Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-07

Marika

Marika właściwie Marta Kosakowska urodzona 14 grudnia 1980 w Białymstoku, debiutowała w 2002 jako wokalistka sound systemu Bass Medium Trinity , który w składzie Marika, Frenchman i Abselektor wydał płytę Mówisz i masz w 2004 roku.

Występowała  w klubach w Polsce i za granicą (Anglia, Irlandia, Francja). Śpiewała także w Operze Leśnej na TOPtrendy 2006 w koncercie artystów trendy. Koncertowała przed takimi wykonawcami jak Macy Gray, Sean Paul, Gentleman. W 2005 występowała jako solistka w projekcie teatralnym 12 Ławek zrealizowanym w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

W 2006 wzięła udział w polsko-niemieckim projekcie muzycznym Polski Ogień na płytę pod tym samym tytułem nagrała dwie piosenki: Siła ognia na riddimie Doctor’s Darling oraz What’s Your Flava? na riddimie Curefix.

W 2007 związała się z wytwórnią Karrot Kommando, w której wydała singel Moje serce. 22 sierpnia 2008 miał premierę debiutancki album Mariki, zatytułowany Plenty. Album otrzymał nominację do nagrody Fryderyki 2009, Marika została również nominowana w kategorii Nowa Twarz Fonografii.

W październiku 2008 rozpoczęła prowadzenie własnej audycji muzycznej Nie tylko reggae w Polskim Radio Euro. Album Plenty otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w 2009 roku, natomiast Marika została nominowana w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Podczas plebiscytu Superjedynki na 46. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nominowana została w kategorii Debiut Roku. Latem ukazało się promocyjne wydawnictwo So Remixed zawierające remiksy utworów z debiutanckiej płyty Mariki. We wrześniu artystka wystartowała z kolejnym programem radiowym Towary kolonialne w Roxy FM.

8 czerwca 2010 wydany został drugi solowy album Mariki pt. Put Your Shoes On / Off. Złożyły się na niego dwie płyty: pierwsza zawierająca premierowy materiał i druga z remiksami. Pierwszym utworem promującym płytę został Uplifter, a drugim Nieważne ile. Album został nominowany do nagrody Superjedynki w kategorii Płyta Pop. W połowie 2011 ukazał się teledysk do singla Esta Festa.

W latach 2013–2014 wraz z Tomaszem Kammelem prowadziła show The Voice of Poland w TVP2. Jesienią 2014 wraz z Antonim Królikowskim została prowadzącą program SuperSTARcie w TVP2.

W 2017 roku nakładem Wydawnictwa WAM ukazała się książka Katarzyny Olubińskiej Bóg w wielkim mieście będąca zbiorem wywiadów, m.in. z Mariką.


Dyskografia

Plenty
Debiutancki album studyjny artystki, który ukazał się 22 sierpnia 2008 roku nakładem wytwórni muzycznej EMI Music Poland. W ramach promocji do utworu Moje serce przez firmę Grupa 13 został zrealizowany teledysk. Drugi singel do utworu pt. Masz To, został opublikowany na początku sierpnia 2008 roku na profilu MySpace piosenkarki. Utwór został wykorzystany również na ścieżce dźwiękowej do filmu Kochaj i tańcz w reżyserii Bruce’a Parramore. Płyta zadebiutowała na 19. miejscu listy OLiS w Polsce. W 2009 roku płyta została nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku HIP-HOP / R’n’B. Termin premiery uległ opóźnieniu ze względu na powtórny proces miksowania i masteringu. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. Junior Stress, Ras Luta, Numer Raz oraz Fisz.
Lista utworów:
 1. Moje serce
 2. Masz to
 3. Pochwała naiwności feat. Junior Stress, Ras Luta
 4. So sure
 5. Ile we mnie jest feat. Junior Stress
 6. Siła ognia
 7. Funky so sure
 8. Cieciowa
 9. Tysiąc rzeczy
 10. Lullaby for J
 11. Wierzę w cuda feat. Numer Raz
 12. Just call
 13. Stop
 14. Here goes
 15. Pieniądze połamane feat. Fisz
Plenty

