczający solo instrumentalne. Zazwyczaj daje wrażenie zawieszania i symuluje zbliżanie się do zakończenia utworu, po którym jednakże następuje kolejne solo lub gra zespołowa.


Rise up!

Słowo pochodzi z angielskiego i oznacza powstawać, buntować się.


Rita Marley

Rita MarleyRita Marley, a właściwie Alpharita Constantia Anderson, (ur. 25 lipca 1946 w Santiago de Cuba) to piosenkarka, wdowa po Bobie Marleyu. Wychowywała się w Trenchtown na Jamajce. W połowie lat 60. śpiewała z koleżanką Marlene Precious Glifford oraz kuzynem Constantine Dream Walkerem w trio The Soulettes, nagrywającym dla wytwórni Studio One. Wtedy też poznała Boba Marleya. Pobrali się 10 lutego 1966. Po spotkaniu cesarza Haile Selassie I, w czasie jego wizyty w Kingston na Jamajce 21 kwietnia 1966 stała się rastafarianką. W późniejszym czasie śpiewała w chórku I-Threes (z Marcią Griffits oraz Jody Mowatt), który wspierał zespół The Wailers Boba Marleya.

Rodzicami Rity byli Leroy Anderson i Cynthia Beda Jarrett. Matka Rity opuściła rodzinę zabierając ze sobą brata Rity Donovana. Była wychowywana przez ciotkę Violę Anderson Britton.

Rita napisała wiele piosenek, które nagrał Robert Nesta Marley (m.in. Rat Race, Crazy Baldhead, Who the Cap fit). Po jego śmierci nagrała samodzielnie kilka albumów, które odniosły sukces w Wielkiej Brytanii i zajmowała się spuścizną po mężu. W 2004 opublikowała swoją autobiografię No Woman, No Cry. My Life With Bob Marley wydaną w Polsce nakładem wydawnictwa Axis Mundi, w przekładzie Michała Lubay-Lubiszewskiego w 2010 roku.


Robert Nesta Marley

Prawdziwe imię Boba Marley’a.


Rockers reggae

Rockers reggae zwany inaczej rockers style to konkretny podgatunek muzyki roots reggae. Jak sama nazwa mówi łączy on w sobie reggae i rock, a także soul, funk i blues. Więcej w zakładce Rockers reggae.


Rocksteady

Rocksteady to gatunek muzyczny wywodzący się z Jamajki, będący następca ska i prekursorem reggae. Czas kiedy powstało rocksteady nie jest łatwy do ustalenia. Oficjalnie mówi się o przełomie 1965-1966 z tym że, na początku muzycy grali ten styl w ogóle nie przypisując mu nazwy. Więcej informacji w zakładce Rocksteady.


Roots reggae

Roots reggae jest nazwą nadaną gatunkowi rastafariańskiego reggae. Termin ten dosłownie oznacza muzykę korzeni. Powstał w latach 60. i 70. XX wieku na Jamajce, z czasem rozprzestrzenił się na cały świat .Więcej informacji w zakładce Roots reggae.


Rudeboy

RudeboySubkultura młodzieżowa powstała we wczesnych latach 60. XX wieku na Jamajce. Dosłownie oznacza bezczelnego, prostego chłopaka, aczkolwiek wizualnie rudeboys stylizowali się na gangsterów. Polskie odpowiedniki to kryminalista, osoba o kamiennym sercu, twardziel.

Pierwsi Rudeboys pochodzili prawdopodobnie z Kingston, stolicy Jamajki, gdzie ska oraz rocksteady należały do najbardziej popularnych form muzycznych. Osobami, które rozpowszechniły ten ruch byli m.in. Desmond Dekker oraz Derrick Morgan.


Rumba box

Zwyczajowa nazwa instrumentu marimbula, który największą popularność zdobył w pierwszej połowie XX. wieku na Jamajce.


Salam alejkum

Jedno z powitań w krajach muzułmańskich, znaczące dosłownie „pokój z Wami”. Odpowiada się na nie „wa alejkum salam” - co oznacza „i z Wami niech również będzie pokój”. Skrótem powszechnie używanym przez muzułmanów jest po prostu „as-salam”, nie można jednak mylić go ze słowem „salam” co bez przedrostka as często znaczy „pozdrawiać”.


