Nyabinghi

Muzyka

Chanty Nyabinghi - rodzaj ekspresji wokalnej polegający na wyśpiewywaniu (chantowaniu) Psalmów i innych pieśni religijnych zwanych chantami, w rytm bębnów Nyabinghi, dopuszczalne są grzechotki shaki. Inne instrumenty sąniewskazane, a wręcz zabronione.

W Nyabinghi charakterystyczne jest serce, które jest równomiernie wybijane przez całą grę, dochodzi też główny rytm i gra solowa. Jest to związane z cytatem (Ps. 150,4) z Biblii mówiącym aby chwalić Pana bębnem i śpiewem. Nyabinghi posłuchać możemy m.in. w nagraniach Ras Michael'a, który zajmuje się właśnie tą muzyką. Nie jest zachowana prawdziwa forma Nyabinghi ponieważ artysta korzysta z innych instrumentów, oryginalnie występują tylko bębny i śpiew.

Samą muzykę Nyabinghi spopularyzował Count Ossie wraz z Mystic Revelation Of Rastafari, w późniejszym czasie Ras Michael ze znakomitymi bębniarzami The Sons Of Negus, czy Cedric Im Brooks z The Light Of Saba. W przypadku tych muzyków nie można jednak mówić o czystym Nyabinghi, było ono wielokrotnie urozmaicane o inne instrumenty. Choć sami Rasta często dopuszczają podczas Binghi do gry na instrumentach dętych czy strunowych, tak starsze wspólnoty pielęgnujące Rastafari skupiają się na pierwotnym brzmieniu. Za sprawą wcześniej wymienionych, Nyabinghi mocno odbiło się w reggae. Zwłaszcza z latami 70'tych kojarzy się grające gdzieś w tle wersji Kete.

 

Instrumenty

Głównym instrumentem w muzyce nyabinghi są bębny, które znalazły się w nowym świecie za sprawą niewolników - bezpośrednich przodków samych Rastafarian. W większości przypadków mają one kształt walca, choć zdarzają się zwężane ku dołowi lub w formie beczki. Tradycyjnie bębny są klejone z desek, wzmocnione obręczami posiadającymi otwory na pręty napinające.

 

W Nyabinghi występują 3 rodzaje bębnów:

Thunder - inaczej grzmot, piorun stanowi fundament rytmu. Jest to typowy bęben basowy z podwójną głową coś przypominającego budową bęben basowy w perkusji. Gra się na nim tak zwanym młotkiem. Czyli drewnianym narzędziem owiniętym jakimś materiałem w celu lepszego efektu. Zwany jest niszczycielem Watykanu.

 

Funde - średni bęben Nyabinghi, służy on to podtrzymywania charakterystycznego rytmu bitu serca. Osoba grająca nie odbywa żadnej roli w improwizowaniu. Jego zadanie polega na ustabilizowaniu rytmu.

 

Kete, Repeater - najmniejszy, ale zwany najważniejszym spośród trzech typów bębnów. Bębniarz cały czas improwizuje, grając energicznie pomiędzy uderzeniami basu. Kete postrzegany jest jako roznosiciel ducha oraz ognia muzyki.

 

Zgodnie z tradycjami, na bębnach nie może grać kobieta ani tzw. łysa głowa. Grając należy ściągnąć wszelką biżuterię aby chronić skórę instrumentu. Kobiety natomiast grają głównie na innym ważnym instrumencie, którym jest shaka czyli grzechotka.