Raggamuffin

Muzyka

Raggamuffin znane również pod nazwą Ragga, jest to styl w muzyce Jamajskiej, którego nie należy mylić z KOTEM(ragamuffin) oraz gatunkiem muzyki INDYJSKIEJ(raga). Nazwa tego gatunku pochodzi od angielskiego słowa ragamuffin oznaczającego obdartus, włóczęga). Ragga powstało na Jamajce w latach 80. XX wieku. Styl ten wywodzi się z gatunków reggae oraz dancehall, którego podstawą są elektroniczne brzmienia.

Ragga jest bardzo podobne do hip hopu. Granice pomiędzy tymi nurtami muzycznymi są bardzo cienki i coraz częściej zanikają. Ważną rolę również w raggamuffin odgrywa, tak jak w hip hopie, sampling. Utwory ragga zazwyczaj posiadają mocny przekaz, który często jest jawną krytyką polityki, rządu, braku tolerancji oraz wszelkich wydarzeń godnych potępienia (conscious ragga).

 

Wokal i instrumenty

Wokal jest agresywny, szybki i wyrazisty, rytm utrzymywany jest w szybszym tempie niż w reggae. Instrumentami, które są wykorzystywane, przez zespoły grający w tych rytmach są:

- syntezator,

- sampler,

- automat perkusyjny,

- perkusja,

- gitara basowa,

- gitara.

 

Ragga Jam

Ragga Jam to nowoczesny styl taneczny zaliczany do kategorii tańców ulicznych, który bije rekordy popularności na świecie. Jest bardzo silnie związany z hip hopem. Ze względu na swój układ i pewną miękkość ruchów przez długi czas nazywany był “damskim” hip hopem. Stworzyła go Bemont Lear, Francuzka dla której był on wyrazem i sposobem na pokazanie światu, że w hip hopie też można być kobietą przez duże K. Obecnie jest on tańce dla kobiet i mężczyzn.

Ragga Jam – to mix stylu Ragga wzbogaconego wpływami stylów Hip-Hop i Jazz, który zachowuje ducha kultury i muzyki afro-jamajskiej. Styl Ragga Jam to połączenie pasji i egzotyki, prezentowany był dotąd w wielu krajach, takich jak: Włochy, Francja, Niemcy, Holandia, Hiszpania, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Belgia, Meksyk, USA, Brazylia, Tahiti... gdzie osiągnął ogromną popularność!!!