Samba Reggae

Samba reggae to gatunek muzyki wywodzący się ze stanu Bahia w Brazylii. Jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem brazylijskiej samby z jamajskim reggae. Więcej w zakładce Samba reggae.


Sampel

Fragment wcześniej dokonanego nagrania muzycznego, będący elementu tworzonego utworu przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem lub komputera. Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sample perkusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów.


Sampling

Samplowanie (ang. sampling) czyli użycie fragmentu wcześniej dokonanego nagrania muzycznego (zwanego samplem) jako elementu tworzonego utworu, przy użyciu specjalnego instrumentu zwanego samplerem (lub komputera). Sample uzyskuje się w sposób naturalny bądź sztuczny. Najczęściej sample stanowią pojedyncze dźwięki instrumentów naturalnych (np. sample perkusyjne) lub odpowiednio wycięte części innych utworów.


Selektor

Określenie DJ’a w muzyce gatunków reggae, ragga oraz dancehall. Do jego zadań należy m.in wybór riddimów, do których śpiewają „nawijacze”.


Sensi

Mariuhana.


Ska

Ska to styl muzyczny wywodzący się z Jamajki, zapoczątkowany w końcowej fazie lat 50. XX wieku. Był prekursorem rocksteady oraz reggae. Więcej w zakładce Ska.


Skit

Utwór muzyczny, który jest przerywnikiem między utworami. Jest krótkim, liczącym od kilku do kilkudziesięciu sekund utworem, w którym wstawiane są różne dźwięki, dialogi i innego rodzaju niż w zwykłych piosenkach nagrania. Czasami skity są po prostu krótkimi piosenkami.


Skun

Marihuana zmodyfikowana genetycznie, dzięki czemu z rośliny uzyskuje sie maksymalną liczbę pędów, a zawartość THC jest o wiele większa.


Sound clash

Bitwa muzyczna w której uczestniczą członkowie soundsy stemów. Pokazują oni w nich swoje umiejętności DJ’skie czy wokalne - toasting. Tradycja pojedynków wywodzi się z Jamajki, gdzie pojawiły się pierwsze Sound systemy. Miejsce odbywania się takich imprez jest dowolne. Początkowo każdy Sound system miał swój sprzęt. Dziś zdarzają się jednak sytuacje, gdy zbudowana jest tylko jedna scena z osprzętem i zmienią się tylko DJ’e. Wybierane są oczywiście najciekawsze dubplates, by zaciekawić słuchaczy.


Sound clash

Bitwa muzyczna w której uczestniczą członkowie Soundsystemów. Pokazują oni w nich swoje umiejętności DJ’skie czy wokalne - toasting. Tradycja pojedynków wywodzi się z Jamajki, gdzie pojawiły się pierwsze Sound systemy. Miejsce odbywania się takich imprez jest dowolne. Początkowo każdy Sound system miał swój sprzęt. Dziś zdarzają się jednak sytuacje, gdy zbudowana jest tylko jedna scena z osprzętem i zmienią się tylko DJ’e. Wybierane są oczywiście najciekawsze dubplates, by zaciekawić słuchaczy.


Sound system (soundsystem)

Grupa DJ’ów i techników współpracujących razem w celu tworzenia muzyki, zwykle jednego gatunku. Soundsystemy spopularyzowane zostały najpierw na Jamajce w środowisku reggae, a następnie wraz z emigrującymi Jamajczykami stały się od lat 70. znane w Wielkiej Brytanii. Popularne dziś znaczenie tego terminu jest wynikiem wpływów jamajskiej kultury soundsystemowej, która z kolei wzięła swoją nazwę od przenośnych systemów nagłaśniających. W latach 60. Jamajczycy wynaleźli taki sposób upowszechniania najnowszych przebojów. Sound systemy posiadające duże głośniki i wzmacniacze podróżowały z miejsca na miejsce, organizując imprezy taneczne.


Spliff

Jest to hybryda cannabisu oraz tytoniu lub innej mieszanki. Roluje się je w ten sam rodzaj bletek, co jointy. Poza tym spliffy zawierają papierowy/kartonowy filtr, który pomaga utrzymać stabilność skręta i nie przypalić sobie palców przy paleniu.


