Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-05

Bongostan

Zespół Bongostan powstał zimą 2009 roku w Opolu. Początkowo skład zespołu tworzą Paweł Kinder oraz Daniel Bugla, którzy swoimi pomysłami nadają kierunek rozwoju przedsięwzięcia. Pojawiają się pierwsze utwory, a wraz z nimi do projektu dołączają nowi ludzie. W kwietniu pomysł zostaje okraszony nazwą Bongostan, a nico później pojawia się demo zawierające 4 utwory oraz gitarzysta Krzysiek Ogiela. Zespół przechodzi od tego momentu wiele zmian składu począwszy od sekcji rytmicznej, którą wspiera Wojtek Zalewski na basie oraz Rafał Klimek (trąbka) i Krzysiek Dyga (saksofon).

W sierpniu 2010 roku do Bongo ekipy dołącza klawiszowiec Kamil Majewski oraz perkusista Bartek Drozd. Jest to moment, w którym krystalizuje się skład zespołu co skutkuje podjęciem decyzji o nagraniu debiutanckiej płyty oraz pospolitym ruszeniem w temacie koncertów. Tych w przeciągu niespełna 4 miesięcy zespół zagrał blisko 40. W październiku 2010 roku ruszają nagrania, które radykalnie zmieniają charakter dotychczasowych płodów muzycznych.

Marzec 2011 roku okazuje się być przełomem. Wtedy też Bongostan startuje na Zimowej Giełdzie Piosenki w Opolu i zostaje uhonorowany możliwością występu na Piastonaliach 2011 oraz zagraniem utworu „Nie muszę musieć” na jednej scenie wraz z ich autorem - Wojciechem Waglewskim (Voo Voo) podczas jego koncertu. Niedługo po tym Bongostan zagrał pierwszy koncert w Radiu Opole przed, którym do zespołu (jeszcze podczas nagrań) dołączyła Kinga Berkowicz nadając kobiecą dłonią ogłady szalonej ośmioosobowej załodze.

Nie próżnując Bongo ekipa przy współpracy z wydawnictwem Lion Stage Records, w styczniu 2012 roku wydała swoją pierwszą, debiutancką płytę pt. „Rasta Kasta”.

W 2013 roku zapada decyzja o zmianach personalno - instrumentalnych po długiej współpracy z zespołem żegna się Krzysztof Dyga - saksofon i kilka osób wspierających sekcje dętą. Nową twarzą w zespole jest drugi klawiszowiec Tomek Bartoszewski, gitarzysta Jacek Halaba i nowy basista Paweł Mrocheń. Zespół podczas prób spędza głównie czas na pracy nad nowym materiałem, który nabiera zupełnie nowe kolorów niż wcześniejsza płyta. Pomimo prac nad nowym albumem zespół nieustannie koncertuje na znakomitych scenach muzycznych.

2014 rok to występ w TVN w programie u Kuby Wojewódzkiego, występ na scenie Pokojowej Wioski Kryszny w Kostrzynie nad Odrą, nieustane prace nad drugim albumem, na którym pojawiło się wielu ciekawych muzyków. Jednak najważniejszym wydarzeniem jest premiera płyty „State of bliss” i pokazanie zupełnie nowej twarzy zespołu.


Dyskografia

Rasta Kasta
11. stycznia 2012 roku ukazała się długo oczekiwana płyta zespołu Bongostan. Singlem promującymi album był utwór o tym samym tytule. Debiutancki krążek opolskiej grupy to reggae w najróżniejszych barwach, od klasycznych jamajskich rytmów po dub i modern roots. Nie brakuje też mocniejszych rockowych elementów. Album został wydany z ramienia wydawnictwa Lion Stage Records. 12 utworów zgromadzonych na płycie to bomba energetyczna krążąca wokół tematów takich jak życie, miłość czy wolność, a wszystko to w połączeniu z precyzyjnie dopracowanym dźwiękiem zgrywa się w jednolitą muzyczną całość. Nie przypadkowo w tekstach powraca motyw Boga Jah, który według Jamajskiego Ruchu Rastafari, opiekuje się światem doczesnym, dbając o swoich wyznawców. Rastafarianie, wierzą, iż nauki cesarza Haile Selassie I poprowadzą wszystkie ludy do „Ziemi Obiecanej”, w której nie będzie już bólu i niesprawiedliwości jedynie miłość i wzajemne zrozumienie. Takie też przesłanie przewija się w większości utworów zgromadzonych na płycie. Energia oraz naturalna umiejętność komponowania przebojowych, wpadających w ucho utworów to niewątpliwe cecha, którą skład zespołu opanował bezbłędnie i niepodważalnie.
Lista utworów:
 1. Rasta Kasta
 2. O Lord
 3. No i co
 4. Wyrwać z zapomnienia
 5. Ludziska
 6. Miłość
 7. Po co
 8. Liścia Kiść
 9. Narzeczona
 10. Raj
 11. Zmieniaj Mnie
 12. Fears
 13. Teledysk (video) Rasta Kasta
Rasta Kasta

State of Bliss
State of Bliss to tytuł drugiego albumu opolskiej formacji muzycznej Bongostan. Po debiutanckim albumie „Rasta Kasta”, zespół nie odchodzi od swoich korzeni muzycznych, lecz czerpie z nich siłę. Coraz większa dojrzałość i doświadczenia życia codziennego powodują, iż na płycie możemy współuczestniczyć w podróży w głąb muzycznej duszy zespołu. Na płycie usłyszymy ambitne reggae naładowane nowymi brzmieniami, podlane elektroniką mocne uderzenia, dancehall czy experimental. Połączone w ten sposób różne gatunki tworzą jedną, świetnie komponującą się całość o całkiem nowym i odmiennym spojrzeniu. Nowa odsłona sprawia wrażenie, że zespół nie spoczął na laurach i po udanym debiucie, ukazuje siebie w świetle ciągłego rozwoju, ale to można ocenić samodzielnie sięgając po ten nowy, polecany dla każdego materiał.
Lista utworów:
 1. State of Bliss
 2. Tonight
 3. Your master piece
 4. Marność feat. Kasia z Dikanda
 5. Nanana
 6. Mgła
 7. Uwierz feat. Maleo
 8. Crime
 9. Flood
 10. Got love
 11. In the air
 12. New sunrise is coming
 13. Slow
 14. W to jedno
 15. Wiem
 16. Otwórz oczy i patrz
State of Bliss