Put Your Shoes On / Off
Dwupłytowa składanka, która ukazała się 8 czerwca 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej EMI Music Poland. Album zadebiutował na 18. miejscu listy OLiS w Polsce. W ramach promocji do utworu Uplifter został zrealizowany teledysk, który wyreżyserował Kamil Szczepański. Zdjęcia odbyły się w warszawskim klubie Balsam. Podkład muzyczny do utworu w studiu Channel One na Jamajce nagrała formacja Roots Radics. Nagrania na żywo po raz pierwszy zostały zaprezentowane w warszawskim klubie Hard Rock Cafe w ramach Pepsi Rocks!. W lipcu 2010 roku album został nominowany do nagrody Superjedynki w kategorii Płyta pop. Album spotkał się z niejednoznacznym przyjęciem krytyków muzycznych. Recenzent serwisu cgm.pl Dawid Szynol pozytywnie ocenił pierwszą płytę wydawnictwa. Natomiast negatywnie wyraził się o kompozycjach z drugiej płyty w tym o remiksie piosenki Girlzz, która według Szynola okazała się nieudanym i monotonnym eksperymentem. Andrzej Cała na łamach serwisu Onet.pl zwrócił uwagę na spontaniczność, wysoki poziom produkcji oraz na stylistyczne nawiązania do takich nurtów jak: soul, muzyka elektroniczna czy funk.
Lista utworów:
 1. Uplifter
 2. Esta Festa
 3. Catch Di Moment feat. Bay-C
 4. Selah
 5. Girlzz feat. Rashidat
 6. Nieważne ile
 7. Filifionka
 8. Today
 9. Buty
 10. Filipiano Skit
 11. Kala
 12. All That She Wants
 13. Bezsenność w Warszawie
 14. Today (Fox Remix)
 15. Filifionka (Octave Remix)
 16. Girlzz In Trance (Lukasz Borowiecki Remix)
 17. Selah (As One Remix)
 18. Buty (Kwazar Remix)
 19. Girlzz (Sir Michu Remix)
 20. Uplifter (Jan Smoczynski Remix)
 21. Nieważne Ile (Dj Zero & Emili Jones Remix)
 22. Esta Festa (O.S.T.R. Remix)
 23. Uplifted Talkdown (Lubay Remix)
 24. Selah (Kameral Remix)
 25. Catch Di Moment (Dubbist)
Put Your Shoes On / Off

Momenty
Trzeci studyjny album Mariki wydany 20 października 2012 roku przez wytwórnię Karrot Kommando. Jest szczególny, bo stworzony przez cały zespół. Wszystkie znajdujące się na nim kompozycje, są autorstwa muzyków wchodzących w skład Spokoarmii. Ci, którzy słyszeli pierwsze nagrania mówią, że da się w nich wyczuć wielogłosowość, złożony organizm, różne wrażliwości i spojrzenia. Do nagrania wspólnego albumu zainspirowali muzyków fani, dopraszający się po koncertach nagrań Spokoarmii. Album promowały dwa single, do których zrealizowane zostały teledyski. Pierwszy Baqaa - ukazał się w czerwcu. Sporym zaskoczeniem dla słuchaczy było - zupełnie nietypowe jak na muzykę reggae - podjęcie tematyki związanej ze śmiercią i przemijaniem. Sama artystka określa ten utwór jako „wesołą piosenkę o śmierci”. Drugi singiel pt. Widok to wyraz zauroczenia Warszawą i kontrastami, jakie charakteryzują to miejsce. Klimat muzyczny tego numeru z pewnością utwierdzi w przekonaniu wszystkich tych, którzy uważają Marikę za „królową polskiego reggae”.
Lista utworów:
 1. Momenty
 2. Widok
 3. Risk Risk
 4. Baqaa
 5. Rewe
 6. Najtrudniej
 7. Look Around Ya
 8. I Feel
 9. Smoki
 10. Ostatni raz
 11. Phatty Bom Bom
 12. Someday
Momenty

ChilliZET Live Sessions
Album wydany 14 maja 2013 roku. Po bardzo dobrym, akustycznym koncercie na antenie radia Chilli ZET, Marika wraz z częścią muzyków Spokoarmii, zdecydowała się odświeżyć swoje największe przeboje, przearanżować je i - w zupełnie nowej odsłonie - zaprezentować słuchaczom
Lista utworów:
 1. Tysiąc Rzeczy
 2. Rewe
 3. Moje serce
 4. Smoki
 5. Baqaa
 6. Bezsenność w Warszawie
 7. Uplifter
 8. Widok
 9. Momenty
 10. Stop
ChilliZET Live Sessions

Marta Kosakowska
Czwarty album studyjny Mariki zatytułowany oryginalnym nazwiskiem polskiej piosenkarki, zrealizowany w stylu nowoczesnego, lirycznego, dojrzałego popu, odchodząc od dotychczasowego stylu Mariki czyli reggae. Został wydany 23 października 2015 przez Warner Music Poland.
Lista utworów:
 1. A jeśli to ja
 2. 1000 lamp
 3. Jak rozmawiać
 4. Idę
 5. Drugi dzień
 6. Łodyżka
 7. Niebieski ptak
 8. Pakt
 9. Trees
 10. Tabletki
 11. A jeśli to ja BRK (remix)
 12. Tabletki BRK (remix)
Marta Kosakowska