Staccato

Słowo pochodzi z włoskiego i oznacza oderwany, oddzielony. Jest to technika artykulacji w grze na instrumentach muzycznych, w której kolejne dźwięki są grane oddzielnie, ze skracaniem ich wartości. W grze na gitarze, harfie czy innych instrumentach strunowych szarpanych staccato wykonuje się poprzez natychmiastowe uciszenie struny po jej szarpnięciu, lub poprzez szarpanie strun już lekko przytrzymanych. W przypadku instrumentów klawiszowych staccato polega na szybkim uderzeniu w klawisz i poderwaniu w górę dłoni w nadgarstku.


Stuff

Stuff ma wiele znaczeń, często umownych, niesłownikowych. Najczęściej oznacza rzecz, coś, często substancję, gdy nie znamy jej dokładnej nazwy lub chodzi o coś ogólnego.


Support

Wsparcie - pojęcie określające zespoły grające na koncertach przed właściwą gwiazdą, rozgrzewające publiczność oraz niejako wypełniające czas pozostały do głównego występu.


Syjon

Ziemia obiecana; Dla wyznawców Rastafari symbolem Zajonu (Zion) lub Syjonu jest Afryka, a w szczególności Etiopia. Niektórzy Rasta wierzą, że reprezentują Dzieci Izraela w czasach nowożytnych, i ich celem jest repatriacja do Afryki lub Syjonu (Zajonu, Zion). Ortodoksyjny nurt reggae pełen jest odniesień do Syjonu (np. piosenka Boba Marleya pt. Zion Train). W swym wierzeniu opierają się oni na treści Psalmu 87. w najczęściej używanej i akceptowanej przez nich wersji Biblii - Biblia Króla Jakuba.


Szaszemenie

Inne nazwy: Szaszemene, Shashamane, Shashemene,Szaszamane - niewielkie miasto w Etiopii, leżące ok. 250 km na południe od Addis Abeby w prowincji Szeua; ok. 85 tys. mieszkańców (2005).

Szaszemenie jest znane wśród Rastafarian, bowiem przed laty wokół miasta na (podarowanych przez cesarza Haile Selassie I) terenach osiadła grupa wyznawców Rastafari, uznających Etiopię za swą Ziemię obiecaną. W związku z przypadającą na rok 2005 sześćdziesiątą rocznicą urodzin Boba Marleya pojawiły się pogłoski, że Rita - wdowa po nim - planuje przenieść jego prochy z dotychczasowego grobu na Jamajce właśnie do Shashemene. Pogłoski te wywołały duże zamieszanie wśród Jamajczyków, jednak okazały się być tylko plotką.


Szisza

SziszaZwana też nargilami, argilą, lub hookah - rodzaj fajki wodnej do palenia. Pochodzi z Indii, a zyskała popularność zwłaszcza w krajach arabskich. Szisza zbudowana jest z:

- Dzbana, najczęściej szklanego naczynia (często także miedzianego lub ceramicznego) zdobionego elementami orientalnymi, do którego nalewa się wodę (wodę z lodem, mleko, wódkę i inne ciecze),

- Systemu metalowej rury (często ozdobionej finezyjnymi wzorami) nakładanej na wierzch, pełniącej rolę jednocześnie korka, jak i odpowiadającej za doprowadzanie powietrza i odprowadzanie dymu; zakończonej podstawką lub glinianym nakładanym naczynkiem na melasę lub susz owocowy.

- Węża, elastycznej rurki (wykonywanej pierwotnie ze skóry), także często metalowej powleczonej materiałem lub plastikowej, zdobionej, zakończonej metalowym bądź drewnianym ustnikiem, przez którą zaciąga się dym powstały w szklanym naczyniu.


THC

Tetrahydrokannabinol (ang. TetraHydroCannabinol, C21H30O2). Jest to składnik psychotropowy mariuhany. Należy do grupy związków chemicznych zwanych kannabinoidami. Jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie, natomiast rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych, np. alkoholu, tłuszczach.


