Dodał: Maciek
Data dodania: 2017-10-08

R.A.P.

R.A.P. to polski zespół reggae, który powstał w październiku 1985 w Gliwicach. Założony został przez byłych muzyków zespołu Śmierć Kliniczna tj. wokalistów Jerzego Mercika i Jacka Szafira oraz basistę Wojciecha Jaczyczko. Skład uzupełnili trzeci wokalista Marek Rogowski, gitarzysta Ireneusz Zawadzki oraz perkusista Dariusz Mazurkiewicz. Nazwa grupy nie odwołuje się do stylu rap lecz stanowi skrót od Reggae Against Politics(Reggae przeciwko polityce).

Muzycy zadebiutowali na scenie w lutym 1986 roku podczas gliwickiego Winter Reggae. Latem tego samego roku zespół wystąpił na festiwalu w Jarocinie, gdzie został uwieczniony na taśmie filmowej przez brytyjską ekipę BBC pod kierownictwem Andrzeja Kostenki (powstawał wówczas film dokumentalny o polskim rocku My Blood, Your Blood).

W późniejszym czasie grupa R.A.P. wystąpiła jeszcze na gorzowskim festiwalu Reggae nad Wartą oraz warszawskim Róbrege. Jaczyczkę zastąpił wówczas Dariusz Sarna.

W Studiu CCS (Waltera Chełstowskiego) zespół dokonał nagrań na swoją debiutancką płytę, która do dziś nie ujrzała światła dziennego. Jedynie pochodzący z tej sesji utwór Protection–Reggae Rockers trafił w 1988 na kompilacyjny album różnych wykonawców pt. Radio nieprzemakalnych. Jesienią 1986 zespół zagrał w RFN-ie. Po występie w Bielefeld grupę opóścił Szafir, który pozostał na emigracji. Ostatnie koncerty muzycy zagrali w początkach 1987 w Bytomiu.

W 1986 z zespołem współpracowali okazjonalnie: Antoni Ziut Gralak oraz Włodzimierz Kiniorski.W latach 90. ukazały cztery albumy R.A.P. zawierające nagrania z prób i koncertów: RAP Generation, Dreadman, Follow the Sun oraz Royal Rases Doctor Sound.

W kwietniu 1987 - zespół zawiesza działalność.

25 lutego 2009 zespół R.A.P. został uhonorowany specjalnym Tajniakiem za rok 2008. W uzasadnieniu napisano: za płytę sprzed 22 lat.

 

Skład:

- Jerzy Mercik - wokal (1985–1987)

- Jacek Szafir - wokal, instrumenty perkusyjne (1985–1986)

- Wojciech Jaczyczko - gitara basowa (1985–1986)

- Marek Rogowski - wokal 1985–1987)

- Dariusz Mazurkiewicz - perkusja (1985–1987)

- Ireneusz Zawadzki - gitara (1985–1987)

- Dariusz Sarna - gitara basowa (1986–1987)


Dyskografia

RAP Generation
Debiutancki album zespołu R.A.P. wydany w 1996 roku przez wytwórnię Kaya Production. Nagrania pochodzą z prób i koncertów, które odbyły się w 1986 roku. (KASETA). Recenzja kasety z Wiatry - info-reviews zine nr 13 (maj 98’), str. 52: „Wielka szkoda, że ten zespół tak długo musiał czekać na oficjalne wydanie kasety. Ważne jednak, że w ogóle do tego doszło, gdyż jest (była) to bez wątpienia jedna z najlepszych polskich grup reggae. Prawdziwa legenda, której nagrania, głównie koncertowe są pieczołowicie przechowywane przez wiedzących co dobre. Tu mamy właściwie tylko utwory nagrane w studio. Prawdziwa kwintesencja tego co można wydobyć z muzyki jamajskiej rozumianej w starym stylu. Trzeba jednak pamiętać, że dźwięki tu prezentowane to nie jest tylko typowe brzmienie reggae. Jest wzbogacone tak wieloma elementami, że tak naprawdę wszelkie klasyfikacje tracą sens. To jest po prostu wielka muzyka. Bardzo sprawnie zagrana, zaśpiewana... Każdy numer to piękny, melodyjny wręcz hit! Proszę posłuchać choćby: My Woman czy Dreadman. I chyba sprawa najważniejsza: są tu piosenki wcześniej zupełnie nie znane. Trzeba tylko żałować, że to tylko legenda...” (Sebastian)
Lista utworów:
 1. RAP Generation Ina Different Style
 2. My Woman
 3. I Stand (A Lonely Man)
 4. Front Page News
 5. Follow the Sun
 6. Sittin’ Ina Corner (Vocal Mix)
 7. Dredman
 8. Ina Rub-a-Dub-Style
 9. Dreadman Reprise
 10. Ghetto
 11. Rastaman Chant (live)
 12. Reggae Rockers
 13. African Mornin’
 14. RAP Medley Live (Generation: Reggae Rockers)
RAP Generation

Dreadman
Album wydany na kasecie w 1997 roku przez wytwórnię Zima Records. Zawiera nagrania z występu, który odbył się w gliwickim klubie Gwarek 28 lutego 1986 roku oraz utwory wykonywane przez Jacka Szafira po rozpadzie zespołu. EASTERN FIRE nagrano w składzie: Jacek Szafir, Disciples; PRAYER TO JAH - Jacek Szafir oraz Michael Kahl; WE AH GOH SOMEH i HAVING A PARTY TONIGHT wykonują Jacek Szafir z Addis
Lista utworów:
 1. Eastern Fire
 2. Prayer to Jah
 3. Dreadman
 4. Ghetto
 5. We Ah Goh Someh
 6. Conscious Smoking
 7. My Woman’s Gone (Live)
 8. I Stand (Live)
 9. Ghetto (Live)
 10. Dreadman (Live)
 11. Wash Brain Education (Live)
 12. Having a Party Tonight
 13. Żołnierz
Dreadman

Follow the Sun
Album wydany w 1998 roku przez wytwórnię Zima Records. Na jego zawartość składają się archiwalne nagrania dokonane w latach 1986–1987.
Lista utworów:
 1. RAP Generation Ina Different Style
 2. My Woman
 3. I Stand (A Lonely Man)
 4. Rockers Dub
 5. Front Page News
 6. Follow the Sun
 7. Ghetto
 8. Reggae Rockers
 9. To Jamaica (live)
 10. Generation (live) (BBC Version)
 11. Front Page News (live)
 12. African Morning (live)
 13. Rockers (live)
Follow the Sun

Royal rases doctor sound
Kaseta wydana w 1999 roku przez wydawnictwo Zima. Styl nagrań oscyluje wokół reggae oraz roots reggae. Fragment recenzji kasety z Pasażera nr 14 (lato-jesień 2000) – „Bez przesady. Rap jest legendarny, miał zajeb**ty repertuar, był jedną z 2-3 najlepszych polskich kapel reggae... Podejrzewam, że ta kaseta będzie frajdą tylko dla zatwardziałych maniaków Rapu, którzy chcieliby mieć nagraną ich każdą próbę, nie mówiąc o koncertach”.
Lista utworów:
 1. My woman is gone – studio
 2. Generation
 3. I stand a lonely man
 4. Ghetto
 5. African Morning
 6. Dreadman
 7. Żołnierzu wyrzuć broń
 8. Gdzie jest niebo
 9. Dread Man II
 10. Generation (Exodus?)
 11. I stand... II
Royal rases doctor sound