The Wailers

Bob Marley and The Wailers (w latach 1963–73 The Wailers) to jamajska grupa muzyczna wykonująca muzykę reggae, a w początkowym okresie ska i rocksteady. Zespół założyło trzech przyjaciół z Trenchtown, największych slumsów w Kingston na Jamajce, a byli to Robert Nesta „Bob” Marley, Peter Tosh oraz Bunny Wailer znany taż jako Livingston. Spotykali się na organizowanych przez Joego Higgsa darmowych warsztatach muzycznych dla początkujących wokalistów. Cała trójka szybko zyskała uznanie w oczach Higgsa, który postanowił roztoczyć poważną opiekę nad ich dalszą karierą. Twórczość formacji powszechnie uważana jest za klasykę muzyki roots reggae. Skład zespołu ulegał na przestrzeni lat wielokrotnym zmianom, jednak jego niekwestionowanym liderem niemal nieprzerwanie pozostawał Bob Marley; z tego powodu wszystkie najpopularniejsze utwory Wailersów, niejednokrotnie notowane w czołówkach brytyjskich i amerykańskich list przebojów, kojarzone są zazwyczaj wyłącznie z jego nazwiskiem. Po śmierci Marleya w roku 1981, część instrumentalistów postanowiła kontynuować tradycje zespołu i do dziś nagrywa i koncertuje jako The Wailers Band.


Thunder

Inaczej grzmot, piorun stanowi fundament rytmu. Jest to typowy bęben basowy z podwójną głową coś przypominającego budową bęben basowy w perkusji. Gra się na nim tak zwanym młotkiem. Czyli drewnianym narzędziem owiniętym jakimś materiałem w celu lepszego efektu. Thunder nazywany jest niszczycielem Watykanu.


Toasting

Toasting ianczej Nawijanie to czyli rytmiczna, często improwizowana, melorecytacja na tle utworu z gatunku ska, rocksteady, ragga, jungle lub reggae. Wywodzi się z Afryki, od griotów - wędrownych poetów i pieśniarzy, którzy go uprawiali. Nieco później, w latach 60. XX wieku, spopularyzował się wśród DJ’ów jamajskich Sound systemów. Uważa się, że jamajscy emigranci uprawiający toasting dali początek gatunkowi rap.


Top

Jest to żeński kwiat konopi indyjskiej (ang. szczyt). Nie należy mylić z liściem. Wysuszone lub sfermentowane topy, to dobrej jakości marihuana.


Trenchtown

Slumsy na przedmieściach stolicy Jamajki, Kingston. Swą nazwę zawdzięcza nazwisku Daniela Powera Trencha, który był wcześniej właścicielem terenów na których państwo zbudowalo osiedle dla biedoty. Trenchtown znane jest przede wszystkim jako miejsce zamieszkania Petera Tosha, Boba Marleya i Bunny’ego Wailera, założycieli jednej z najsłynniejszych grup reggae, The Wailers.

Marley poświęcił temu miejscu utwór „Trenchtown Rock”, jego nazwa pada również w pierwszych słowach przeboju „No Woman, No Cry”.


Trzy kolory

Są to barwy flagi Etiopii, którą Rastafarianie uważają za kolebkę kultury i cywilizacji na Ziemi. Te trzy kolory są często elementem ubioru Rasta. Chodzi oczywiście o zieleń, żółć(złoty) i czerwień, które mają symboliczne znaczenie.

 - Zielony - oznacza ziemię, ląd afrykański. którego spokój zniszczyła kolonizacja. Jest to również symbol kontynentu z którego pochodzi ludzka populacja.

- Żółty(złoty) - oznacza złoto zagarnięte przez kolonistów.

- Czerwony - symbolizuje krew przelaną podczas walk z najeźdźcą.


Tuff Gong

Wytwórnia płytowa założona przez zespół reggae The Wailers w 1970 i nazwana na cześć Leonarda „The Gong” Howella. Pierwszym singlem tej wytwórni był „Run For Cover” The Wailers. Wytwórnia mieściła się przy „56 Hope Road”, Kingston na Jamajce, w domu Boba Marleya. Obecnie znajduje się tam Muzeum Boba Marleya. Nazwę tą nosi również linia ubrań jednego z synów Boba, Rohana Marleya. W grze komputerowej Grand Theft Auto IV, Tuff Gong jest jedną z tamtejszych stacji radiowych.


Upful

Pozytywne uczucia.


Urban

Miejski.


Vernon „Prorok Gad” Carrington

(1 listopada 1936 - 22 marca 2005) - założyciel odłamu ruchu Rastafari o nazwie Plemion Izraela (1968). Członkowie tego odłamu widzą w nim osobę, która rozpoczęła repatriacje członków Rastafari do Afryki. Był również członkiem Światowej Federacji Etiopskiej, którą założył Haile Selassie I.


Waporyzator

To urządzenie z XX wieku pozwalające odparować THC i inne psychoaktywne składniki bez spalania materii roślinnej, znacznie zmniejszając w ten sposób zawartość szkodliwych substancji przedostających się do organizmu. Waporyzator zazwyczaj wyposażony jest w podgrzewacz elektryczny, pozwalający na precyzyjną regulację temperatury. Jest on dość popularny wśród osób zażywających THC w charakterze lekarstwa.


Weed

Trawka, marihuana, chwast.


Wrap up

Żart,  kawał.


X amount

Niezliczony, bez liku, nieprzebrany.


Ya Nnuh see?

Wiesz?


Yaga yaga

Sposób, aby wyrazić pozdrowienie lub podziękowanie dla prawdziwych przyjaciół.


Yerba mate

Yerba mateWysuszone, zmielone liście ostrokrzewu paragwajskiego, niekiedy również świeże, przygotowane do robienia naparu. Jest to powszechnie uprawiane wiecznie zielone drzewo średniej wysokości, osiągające do 20m w środowisku naturalnym. W uprawie zazwyczaj przycina się je do postaci krzewiastego drzewka mierzącego 4-8 m, by ułatwić zbiór.

Jej liście przypominają znany nam ostrokrzew, są sztywne i skórzaste. W naturze występuje w pobliżu strumieni, na około 450-600 m n.p.m. Ma wdzięczne, pełne liści  mate gałęzie i białe kwiaty, które wytwarzają małe czerwone, czarne lub żółte owoce. Najważniejsze w Yerba Mate są liście - to je stosuje się w medycynie oraz używa do sporządzenia naturalnego, odświeżającego napoju w całej Ameryce Południowej. Yerba mate występuje w naturze w Paragwaju, Brazylii, Argentynie i Urugwaju, jednak dziś uprawia się ją w wielu tropikalnych krajach, by zaspokoić światowy popyt na jej liście.

Składniki

Najważniejsze aktywne składniki Yerba Mate obejmują alkaloidy ksantyny (kofeinę, teobrominę, teofilinę), saponiny oraz 10‰ kwas chlorogenowy. Zawiera także sterole przypominające ergosterol i cholesterol. Ponadto w liściu yerba mate odkryto nowy rodzaj saponin, które nazwano matesaponinami. Saponiny są roślinnym związkami chemicznymi o znanym działaniu farmakologicznym. Ostatnio przeprowadzone badania wykazują, że stymulują one system immunologiczny. Ponadto, roślina ta jest bogatym źródłem witamin, minerałów oraz 15 aminokwasów.

Sposób przyrządzenia:

Yerba jest podawana w naczynkach zwanych mate oraz guampa de terere. Mate może być wykonane z tykwy, ceramiki lub z drewna. Guampa jest to naczynie zrobione z rogu bawolego  naczynie mate lub częściej krowiej racicy.Susz wsypuje się w ilości od ¼ do ¾ objętości naczynia, a następnie wykonuje się szereg czynności mających na celu odpowiednie ułożenie zmielonych liści i łodyżek. W tym celu naczynie przykrywa się dłonią i odwraca do góry dnem, a następnie parę razy potrząsa. Ma to na celu przesunięcie najdrobniejszych listków w stronę dłoni. Kolejnym krokiem jest delikatne odwrócenie matero w pozycję wyjściową tak, aby susz zgrupował się po jednej stronie naczynka, tworząc skos. Po odpowiednim przygotowaniu naczynia można umieścić w nim rurkę bombillę - służącą do picia, często posrebrzaną lub pozłacaną metalową rurkę (słomkę) zakończoną filtrem (sitkiem lub sprężynką). Zalanie wodą - musi być to koniecznie woda ostudzona (65-80°C). Aby otrzymać ostudzony wrzątek należy odczekać po zagotowaniu wody 10 minut, nie krócej. Dobrym sprawdzianem pozwalającym ocenić temperaturę wody jest włożenie palca do ostudzonej wody. Woda jest za gorąca, jeśli wywołuje ból. Pierwsze zalanie wykonuje się małą ilością wody - aby cały susz ją wchłonął. Po pewnym czasie wodę dolewa się do pełna. Napar można uzupełniać nawet kilkanaście razy, dopóki nie straci swojej mocy i smaku. Są różne sposoby przygotowywania yerby np. argentyński i urugwajski - różnią się rodzajem użytego naczynka i bombilli oraz sposobem jej wsadzania w susz.


Zion

Syjon.


lość haseł w słowniku: 144